تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3406594
شناسه : 3406594
تاریخ :
درخصوص اصلاح بودجه؛ دولت هشدارها و پیشنهادات بورسی را دریافت کرد اقتصاد ایران: دبیر کل کانون کارگزاران با اشاره به تبعات تامین کسری درآمد دولت بر صنایع بورسی گفت: سازمان بورس پیش از تنظیم و ارسال لایحه بودجه به مجلس، هشدارها و پیشنهادها را به گوش دولت رساند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، محمدرضا دهقانی با بیان اینکه تدوین بودجه سال‌هاست در بازار سرمایه بحث برانگیز بوده و سال گذشته نیز این بحث بسیار داغ شد، گفت: لایحه‌ای که تقدیم مجلس شد، تبعات زیادی را برای بازار سهام در پی داشت و با توجه به واکنش سریع، بازار با ریزش‌های پی در پی مواجه شد.

وی افزود: با مشکلاتی که سال گذشته بوجود آمد، جلسات مشترکی با انجمن پتروشیمی برگزار و در نهایت نامه‌ای با سه امضا تقدیم رییس جمهور شد که به مشکلات صنعت پتروشیمی و دغدغه فعالان بازار اشاره شده بود. در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نیز، سازمان بورس پیش‌دستی کرد و با تشکیل کارگروهی به بررسی معضلات صنایع مختلف پرداخت و طی نامه‌نگاری‌هایی پیش از اینکه لایحه بودجه تنظیم و به مجلس ارسال بشود، هشدارها و پیشنهادهای لازم را به گوش دولت رساند.

این دبیر کانون ادامه داد: عمده هدف از بودجه‌ریزی‌ها، تامین کسری درآمد دولت است و بطور حتم اگر تنها بر این موضوع تمرکز بشود، تبعات سنگین و جبران ناپذیری شامل حال صنایع بورسی می‌شود. موضوع بودجه همواره بر بازار سرمایه اثر منفی داشته و خنثی شدن تهدیدات آن تا چندین ماه به طول می‌کشد. این موضوع تبدیل به ریسک شده که دولت باید نگاه بلندمدتی را اتخاذ و ساز و کار منطقی در احکام دائمی لحاظ کند تا به این واسطه هرساله با اما و اگرهای متغیرهای اثرگذار مواجه نشد.

دهقانی تصریح کرد: دولت با هدف تامین مخارج کوتاه‌مدت تغییراتی را در متغیرهای اثرگذار در صنایع بورسی بوجود می‌آورد که این اقدام بسیار آسیب‌زا است و به همین منظور جلسات تخصصی توسط خبرگان هر حوزه برای بررسی دقیق صورت‌های مالی و یافتن نقطه سر به سر برگزار شد و از دولت انتظار می‌رود که