تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3181824
شناسه : 3181824
تاریخ :
رشد ۳۶ درصدی پرواز و ۱۱ درصدی مسافران هوایی اقتصاد ایران: مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از نشست و برخاست ۱۶۰ هزار و ۳۹۵ پرواز و اعزام و پذیرش ۱۲ میلیون و ۴۲۹ هزار و ۸۹۷ مسافر در شش ماه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل از شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران؛ سیاوش امیرمکری، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: در شش ماه نخست سال فرودگاه‌های مهرآباد، مشهد، شیراز، اهواز و اصفهان به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم در نشست و برخاست هواپیما و اعزام و پذیرش مسافر را کسب کردند.

به گفته وی فرودگاه بین‌المللی مهرآباد به عنوان رتبه نخست، میزبان ۵۸ هزار و ۵۰۴ فروند هواپیما و اعزام و پذیرش بیش از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار مسافر در شش ماه نخست سال جاری بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ افزایش ۲۸ درصدی در پرواز و رشد دو درصدی در تعداد مسافر را رقم زده است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها همچنین گفت: در شش ماهه سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۵۵ هزار پرواز داخلی و بیش از یازده میلیون و ۹۵۸ هزار مسافر از ۵۲ فرودگاه کشور اعزام و پذیرش شده است که در این بخش با رشد ۳۳ درصدی در نشست و برخاست و ۸ درصدی در اعزام و پذیر مسافر روبه رو بوده‌ایم.

وی همچنین در خصوص پروازهای بین‌المللی با بیان اینکه در این بخش رشد ۱۰۰ درصدی در پرواز، مسافر و بار را ثبت کرده‌ایم، ادامه داد: فرودگاه بین‌المللی مشهد رتبه نخست در این زمینه را به دست آورده و شاهد انجام یک هزار و ۸۲۵ نشست و برخاست و اعزام و پذیرش بیش از ۱۸۵ هزار مسافر در این فرودگاه‌ها طی شش ماهه نخست سال جاری بوده‌ایم.

امیرمکری همچنین از نشست و برخاست ۲۷ هزار و ۶۶ پرواز و اعزام و پذیرش دو میلیون و ۷۴ هزار و ۸۰۷ مسافر در شهریور ماه سال جاری خبر داد و گفت: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۵ درصدی در پرواز و کاهش ۲۳ درصدی مسافر در فرودگاه‌های کشور داشته‌ایم.

وی گفت: فرودگاه‌های مهرآباد، مشهد، شیراز، اهواز و اصفهان به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم در نشست و برخاست هواپیما و اعزام و پذیرش مسافر را کسب کردند.

به گفته وی فرودگاه بین المللی مهرآباد به عنوان رتبه نخست، میزبان ده هزار و ۲۹ نشست و برخاست هواپیما و اعزام و پذیرش بیش از ۷۷۸ هزار مسافر در شهریورماه بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ افزایش ۲ درصدی در پرواز و کاهش ۲۸ درصدی در مسافر را رقم زده است.

امیرمکری در ادامه گفت: فرودگاه کرمان با متوسط ۱۲۰ مسافر در هر پرواز و فرودگاه سهند با متوسط ۲۹ مسافر در هر پرواز بیشترین و کمترین تراکم مسافر را شامل می‌شوند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها گفت: در شهریور ماه ۱۴۰۰ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست کل پروازها به ترتیب در ده فرودگاه مهرآباد، مشهد، شیراز، کیش، اهواز، اصفهان، بندرعباس، تبریز، خلیج فارس (عسلویه) و یزد انجام پذیرفته است.

وی افزود: در پروازهای عبوری از فراز کشور در شهریور ماه سال جاری ۳۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش دیده می‌شود.