تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3259729
شناسه : 3259729
تاریخ :
حرکت اولین کشتی کروز از عید فطر در آب‌های ایران اقتصاد ایران: وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی از راه‌اندازی اولین شناور کروز از عید فطر در آب‌های ایران خبر داد و گفت: کشتی‌های تفریحی خیلی زیبا برای مردمی که می‌خواهند در کشور خودشان از این امکانات استفاده کنند، فراهم خواهد شد.

ﺑﻪ ﮔﺰارش ﺧﺒﺮﮔﺰاری اﻗﺘﺼﺎداﯾﺮان

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  سید عزت‌الله ضرغامی در جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر که با حضور معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد، با بیان اینکه گردشگری سالم‌ترین و ارزان‌ترین تفریح و مطالبه مردم است که نظام باید حداقل‌های آن را برای مردم فراهم کند، گفت: یک بُعد مربوط به گردشگری خارجی است که الحمدلله در این دولت مسئله ویزا حل شد. درباره جام جهانی قطر هم با فرصت‌هایی که برای گردشگر خارجی فراهم می‌شود، برنامه‌ریزی لازم را داریم.

از بحران اسکان در مشهد جلوگیری شد

وی ادامه داد: در حوزه گردشگری داخلی، اولین مسئله بحث اقامتگاه‌هاست. خوشبختانه در روز دوم تعطیلات نوروز تمام اقامتگاه‌های رسمی ما پر شده بود و تهران هم جزو شهرهایی بود که برایش تبلیغ کردیم. تهران همیشه در ایام نوروز 20 درصد پذیرش مسافر دارد، اما امسال در تعطیلات دیدیم که استقبال خوبی شد و هتل‌های بزرگ تهران صددرصد و بقیه هتل‌ها بین 60 تا 70درصد پر شدند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: بحث مراکز اقامتی خیلی مهم است، هر چند که دستگاه‌ها به خصوص آموزش و پرورش همکاری خوبی داشتند و مانع بحران شدند. از برخی استانداران به ویژه استاندار خراسان رضوی تشکر می‌کنم که با توجه به حجم بالای گردشگران و زائران نوروزی، از بحران اسکان جلوگیری کرد.

این مقام مسئول همچنین تأکید کرد که زیرساخت‌های حمل‌ونقل هم مهم هستند و باید تقویت شوند. تا زمانی که اینها تقویت نشوند نمی‌توانیم انتظار پیشرفت و رونق گردشگری داشته باشیم.

حرکت اولین کشتی کروز از عید فطر در آب‌های ایران

ضرغامی در ادامه صحبت‌های خود با اذعان به این موضوع که گردشگری دریایی تقریباً در کشور ما صفر است، تصریح کرد: چند روز قبل با رئیس سازمان بنادر و دریانوردی جلسه خوبی داشتیم. تلاش می‌کنیم تا بخش خصوصی را تقویت کنیم. استانداران هم همکاری خوبی دارند.

وی تعداد بالای گردشگر نوروزی در استان‌های جنوبی را نشان دهنده علاقه مردم به گردشگری دریایی علاقه‌مند دانست و اظهار کرد: چه گردشگری ساحلی، چه گردشگری درون مرزی و چه گردشگری خارجی و فراملی ما که می‌تواند شامل  تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس شود. بحث سوخت اولین مسئله آن‌هاست که اگر در اولین سال یارانه‌ای شود همه اینها سودآور خواهد بود.

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی همچنین از راه‌اندازی اولین شناور کروز ما از عیدفطر راه در آب‌های ایران خبر داد و عنوان کرد: کشتی‌های تفریحی خیلی زیبا برای مردمی که می‌خواهند در کشور خودشان از این امکانات استفاده کنند، فراهم می‌شود.

افزایش 4 برابری بازدیدکنندگان از پایگاه‌های میراث‌ فرهنگی تهران

 این مقام مسئول با اشاره به اینکه پایگاه‌های میراث‌ فرهنگی ما هم در تهران و هم در استان‌ها نسبت به گذشته تا چهار برابر پذیرش مردم را داشت که رقم قابل توجهی است، یادآور شد: علی‌رغم استقبال زیاد مردم در روزهای اول که موجب تشکیل صف‌های طولانی برای خرید بلیت و ورود به اماکن تاریخی می‌شد، مسئولان موزه خانواده‌ها را به داخل مراکز هدایت می‌کردند و در صورت لزوم برای جلوگیری از اتلاف وقت بازدیدگنندگان، خرید بلیت را منتفی می‌کردند.

ضرغامی با اشاره به  کنسرت 25هزار نفری سالار عقیلی در کرمان گفت: در کنار توسعه زیرساخت‌های گردشگری، برنامه‌های فرهنگی خوبی خواهیم داشت. مثل کنسرت‌های ملی که جا دارد از سالار عقیلی تشکر کنم که پس از ملاقاتی که با هم داشتیم و قرار شد کنسرت‌های خوبی در پایگاه‌ها تاریخی میراث‌ فرهنگی داشته باشند، اولین کنسرت را در کرمان برگزار کرد. 25هزار نفر آمدند و لذت بردند و تصاویرش در تمام دنیا پخش شد و البته افرادی هم در خارج از کشور از این موضوع ناراحت شدند. همان‌هایی که به خاطر مسائل سیاسی از بردن نام خلیج‌فارس واهمه دارند.

اساس گردشگری به زیبایی است

وی با بیان اینکه در جلسه متأخر هیئت دولت به بحث زباله و مدیریت پسماند که آقای دکتر رئیسی به درستی تبیین کردند، اشاره کردم، خاطر نشان کرد: وزارت کشور مسئول این کار شد و از استانداران محترم مجدداً تقاضا می‌کنم، در این امر ما را همراهی کنند، چرا که بنا و اساس گردشگری زیبایی است.