تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3308556
شناسه : 3308556
تاریخ :
سهم بازار سرمایه ازتأمین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد اقتصاد ایران: دبیرکل کانون کارگزاران بورس گفت:‌ هنوز سهم بازار سرمایه از تأمین مالی اقتصاد کمتر از 10 درصد است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، نشست مشترک دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار امروز برگزار شد که از مهمترین مسائل مطرح شده در این نشست این بود که هدف این دو کانون کمک به ارتقاء نقش بازار سرمایه در اقتصاد ایران است که این اقدام می‌تواند به نفع همه گروه‌های ذی‌نفع اقتصاد باشد.

در این نشست سعید اسلامی بیدگلی گفت:‌ در شرایطی که تورم در اقتصاد حدود 50 درصد باشد بخش عمده سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه کوتاه‌مدت هستند و نمی‌توانیم آنها را مجبور کنیم که 6 ماه صبر کنند تا سرمایه‌گذاری آنها اقتصادی شود.

وی همچنین گفت:‌چون طبقات مختلفی از جامعه در سهام عدالت حضور دارند باید همه ارکان بازار سرمایه از جمله شورای عالی بورس و سازمان بورس در این زمینه برای مردم اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی کنند و تولید محتوا داشته باشند.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری همچنین گفت:‌ وقتی یک روندی در بازار سرمایه مانند افشای صورت‌های مالی سازمان بورس انجام می‌شود دیگر سخت است که این روند نادیده گرفته شود و بنابراین در آینده هم حتما صورت‌های مالی سازمان منتشر خواهد شد.

اسلامی‌بیدگلی در مورد سهم بازار سرمایه گفت: از سال 95 به بعد مسأله بازار سرمایه در اقتصاد مهم شده و به ویژه در سال 98 و 99 دیدگاه حاکمیت به بازار سرمایه تغییر کرد بنابراین باید زیرساخت‌های بازار سرمایه تغییر پیدا کند.

وی گفت: در شورای عالی بورس نمایندگانی از قوه قضائیه، قوه مقننه، بانک مرکزی و دولت، کانون‌های سرمایه‌گذاری، کانون‌های کارگزاران، اتاق‌های تعاون و بازرگانی حضور دارند و وقتی در این شورا مصوب می‌شود کالاهایی که در بورس کالا عرضه می‌شوند مشمول قیمت‌گذاری نشوند اما چون حکمرانی خوب وجود ندارد فردای آن روز وزارت صمت طرح قیمت‌گذاری کالاها را ابلاغ می‌کند و این نقطه ضعفی است که هنوز بازار سرمایه توسعه پیدا نکرده است.

اسلامی‌بیدگلی همچنین گفت:‌در کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ارکان مختلفی مانند سبدگردان‌ها، هلدینگ‌ها، صندوق‌ها، مشاوران سرمایه‌گذاری، حضور دارند و تیم‌های کارشناسی مختلفی وجود دارند و باید منافع همه این گروه‌ها در جهت توسعه بازار هدایت شود.

وی همچنین در مورد پیش‌نویس قانون تشکیل کانون سهامداران حقیقی گفت: باید دنبال منافع بر زمین مانده سهامداران حقیقی باشیم و اگر بخواهیم وارد مصادیق شویم ممکن است تضاد منافع بین سهامداران و سایر گروه‌ها ایجاد شود بنابراین پیشنهاد ما این است که کانون سهامداران تشکیل شود.

وی این را هم گفت:‌رتبه بورس ایران از نظر رعایت حقوق سهامداران خرد پایین است و باید در مورد رعایت حقوق این افراد بیشتر گام بردارند از جمله آن برگزاری مجامع آنلاین شرکت‌ها است که به این روش تعداد بیشتری از سهامداران می‌توانند در مجامع شرکت کنند.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری همچنین در مورد قیمت‌گذاری دستوری گفت: همه ارکان بازار نظر خود را در این زمینه اعلام کرده‌اند و مهمترین دلیل مخالفت با قیمت‌گذاری دستوری فساد مترتب بر این نوع قیمت‌گذاری است.

وی گفت:‌ ما باید بتوانیم از ظرفیت قانونی استفاده کنیم که در مواردی که تصمیم دولت موجب زیان عده‌ای می‌شود دولت باید آن را جبران کند. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها به وسیله قیمت‌گذاری دستوری با زیان انباشته مواجه شده‌اند و این نشان می‌دهد بازار به توسعه نرسیده است.

اسلامی‌بیدگلی همچنین گفت:‌برخی از مشکلات اقتصاد کشور چون طولانی‌مدت شده است باز کردن گره‌های آن با مشکل است و این به نفع همه بخش‌های اقتصاد است که بازار سرمایه توسعه پیدا کند.

در این نشست همچنین محمدرضا دهقانی‌احمدآباد دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در مورد قیمت‌گذاری دستوری گفت: همه اهالی بازار با قیمت‌گذاری دستوری مخالف هستند و ریشه عمیق آن این است که هنوز برخی از مقامات دولت به ساز و کار بازار اعتقادی ندارند زیرا کالاهایی که در بورس کالا ارائه می‌شود باید با ساز و کار عرضه و تقاضا تعیین قیمت شود. از جمله می‌توان به قیمت برق، گاز، خودرو و سایر کالاها که در بورس‌های کالایی ارائه می‌شود اشاره کرد و این مسأله به خاطر این است که هنوز ساز و کار بازار را به رسمیت نمی‌شناسیم.

دهقانی‌احمدزاد همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که سهم بازار سرمایه از تأمین مالی اقتصاد چه میزان است گفت:‌بر اساس آخرین آماری که مقامات بانک مرکزی اعلام کرده‌اند اقتصاد ایران همچنان بانک‌محور است و حدود 93 درصد تأمین مالی از طریق بانک انجام می‌شود و کمتر از 10 درصد آن از طریق بازار سرمایه تأمین می‌شود.

وی گفت:‌ وزن بازار سرمایه باید افزایش پیدا کند عمده اقتصاد کشور بانک‌محور است و گاهی تضاد منافع بین بازار پول و بازار سرمایه ایجاد می‌شود به عنوان مثال فعالان بازار سرمایه معتقدند اگر نرخ بهره کاهش پیدا کند به رونق سرمایه‌گذاری کمک می‌کند اما در شبکه بانکی می‌گویند با کاهش نرخ بهره ممکن است نسبت حجم پول به شبه پول بالا برود که در نتیجه منجر به تورم خواهد شد. بنابراین در این جا تضاد منافع ایجاد می‌شود و چون سهم بانک از اقتصاد بالاست به سمت بانک تصمیم‌گیری می‌شود.

وی گفت: بزرگ‌ شدن حجم بازار به نفع همه اقتصاد است در این زمینه برای تدوین اصلاح قانون بازار سرمایه نظرات کانون کارگزاران را هم ارائه کردیم و به مرکز پژوهش‌ها ارائه شد.

وی گفت:‌در حال حاضر 108 کارگزاری بورس عضو  کانون کارگزاران هستند و این کانون منافع همه کارگزاران را مدنظر قرار دارد.

دهقانی‌احمدآباد همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هماهنگی کامل بین کانون کارگزاران و کانون نهادهای سرمایه‌گذاری وجود دارد و هدف ما بزرگ شدن حجم بازار سرمایه است.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس همچنین گفت:‌برای اصلاح قانون بازار سرمایه کمیته‌هایی تشکیل دادیم و حدود 50 نفر در قالب 20 جلسه به تبادل نظر پرداختند و نتیجه آن نامه کارشناسی از سوی کانون کارگزاران به مرکز پژوهش‌های مجلس شد.

وی گفت:‌قطب‌نمای ما بازارهای توسعه‌یافته در دنیا است که باید به سمت رشد و توسعه بازار آموزش و فرهنگ‌سازی حرکت کنیم.

 دهقانی‌احمدآباد همچنین گفت: در زمان تدوین لایحه بودجه 8 مورد از نظرات تخصصی و کارشناسی کانون را نوشتیم و به تدوین‌کنندگان بودجه گوشزد کردیم از جمله آن در مورد در مورد مالیات بر سپرده‌گذاری شرکت‌های حقوقی بود که این مسأله باعث تغییر نرخ سود بین‌بانکی شد و اکنون مقامات دولت می‌خواهند از این نظر خود برگردند.