تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : ورزش
لینک : econews.ir/5x3352824
شناسه : 3352824
تاریخ :
پرسپولیس هنوز مدعی اصلی قهرمانی لیگ است اقتصاد ایران: شکست پرسپولیس در خانه مقابل تراکتور نتیجه تلخی بود که انتقادات زیادی را به سمت اردوگاه سرخ‌ها روانه کرده است ولی واقعاً اوضاع این تیم تا این اندازه بد است؟

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،  هفته هفتم لیگ برتر بعد از تعطیلی چند روزه مسابقات که به دلیل اردوی تیم ملی در اتریش اتفاق افتاده بود برگزار شد و تیم‌ها با توجه به برنامه ریزی خود برای تعطیلات با چهره متفاوتی از قبل پا به میدان گذاشتند و نتایج جالب توجهی هم رقم خورد که مهم‌ترینش شکست خوردن پرسپولیس در ورزشگاه آزادی مقابل تراکتور است.

پرسپولیس که در فصل نقل و انتقالات جابجایی‌های زیادی داشت و اکثر خواسته‌های یحیی گل‌محمدی در همه پست‌ها برآورده شد به عنوان مدعی اصلی قهرمانی و پرمهره‌ترین تیم لیگ در فصل جدید پا به مسابقات گذاشت و این تغییرات و جذب بازیکنان مطرح با توجه به ناکامی فصل گذشته این تیم در کسب جام، انتظارات زیادی را از این تیم ایجاد کرد و این انتظارات به قدری بالاست که با اولین شکست در هفته هفتم لیگ برتر علیرغم حفظ صدر جدول انتقادات زیادی را متوجه یحیی و تیمش کرده است و سرخپوشان زیر بار هجمه‌های زیادی قرار گرفتند که می‌خواهیم بررسی کنیم آیا واقعاً اوضاع در اردوگاه ارتش سرخ تا این اندازه بد است؟

در اینکه پرسپولیس نتیجه خوبی نگرفت شکی نیست و کیفیت بازی این تیم هم به شکلی نیست که جای انتقادی نداشته باشد ولی بررسی وضعیت تیم و اتفاقات همین بازی اخیر نشان می‌دهد مشکلات آن اندازه که گفته می‌شود هم بزرگ نیست و می‌شود از چند منظر به بازی دیروز نگاه کرد:

 

1- خستگی ملی پوشان

در فرصت تعطیلات لیگ برتر تیم‌ها برنامه ریزی خوبی برای آماده سازی داشتند. استراحت چند روزه به بازیکنان و بعد از آن تمریناتی که به آمادگی نفرات کمک می‌کرد ولی تیم‌هایی که بازیکن ملی پوش داشتند و این نفرات از بازیکنان کلیدی تیم‌ها بودند. تنها سه تیم بازیکن ملی پوش داشتند که سپاهان، استقلال و پرسپولیس هستند. سپاهان با عدم صدور ویزا برای نورافکن و رضاییان از این جهت منتفع شد و آبی ها هم در ترکیب اصلی فقط حسینی را در تیم ملی داشتند ولی پرسپولیس نفراتی مثل ترابی، پور علی گنجی، بیرانوند و... را در ترکیب تیم ملی داشت که خستگی در آنها مشهود بود. این را مقابل تراکتوری قرار دهید که بازیکنانش از آمادگی بالایی برخوردار بودند.

 

2- عملکرد فنی

سوای نتیجه پرسپولیس در این دیدار عملکرد فنی بدی نداشت. موقعیت‌های زیادی روی دروازه تراکتور ایجاد کرد که با بدشانسی و درخشش اخباری، گلر این تیم یکی پس از دیگری دفع شد. وقتی یک تیم در ایجاد فرصت ناکام است یعنی عملکرد فنی بدی داشته است ولی ایجاد موقعیت و گل نشدن آن به عوامل متعددی از جمله بدشانسی، کم دقتی مهاجمان و برای مثال در این بازی درخشش گلر تیم حریف اشاره کرد.

 

3- ترابی، یامگا نشد

سرخابی ها این هفته هر دو بازی های مهم و دشواری داشتند. پرسپولیس با تراکتور در تهران و استقلال با گل گهر در سیرجان. اگر آمار موقعیت گل و سایر فاکتورهای فنی را نگاه کنیم پرسپولیس عملکرد بهتری نسبت به حریف سنتی خود در این هفته داشت ولی نتایج چیز دیگری نشان می‌دهد. ضمن اینکه هر دو تیم یک موقعیت ویژه داشتند و آنهم پنالتی در دقایق پایانی بازی بود. جایی که یامگا توانست با فرصت طلبی از آن استفاده و نتیجه را به سود تیمش برگرداند و در این سو ترابی موفق به انجام این کار نشد و تفاوت عمده را در این دیدار رقم زد.

 

4- پرسپولیس هنوز صدرنشین است

14 امتیاز از 7 بازی امتیاز مناسبی برای یک تیم در کورس قهرمانی است و طبق همان فرمول نانوشته معروف متوسط 2 امتیاز از هر بازی برای قهرمانی کافی است که پرسپولیس آن را کسب کرده است. البته این فرمول همیشه جواب نمی دهد و برای مثال سرخپوشان فصل قبل از مرز 60 امتیاز عبور کردند ولی بازهم به جام نرسیدند. به هر جهت پرسپولیس با تفاضل گل بیشتر هنوز صدرنشین است و اتفاق ناگواری در خصوص نتایج این تیم رخ نداده است.