تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : گفتگو
لینک : econews.ir/5x3388236
شناسه : 3388236
تاریخ :
اقدامات دولت برای خاموش كردن موتورهای تورم زا اقتصاد ایران: یک نماینده سابق مجلس گفت: وزارت اقتصاد و دولت در حال برنامه‌ریزی برای خاموش کردن موتورهای تورم‌زا هستند و می‌توان به تحقق اهداف برنامه هفتم توسعه برای کاهش تورم امیدوار بود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از شادا،حمیدرضا فولادگر با اشاره به رویکرد دولت در کنترل عوامل ایجاد تورم، اظهار کرد: چند عامل مهم در بروز تورم نقش دارند که ناترازی عملیاتی بودجه، ناترازی نظام بانکی، خلق پول، ناترازی تجاری و افزایش قیمت ارز از مهمترین آنها هستند.

وی در خصوص تاثیر بانک‌ها بر رشد تورم بیان کرد:  بانک‌ها با روش‌های خاصی برای سودآوری سپرده‌ها و یا افزایش سود بین بانکی، سبب خلق پول و افزایش نقدینگی می‌شوند. 

وی افزود: همچنین در بحث صادرات و واردات نیز با یک ناترازی در بخش تجارت غیر نفتی مواجه ایم که به آن کسری تجاری می گوییم که یکی از عوامل ایجاد تورم است که البته با وجود نفت این تراز تجاری، مثبت می‌شود، اما در بخش صادرات غیرنفتی، منفی است.

این نماینده سابق مجلس اظهار کرد: یکی از مسائلی که رشد تورم را افزایش می دهد، تصمیمات پیش بینی نشده اقتصادی است، چرا که تصمیمات خلق الساعه، انتظارات تورمی را افزایش می‌دهد. البته این تصمیمات در دولت جدید کاهش یافته اما انتظارات تورمی هنوز وجود دارد.

  فولادگر درباره تاثیر نوسان نرخ ارز بر تورم نیز گفت: به طور کلی، مردم برای اینکه ارزش سرمایه‌هایشان از بین نرود، در مقاطعی به سمت خرید و فروش در بازارهای غیر واقعی مانند خرید ارز و طلا می‌روند که این سبب افزایش انتظارات می شود.

وی گفت: در حالی که ما ذخایر ارزی مناسبی داشته و دولت نیز این بازار را اداره و نیازهای ارزی نیز رفع می‌شود، اما فضاسازی رسانه ای  در خارج از کشور، سبب شد مردم احساس ناامنی اقتصادی کرده و در نتیجه پول خود را به دارایی هایی مانند ارز تبدیل کردند که این سبب افزایش قیمت ارز و رشد تورم شد.

این نماینده سابق مجلس همچنین یادآور شد: در برنامه توسعه هفتم، در 5 بندی که برای بخش های اقتصادی عنوان شده کاهش تورم و تک رقمی شدن آن به صراحت عنوان شده است و اگر اکنون تورم را 40 درصد در نظر بگیریم، باید تا پایان برنامه به صورت میانگین هر سال 7 تا 8 درصد کاهش نرخ تورم داشته باشیم که البته این مساله، شدنی است و وزارت اقتصاد و دولت در حال برنامه ریزی برای خاموش کردن موتورهای تورم زا هستند.

 فولادگر با ذکر این نکته که باید برخی اقدامات ساختاری نیز در اقتصاد صورت بگیرد، گفت: باید دست دولت را برای اجرای برخی قوانین باز بگذراند تا بتواند در چارچوب اختیارات خود عمل کند.وی اظهار داشت: یکی از این اقدامات ساختاری اصلاح نظام بانکی برای کاهش خلق پول غیرواقعی است که اگر این اقدام صورت نگیرد سایر تلاش‌های وزارت اقتصاد و دولت را خنثی می کند.

فولادگر در پایان با بیان سه راهکار برای کاهش تورم گفت: برای کاهش خلق پول و کاهش نقدینگی جهت مهار تورم باید سه کار انجام شود، اول، اصلاح ساختار بانکی و دوم رفع ناترازی بودجه است.

وی افزود: البته در همه کشورها کسری بودجه هست اما در اقتصاد ما این کسری دیده می شود در حالی که در کشورهای دیگر با یک بودجه انعطاف پذیر و متغیر این مسئله را جبران می کنند. این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه راهکار سوم هم رفع انتظارات تورمی است، گفت: البته مسائل سیاسی و اجتماعی همانطور که اشاره شد قطعا بر تورم اثر گذار است.