تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3191193
شناسه : 3191193
تاریخ :
معاون سیاسی وزیر امور خارجه: آمریکا چاره ای جز پذیرش واقعیت جدید ندارد اقتصاد ایران: معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی با بیان اینکه ایران به فعالیت های هسته ای خود در قالب برجام ادامه می دهد، گفت آمریکا چاره ای جز پذیرش واقعیت جدید ندارد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران  ،علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه و رئیس هیئت مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای وین در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: ایران به فعالیت‌های هسته‌ای طبق بندهای مندرج در توافق هسته‌ای ادامه می‌دهد.

وی افزود: تا زمانی که طرف مقابل به توافق هسته‌ای پایبند نباشد، هیچ دلیلی برای عقب نشینی تهران از سیاست‌های خود در راستای کاهش تعهدات برجامی وجود ندارد.

باقری تصریح کرد: آمریکا هیچ گزینه‌ای جز پذیرش واقعیت جدید ندارد و بازگشت به توافق هسته‌ای مستلزم تحقق اراده در سیاست آمریکا و اروپا است.

این مقام ارشد ایرانی در ادامه پرسید: اگر اروپایی‌ها در مقابل واشنگتن هیچ استقلالی در تصمیم گیری نداشته باشند، حضور آنها در مذاکرات چه فایده‌ای دارد؟

پیشتر سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه هر گونه مذاکره در وین باید به لغو کامل تحریم‌ها علیه ایران منجر شود، از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست ماهیت فنی خود را حفظ کند و تسلیم فشارهای سیاسی نشود.

هشتم آذر ماه شهر وین میزبان مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ برای لغو تحریم‌های آمریکا است. در همین خصوص سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه دوشنبه ۲۴ آبان در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه درباره مذاکرات پیش رو در وین اظهار داشت: بررسی‌های ما به جمع بندی رسید و درباره زمان گفتگو با اعضای ۱+۴ به توافق رسیدیم. این گفتگوها برای رفع تحریم‌ها و تحریم‌هایی که با برجام ناهمخوان هستند، ادامه خواهد یافت و تحریم‌هایی که به صورت غیرقانونی توسط آمریکا علیه ایران اعمال شده همه باید لغو شوند. برخی نکات اختلافی در ۶ دور مذاکرات وین بوده که مذاکرات به توافق نرسیده است.

وی تصریح کرد: تمرکز ما در وین، لغو همه تحریم‌هایی است که غیرقانونی توسط آمریکا اعمال شده است. ما نیت آمریکا را که مایل است به اعضای ۱+۴ بپیوندند می‌دانیم و باید این مسیر را تغییر دهند. آنچه برای ما مهم است رفع تحریم‌ها است و آنچه به عنوان راستی آزمایی رفع تحریم‌ها و تضمین‌های ضروری لازم ممکن است و همه در فرآیند بررسی جمع بندی شده و در گفتگوها مورد تاکید قرار خواهد گرفت.