تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سلامت
لینک : econews.ir/5x3190013
شناسه : 3190013
تاریخ :
۳ پیشنهاد افزایش تعرفه های پزشکی ۱۴۰۰ اقتصاد ایران: دبیر شورای عالی بیمه سلامت با اشاره به اینکه طی یکسال گذشته جزء فنی و هتلینگ در بخش خصوصی ۹۰ درصد افزایش داشته است، گفت: برای تعیین درصد افزایش تعرفه ها در سال آینده اختلاف نظر وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران  ، سید سجاد رضوی، با اشاره به اینکه موسسات پزشکی سال گذشته اوضاع خوبی به لحاظ گرانی تجهیزات و اقلام مصرفی نداشتند، اظهار کرد: طی سال گذشته سه بار افزایش تعرفه داشتیم و جزء فنی و هتلینگ نیز در بخش خصوصی ۹۰ درصد افزایش داشت که این مهم در بخش دولتی وجود نداشت.

وی افزود: این افزایش در حد توان بود و زحمات زیادی برای اصلاح تعرفه ها کشیده شد و اکنون نیز برای سال آینده مبحث تعرفه ها را زودتر به جریان انداختیم تا سازمان برنامه و بودجه بهانه نداشته باشد که این موضوع را دیر مطرح کردید.

رضوی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد در خصوص تعرفه های سال آتی و حضور فعال سازمان نظام پزشکی، ادامه داد: پیشنهاد سازمان نظام پزشکی، معاونت درمان و بیمه ها اختلاف زیادی با هم دارد زیرا سازمان های بیمه گر موافق افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تعرفه ها هستند که در این بین سازمان تامین اجتماعی به دلیل محدودیت منابع توان افزایش تعرفه ها را ندارد. معاونت درمان افزایش ۴۰ تا ۴۵ درصد ر ا بیان می کند و سازمان نظام پزشکی نیز عدد بالای ۶۵ درصد را پیشنهاد داده است که رئیس کل نظام پزشکی به طور قاطع و محکم روی این موضع پافشاری می کند.

وی با بیان اینکه فرمول تعرفه سال بعد و پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه متفاوت است، اذعان کرد: پیشنهاد ما این است که حقوق و دستمزد تابع قوانین کشوری باشد و در زمینه تجهیزات پزشکی نیز تورم لحاظ شود و در نهایت اگر وزن تورم را با حقوق محاسبه کنیم عددی بین ۲۸ تا ۳۰ درصد خواهد شد که اختلاف با نظر نظام پزشکی دارد.

دبیر شورای عالی بیمه سلامت، به مبحث هشتگ در تعرفه ها اشاره و بیان کرد: تعرفه کنونی حوزه پاتولوژی سبب حذف این رشته خواهد شد و حذف هشتگ نیز یک مطالبه جدی ما است.

رضوی با اشاره به اینکه اگر تعرفه ها به اندازه سال گذشته افزایش یابد می توان حقوق و دستمزد را به اندازه جامعه کارگری افزایش داد و تا ۵۰ درصد تورم را در زمینه تجهیزات تحمل کرد، گفت: دولت خواستار این است که سطح و عمق پوشش خدمات را افزایش دهیم وخدماتی مانندناباروری و جوان سازی جمعیت لحاظ شود، لذا سازمان نظام پزشکی باید فکری اساسی در زمینه تعرفه ها داشته باشد و این بحث که یک یا دو درصد جامعه پزشکی درآمد کلان دارند به کل این جامعه تعمیم داده نشود.