تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فرهنگ
لینک : econews.ir/5x3217031
شناسه : 3217031
تاریخ :
مستندی از "خانه نورانی" یک پیرغلام اهل بیت+ فیلم اقتصاد ایران: جدیدترین قسمت از مستند «خانه‌های نورانی» روایتی از سیدمحمد حوله‌ای است که باقیات الصالحات او سال‌ها پس از فوتش هم‌چنان برقرار است.

ﺑﻪ ﮔﺰارش ﺧﺒﺮﮔﺰاری اﻗﺘﺼﺎداﯾﺮان

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، مجموعه مستند «خانه‌های نورانی» تولید شبکه مستند سیماست که همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها روی آنتن می‌رود. در این مجموعه روضه‌های خانگی و محافل عزاداری که از سوی پیرغلامان اهل بیت در منازل‌شان برگزار می‌شده است روایت شده است.

جدیدترین قسمت از این مجموعه، پرتره‌ای از سیدمحمد حوله‌ای است که به کارگردانی علی ملاقلی‌پور تولید شده و امشب ساعت 18:30 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

ملاقلی‌پور با اشاره به داستان این مستند گفت: این مستند در قالب مجموعه «خانه‌های نورانی» تولید شده است. «خانه‌های نورانی» روایتی تصویری از خانه‌هایی است که سال‌ها میزبان مراسمات عزاداری و روضه اهل بیت سلام الله علیهم بودند. به عبارت دیگر این مجموعه، تاریخچه قدیمی‌ترین روضه‌های خانگی در کشورمان را به نمایش کشیده و برگزارکنندگان آن‌ها را معرفی کرده است.

وی ادامه داد: در این قسمت از مستند، سراغ سیدمحمد حوله‌ای رفتیم که یکی از پیرغلامان اهل بیت به شمار می‌رود. او در بازار تهران حوله‌فروش بوده و در سال 1373 فوت کرده است، اما تا پیش از شیوع کرونا مراسمات روضه در منزل او برگزار می‌شده است.

این مستندساز ضمن معرفی این پیرغلام اهل بیت گفت: وقتی پیشنهاد ساخت این مستند را آقای محمدامین نوروزی داد، مراحل تحقیق را آغاز کردیم. در حین تحقیق متوجه شدم که سیدمحمد حوله‌ای فردی خاص و منحصر به فرد بوده است. به عبارت دیگر، او صرفاً برگزارکننده یک روضه خانگی در منزلش نبوده بلکه دست به خیر بوده و مجالس روضه بهانه‌ای برای انجام کارهای خیر دیگر از سوی او به شمار می‌رفته است. سیدمحمد حوله‌ای کارهای خیر زیادی انجام داده که بخشی از آنها در این مستند روایت شده است.

ملاقلی‌‌پور درباره روند تولید این مستند گفت: نزدیک به دو ماه درگیر تصویربرداری بودیم. برای تولید اثر با 9 نفر از دوستان، نزدیکان، همکاران و یکی از اعضای خانواده ایشان گفت‌وگو کردیم. این افراد، فعالیت‌ها و ابعاد شخصیتی سیدمحمد حوله‌ای را بیان کردند.

او با اشاره به اینکه این مستند هم‌گفت‌وگو محور است و هم بازسازی دارد، گفت: به همان خانه‌ای رفتیم که مجالس روضه در آن برگزار می‌شده است؛ هم‌چنین تلاش کردیم در گفت‌وگو با کسانی که سیدمحمد حوله‌ای را می‌شناختند او را هم روایت کنیم. درست است که این پیرغلام اهل بیت فوت کرده اما هنوز اثرات او در بین دوستان و نزدیکانش باقی است؛ همچنین خانه او هنوز هم حال و هوای روضه دارد.

عوامل تولید این مستند عبارتند از:

تهیه کننده: محمدامین نوروزی، کارگردان: علی ملاقلی‌پور، مجری طرح: محمدحسین امیری، تحقیق: سیدهادی سادات شیرازی، مدیرتصویربرداری: مجتبی یزدی‌زاده و با سپاس از علی آقایی، دستیار تصویربردار: علی یزدی‌زاده، تدوین: روح الله قاسمی، صداگذاری: امیر اسماعیلی، تصحیح رنگ: علی نوروزی، طراح لوگو و پوستر: محمد اسفندیاری و پشتیبانی فنی: سیدمجتبی مرتضوی کلانتری

به مصاحبت و روایت: حاج بهمن ناصری، حاج محمود روح‌پرور، میرزاده مسعود برهمن، حاج عبدالله هاتایی، حاج رضا فتحی، حاج ابراهیم عبدالرحیم زاده (امیر)، حاج علی لشگری، حاج محسن علیپور، سید عبدالله اصفهانی حسینی (حوله‌ای)

براساس این گزارش، این مستند روز پنج‌شنبه 16 دی‌ماه ساعت 18:30 از شبکه مستند پخش شده و بازپخش آن ساعت 24 و جمعه ساعت 11 صبح است.