تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : استانها
لینک : econews.ir/5x3422179
شناسه : 3422179
تاریخ :
مرکز مقابله با آلودگی در قشم ایجاد می‌شود اقتصاد ایران: تفاهم‌نامه حق بهره‌برداری از ۲ هکتار از زمین واگذار شده بندر شهید ذاکری قشم بین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم و مدیر کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان به امضا رسید.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، با حضور افشار فتح‌الهی ،مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و حسین عباس‌نژاد، مدیرکل بنادر ودریانوردی هرمزگان، تفاهم‌نامه همکاری واگذاری حق بهره‌برداری از ۲ هکتار زمین واگذار شده توسط سازمان بنادر و دریانوردی شامل احداث دایک و موج‌شکن واقع در سایت بندر شهید ذاکری قشم روز دوشنبه ۱۲ دی ماه در محل سازمان منطقه آزاد قشم با اداره کل بنادر هرمزگان منعقد شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در حاشیه این مراسم ضمن قدردانی از مشارکت و همراهی سازمان منطقه آزاد قشم در پیشبرد اهداف حاکمیتی سازمان بنادر در جهت ایجاد و توسعه زیرساخت‌های مسافری و گردشگری دریایی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران تفاهم نامه‌ای را با هفت کشور حاشیه خلیج فارس امضا کرده که در آن کشورهای عضو، متعهد به حفظ، حراست، پایش و مقابله با آلودگی‌های دریایی و پاسخ‌گویی به اضطرارهای دریایی شده‌اند.

حسین عباس‌نژاد  گفت: براساس این تفاهم‌نامه و طی برنامه‌ریزی انجام شده پایگاه ساحلی در این اراضی در جزیره قشم ساخته می‌شود و علاوه بر آن امضای تفاهم‌نامه امروز مقدمه‌ای برای اجرای طرح توسعه بندر شهید ذاکری و همچنین گسترش همکاری‌های میان دو سازمان خواهد بود.  

به گفته وی ، با امضای تفاهم‌نامه حق بهره‎برداری از ۲ هکتار زمین واگذار شده بندر شهید ذاکری قشم به اداره کل بنادر و دریانوردی این استان، ضمن بهره‌مندی از مدیریت واحد امور بندری و انضباط بخشی ترددهای دریایی شناورهای متردد، امکان انجام امور توسعه‌ای از جمله لایروبی‌ها و برقراری سامانه‌های یکپارچه بندری، مسافری و امکان توسعه زیرساخت‌های اداری، دریایی و بندری فراهم خواهد شد.  

عباس‌نژاد در این رابطه به مرکز همکاری‌های منطقه‌ای "مرکیو" Maritime Emergency  Resopnse and Salvage Co ordination Unit MERCU اشاره کرد که نمونه آن در جزیره قشم و در  بندر شهید ذاکری راه اندازی خواهد شد.

وی تصریح کرد: این موضوع ضمن حفظ محیط زیست دریایی امکان اطلاع دقیق تر از وجود آلودگی نفتی در محدوده تنگه هرمز و حوزه حاکمیتی استان هرمزگان را فراهم می‌سازد.  

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطر نشان کرد: این مهم از طریق پایگاه‌های سامانه‌های ماهواره‌ای سازمان منطقه‌ای حمایت از محیط زیست دریایی مستقر در کویت و بحرین در قالب قرارداد منطقه‌ای راپمی و میمیک(ایران، کویت، بحرین، عراق، عمان، قطر ، عربستان و امارات) پایش خواهد شد.