تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فرهنگ
لینک : econews.ir/5x3439463
شناسه : 3439463
تاریخ :
یوسف صیادی و بازی در سریال «سلمان فارسی»! اقتصاد ایران: سریال «سلمان فارسی» در حالی روزهای آخر فصل بیزانس را می‌گذراند که داود میرباقری قرار است یک بازیگر کمدی را به زودی جلوی دوربین خودش داشته باشد.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، این روزها شایعات فضای‌مجازی درباره سریال «سلمان فارسی» داود میرباقری زیاد است. از شروعِ فصل ایران تا بازیگرانی که در «مختارنامه» با او همکاری کردند. البته نکته درباره انتخاب بازیگر در این سریال تلویزیونی همیشه جزو اخبارِ پرطرفدار شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود.

اما واقعیت چیز دیگری است؛ داود میرباقری در طولِ فیلمبرداری فصل بیزانس بارها با انتخاب بازیگر خود، مخاطبان را غافلگیر کرده است؛ از نقشِ جزامی که بی‌سر و صدا، مهدی فقیه بازی کرد تا تورج نصر که به یک باره، تصویری از او رسانه‌ای شد. کارگردان سریال «سلمان فارسی» خیلی اهل سر و صدا و هیاهو نیست و پیگیری‌ها هم نشان می‌دهد انتخاب بازیگران به سبکِ برخی از سریال‌‌ها و فیلم‌ها به یک باره اتفاق نمی‌افتد و او به تناسبِ سکانس‌ها و فصل‌ها و موقعیت‌ها،‌ بازیگرانش را برمی‌گزیند.

سریال , تلویزیون , صدا و سیما ,

شروع گمانه‌زنی‌ها با نام شهاب حسینی و مصطفی زمانی

نام بسیاری به‌عنوان بازیگران سریال «سلمان فارسی» مطرح می‌شود. بارها امرالله احمدجو و برخی دیگر از عوامل این سریال اعلام کرده‌اند که نزدیک به هر فصل و بخش، بازیگر مرتبط به آن انتخاب می‌شود و جلوی دوربین قرار می‌گیرد. این اتفاقات و فضاها نیازی به گمانه‌زنی ندارد.حسین طاهری تهیه‌کننده سریال درباره فرآیند انتخاب بازیگران گفته بود:از سراسر ایران گروه فرستاده شده‌اند تا بچه‌ها استان به استان برنامه‌ریزی و نگاه کردند برای اینکه یک مقداری عمومی‌تر و جامع‌تر در انتخاب بازیگران داخل کشور باشد.

همان اوایل شروع تولید نام شهاب حسینی به‌عنوان بازیگر «سلمان فارسی» به میان آمد، شایعه‌ای که خیلی زود پاسخ داده شد؛ مدیر تولید سریال در گفت‌وگویی به خبرنگار تسنیم گفت: هنوز در این زمینه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم اما مطمئناً در گزینه‌های این نقش، شهاب حسینی قرار ندارد. خیلی زود نام دیگری مطرح شد؛ مصطفی زمانی بازیگر سینما و تلویزیون. این نحوه گمانه‌زنی انتخاب بازیگران هم توسط گروه «سلمان فارسی» رد شد و سرانجام نام علیرضا شجاع‌نوری را به‌عنوان بازیگر اصلی سریال «سلمان فارسی» که تا میانسالی ایفای این نقش را به‌عهده دارد.

امرالله احمدجو یکی از نویسندگان و دستیار داود میرباقری در سریال «سلمان فارسی» است. او در جریان گفت‌وگوی مفصل خود با خبرنگار تسنیم به این نکته هم پرداخت. درباره بحث اضافه شدن 20 قسمت به سریال و اعلام اسامی برخی از بازیگران برای حضور در فصل ایران، او بخش اضافه شدن قسمت‌هایی به مجموع سریال را دور از دسترس ندانست اما فهرست اسامی‌ای که منتشر شده است برای او تعجب‌برانگیز بود، حتی به این نکته اشاره کرد: "تاآن‌جایی که من می‌دانم و روال این سریال‌هاست به هر فصلی نزدیک می‌شویم بازیگرانش انتخاب می‌شوند. هنوز خیلی زود است و احتمالاً شایعه باشد. چرا که به بخش‌های مختلف سریال نزدیک می‌شویم آن موقع با وسواس و دقت زیاد، بازیگر مناسب‌شان انتخاب می‌شود."

سریال , تلویزیون , صدا و سیما ,

گمانه‌های دیگر؛ حسام منظور و نقش پدر سلمان فارسی

البته نام مجید مظفری، شکرخدا گودرزی و تنی چند از هنرمندان سینما و تلویزیون به‌عنوان بازیگران سریال «سلمان فارسی» مطرح شده است که قرار است جلوی دوربین داود میرباقری حاضر شوند، حتی پیگیری‌های خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد حسام منظور بازیگری که او را این روزها بیشتر به نام «نجلا» می‌شناسند اما بازی‌های خوب و تأثیرگذاری در شبکه نمایش خانگی و سینما دارد، نامش به‌عنوان بازیگر سریال «سلمان فارسی» مطرح می‌شود. این انتخاب مثل بسیاری از انتخاب‌های دیگر اتفاق افتاده است اما تا زمانی که او جلوی دوربین داود میرباقری قرار نگیرد می‌توان منتظر هرگونه تغییر هم بود، اتفاقی که برای حضور برخی از بازیگران دیگر هم افتاده است.

 آن‌طور که یکی از عوامل این سریال به خبرنگار تسنیم گفت حسام منظور قرار است نقش پدر سلمان فارسی را ایفا کند و نقش جوانی این شخصیت را امیر رضایی بازیگری که بیشتر روی صحنه تئاتر و چند تله‌فیلم تلویزیونی دیده‌ شده است، ایفا می‌کند. انتخاب او بیشتر به‌خاطر جنبه شبیه بودن به شجاع‌نوری انتخاب شده است. البته این شخصیت بخش نوجوانی و کودکی هم دارد که به‌مرور بازیگرانش انتخاب می‌شوند و جلوی دوربین می‌روند. پیگیری‌ها نشان می‌دهد این سریال با کودکی سلمان فارسی آغاز می‌شود و تا واقعه غدیرخم ادامه پیدا می‌کند.

سریال , تلویزیون , صدا و سیما ,

حضورِ یوسف صیادی در روزهای آخر بیزانس

اما پیگیری‌های خبرنگار تسنیم به نامِ جدیدی می‌رسد؛ یوسف صیادی! او بازیگری است که بیشترِ مخاطبین با کمدی‌های مهران مدیری به یادش می‌آورند. صیادی نقشِ جدّی قابل توجه هم در کارنامه‌اش دارد. نقش امیرمسعود در «معمای شاه» که بسیاری را شگفت‌زده کرد. پسر اول دکتر وزیری که به نوعی بهلول داستان بود. به طوری که همه فکر می‌کنند او عقب افتاده است اما حرف‌های بزرگی را در شرایط مختلف به زبان می‌آورد و موجب تعجب خانواده و اطرافیان می‌شوند.

ایفای این نقش نشان می‌دهد بایستی با این انتخاب داود میرباقری منتظرِ یک نقش متفاوت دیگر در سریال «سلمان فارسی» باشیم. چرا که او قرار است نقش یک کاروان‌سرادار را در صحنه‌های باقی‌مانده «بیزانس» ایفا کند. گفته می‌شود این صحنه‌ها به زودی در آب‌سرد دماوند تصویربرداری می‌شود و او جلوی دوربین کارگردان این مجموعه تلویزیونی بزرگ خواهد رفت.

سریال , تلویزیون , صدا و سیما ,

چه زمانی فصل ایران شروع می‌شود؟

عوامل و دست‌اندرکاران سریال «سلمان فارسی» در کنار تصویربرداری روزهای پایانی بیزانس، مقدماتِ فصل «ایران» سریال را فراهم می‌کنند؛ از لوکیشن‌سازی در شهرک غزالی تا بخش‌های دیگر در شهرستان‌ها، آکسسوار و بررسی بازیگران. به نظر می‌رسد فراهم کردن مقدمات آغاز فصل جدید این سریال تلویزیونی و تصویربرداری سکانس‌های باقیمانده از فصل بیزانس، تا پایان سال به طول انجامد و در اوایل سال و تعطیلات عید نوروز، کار فصل ایران رسماً آغاز شود. 

فصل ایران، شاید پیچیده‌تر از فصل بیزانس باشد؛ از آن‌ جایی‌که سریال با تولد سلمان فارسی آغاز می‌شود و تا تقریباً 20 ساله شدن این صحابه پیامبر اکرم(ص) به این فصل برمی‌گردد. 40 سال زندگی و زمانه سلمان فارسی در دوران بیزانس می‌گذرد و نزدیک به 60 سالگی هم عازم حجاز می‌شود.

سریال , تلویزیون , صدا و سیما ,

باز هم بازار داغ شایعه‌سازی!

اما با تمام این توضیحات، باز هم در آستانه شروع فصل ایران سریال «سلمان فارسی»، بحث حضور بازیگران «مختارنامه» در این پروژه داغ شده است. نام رضا کیانیان، محمدرضا شریفی‌نیا، حسن پورشیرازی، مهدی فخیم‌زاده، عنایت شفیعی، محمد فیلی، فریبا کوثری، جعفر دهقان، بهرام شاه‌محمدلو، ویشکا آسایش، شهرام حقیقت‌دوست، شهرام عبدلی و محمد صادقی به چشم می‌خورد، حتی خود مرحوم سیامک اطلسی قبل از ابتلا به کرونا و در جریان بازی در سریال شبکه سه سیما، در گفت‌وگو با تسنیم گفته بود قرار است در این سریال ایفای نقش کند.

البته جعفر دهقان و محمد فیلی در گفت‌وگو با تسنیم اعلام کردند در ابتدایِ شروع سریال صحبت ضمنی با آنها شده اما باید دید چه نقش‌هایی برایشان درنظر گرفته شده است و یا متناسب با شرایط این حضور اتفاق خواهد افتاد یا خیر.

اما چقدر این گمانه‌زنی‌ها واقعیت دارد؟ حتی در گفت‌وگویی رادیویی، مهران غفوریان در آن خبر از حضورش در سریال داود میرباقری داده بود، یا خبرهایی که از احتمال حضور چهره‌ای همچون ارژنگ امیرفضلی در این سریال، منتشر شده است، البته به‌تعبیر مهران غفوریان قرار بود این تجربه در سریال «ماه تی‌تی» میرباقری رقم بخورد

همان‌طور که در این گزارش به آن پرداخته شد داود میرباقری بسته به موضوعی که پیش می‌آید سراغ بازیگران می‌رود و خیلی با وسواس و ظرافت این کار را دنبال می‌کند. بارها در آثار گذشته‌اش دیده شده است که از بازیگران قدیمی خود استفاده می‌کند. عمده تیم بازیگران سریال «امام علی(ع)» در «مختارنامه» و عمده بازیگران این سریال در «شاهگوش» حضور داشتند. تا اینجای کار هم فرهاد اصلانی یکی از نقش‌های مهم این سریال را به‌عهده دارد، اما در سریال «سلمان فارسی» به‌جهت متفاوت بودن فضای کار، احتمالاً میرباقری بیشتر سراغ بازیگران خارجی، تئاتری و کمتر از قدیمی‌های خودش بهره ببرد.

سریال , تلویزیون , صدا و سیما ,

قدیمی‌هایی که برخی از آنها به‌لحاظ فیزیکی و جسمانی از قوّت قبل برخوردار نیستند؛ نمونه بارز آن رضا رویگری که مدت‌هاست به‌علت سکته مغزی قادر به حضور در کارهای تاریخی بیگ‌پروداکشن نیست، یا بازیگرانی مثل سیامک اطلسی که فوت کرده‌اند. باید دید بخشی از این بازیگران که نام‌شان در رسانه‌ها مطرح شده است در همان مقام «گمانه» باقی خواهد ماند و یا دوباره میرباقری از بازیگران گذشته‌اش که تجربه‌های خوبی از خودشان به‌جای گذاشته‌اند استفاده خواهد کرد.

گفته می‌شود علی دهکردی در قشم و داریوش فرهنگ در شاهرود جلوی دوربین داود میرباقری بوده‌اند. صحبت بر سرِ آمدنِ شکرخدا گودرزی و بازی در نقش کلبی است، تاجری که از اورشلیم، "سلمان فارسی" را تا حجاز می‌آورد و وسط راه او را به یک یهودی می‌فروشد. پیش از این شکرخدا گودرزی و مجید مظفری درباره حضورشان در این سریال با خبرنگار تسنیم گفت‌وگوهایی داشته‌اند باید دید با چه نقش و چه زمانی به این سریال اضافه خواهند شد.

سریال , تلویزیون , صدا و سیما ,

حضور یک دوبلور دیگر در «سلمان فارسی»

همچنین تورج نصر دوبلور پیشکسوت که صدای او بیشتر مخاطب را یاد شیپورچی کارتون پسر شجاع می‌اندازد در سریال «سلمان فارسی» ایفای نقش می‌کند. تصویری از او و علیرضا شجاع‌نوری در فضای مجازی منتشر شده و نشانگر این موضوع است. وقتی از این صدای ماندگار پیگیر می‌شویم خیلی اطلاعاتی نمی‌دهد اما حضورش را با چند نقش و گریم متفاوت تأیید می‌کند. او دومین دوبلوری است که در این سریال تلویزیونی حضور دارد، چرا که مرحوم چنگیز جلیلوند هم به‌عنوان آخرین اثر در کارنامه‌ بازیگری‌اش، نقش اسقف را در این مجموعه تلویزیونی از خود به‌یادگار گذاشته است.

چندی پیش در گفت‌وگو با محمود اردلان طراح جنگ‌های سریال «مختارنامه» که در سریال «سلمان فارسی» هم این مسئولیت را به‌عهده دارد و قرار است در فصل ایران هم به جمع بازیگران بپیوندد، به خبرنگار تسنیم، چراغ سبز حضور خودش به‌عنوان بازیگر را هم روشن کرد.

در مرحله بیزانس علاوه بر حضور تاجر داستان یعنی فرهاد اصلانی و رسانه‌ای شدن تصاویر نقش‌آفرینی محمدرضا هدایتی با لباس هندی‌ها، هشام رستم بازیگر تونسی سریال سلمان، نقش "راهب" را ایفا می‌کند، اسقف را هم مرحوم چنگیز جلیلوند به‌عنوان برگ زرینی در کارنامه‌اش به‌یادگار گذاشت.

یکی از کاراکترهای دیگر این سریال را مهدی فقیه ایفا می‌کند که قبلاً هم در سریال‌های تاریخی مثل "ملک سلیمان" از او نقش‌های شگرفی دیده‌ایم حالا مقابل دوربین داود میرباقری هم در نقش "جذامی" ظاهر شده است. باید منتظر بمانیم تا مرحله به مرحله بازیگران خوب سینما، تلویزیون و تئاتر که در شهرستان‌ها و پایتخت تست‌های بازیگری داده‌اند و به‌تناسب زمان و نقشی که برای آن‌ها انتخاب شده‌اند به کار اضافه شوند. 

زندگی و زمانه «سلمان فارسی» در سریالِ بزرگ تلویزیون

سریالی که به زندگی و زمانه یار ایرانی پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌پردازد از سه فصل دوران ایران ساسانی، امپراطوری بیزانس و حجاز صدر اسلام برخوردار است و به‌جهت آماده بودن فضای کار، کارگردان روایت «سلمان فارسی» را از بیزانس، آغاز کرد. سریال در دو بخش کودکی سلمان تا رحلت پیامبر(ص) و بازگشت سلمان به مدائن طراحی شده است.

فضایِ کار «سلمان فارسی» به‌زودی وارد فصل ایران خواهد شد و به‌تعبیر امرالله احمدجو احتمالاً بخش‌های خارجی آن فیلمبرداری می‌شود تا با کامل شدن دکورهای این فصل، تصویربرداری «ایران» سریال وارد بخش جدّی‌تر خود بشود.

تصویربرداری «سلمان فارسی» از زمستان سال 1398 در کویر شهداد کرمان و جزیره قشم آغاز شد و بارها به‌دلیل شرایط کرونا متوقف شد و تاکنون در لوکیشن‌های مختلفی مانند شاهرود، شهرک غزالی، سمنان (شاهرود)، جلفا، شهرک سینمایی نور قم، سواحل مازندران، جزیره قشم و… فرآیند تولید سریال انجام شده است.

پیش‌بینی شده است در فصل‌بندی این بخش از داستان سریال «سلمان فارسی» از تولد روزبه (سلمان) تا پیش از وفات پیامبر اسلام(ص) روایت شود و تا 1405 آماده پخش شود.

تاکنون بازیگرانی همچون فرهاد اصلانی، داریوش فرهنگ، محمدرضا هدایتی، احترام برومند، رامونا شاه، علی دهکردی، مرحوم چنگیز جلیلوند، مهدی فقیه، محمدجواد جعفرپور، علیرضا مهران، چند بازیگر خارجی و حدود 1500 بازیگر تئاتری و بومی جلوی دوربین این سریال رفته‌اند.

گفته می‌شود که ماجرای غدیرخم هم در سریال "سلمان فارسی" روایت خواهد شد، البته هنوز مشخص نیست که تمهیدات "میرباقری" برای روایت داستان‌های سلمان فارسی در قسمت‌های پیش‌بینی‌شده به کجا خواهد رسید؛ آیا سریال در ماجرای غدیر به پایان می‌رسد و یا تا رحلت پیامبر اکرم(ص) ادامه پیدا خواهد کرد؟

حتی شاید در صورت لازم، فصل دومی هم برای ساخت داستان‌های دیگر زندگی و احوالات "سلمان فارسی" درنظر گرفته شود؛ آیا سریال تا رحلت پیامبر اکرم(ص) پیش خواهد رفت یا در ماجرای غدیر به پایان برسد؟ باید دید که "داود میرباقری" در روایت خود، احوالات این صحابه پیامبر را از کجا به کجا می‌رساند.

مرقد مطهر سلمان فارسی صحابی ایرانی پیامبر اکرم(ص) و از یاران حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در 30کیلومتری جنوب‌شرقی شهر بغداد در شهر مدائن قرار دارد؛ کنار حرم سلمان فارسی مرقد طاهر فرزند امام محمدباقر(ع)، مرقد عبدالله‌بن جابر انصاری و مرقد حُذَیفة‌بن ایمان قرار دارند، سلمان فارسی(ع) هشت صفر سال 36 هجری قمری درگذشت.