تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3174569
شناسه : 3174569
تاریخ :
شرایط ورود گردشگران خارجی به ایران اقتصاد ایران: مدّت‌هاست که مرزهای ایران به روی مسافران خارجی بسته شده و بخشی از جامعه گردشگری منتظر اعلام خبری مبنی بر بازگشایی مرزها هستند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، مدّت‌هاست که مرزهای ایران به روی مسافران خارجی بسته شده و بخشی از جامعه گردشگری منتظر اعلام خبری مبنی بر بازگشایی مرزها هستند. از طرفی عده‌ای از گردشگران که با ایران و پتانسیل‌های فراوانش آشنا هستند، مشتاق سفر به ایران و بازگشایی مرزها برای سفر بودند. بعد از واکسینه شدن درصد زیادی از جمعیت جهان و همچنین ایران، چندی پیش خبر رسید که از اوایل آبان قرار است مرزها باز شوند و شرایط سفر گردشگران خارجی به ایران اعلام شود. در نهایت امروز ستاد مقابله با کرونا پس از گذشت حدود 20 ماه از توقف صدور ویزای گردشگری ایران، شرایطی را برای ورود توریست‌ها به ایران اعلام کرد که بر اساس آن شرایط صدور ویزا برای گردشگران خارجی فراهم شود. در ادامه به جزئیات مقرراتی که برای ورود مسافران خارجی از طرف ستاد مقابله با کرونا اعلام شده، می‌پردازیم.

دستورالعمل نحوه حضور گردشگران خارجی در شرایط کرونا در ایران

با افزایش واکسیناسیون در سطح جهان، شاهد باز شدن مرزها هستیم و کشورها شرایطی برای ورود مسافران به کشورشان اعلام می‌کنند، مثل شرایط ورود به تایلند که به تازگی اعلام شد. در ایران هم بر اساس دستورالعملی که در تاریخ 3 آبان 1400 اعلام شده است، گردشگرانی که دو دُز واکسن کرونا زده‌‌اند و گواهی منفی PCR داشته باشند می‌توانند ویزای گردشگری ایران را دریافت و به ایران سفر کنند. البته شرایطی هم برای این دستورالعمل در نظر گرفته شده و «در چارچوب رعایت بهداشت عمومی و سلامت جامعه، با توجه به اثرات مثبت گردشگری بر اقتصاد کشور، کارآفرینی، ایجاد اشتغال و برای حفظ بازارهای هدف گردشگری، احیای کسب و کارهای آسیب‌دیده این بخش و در عین حال، حفظ سلامت شهروندان و با بهره‌گیری از نظرات کارشناسان و هم‌اندیشی با دستگاه‌های متولی مطابق با مصوبات هشتاد و ششمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا» تهیه شده است. بنابراین تبصره‌هایی برای آن مشخص شده که در ادامه توضیح داده شده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از جلسه‌ای که هفته گذشته با وزیران امور خارجه و بهداشت داشت، اعلام کرد که صدور ویزای گردشگری ایران از اول آبان‌ماه ازسرگرفته می‌شود.با توجه به ضوابط کلی این دستورالعمل، ورود و خروج مستقیم و غیرمستقیم مسافری (گروهی و انفرادی) اتباع ایرانی و خارجی از/به مرزهای زمینی مثل مرزهای هوایی، با ارائه کارت واکسن، ‌آزمایش PCR  منفی و رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های مورد تایید وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی از اول آبان‌ماه امسال مانعی ندارد.

تبصره‌ها

سایر جزئیات مقررات ورود گردشگران خارجی به ایران

 ایران هنوز چیزی درباره واکسن های مورد تاییدش برای ورود مسافران خارجی اعلام نکرده است امّا پیش‌تر درباره کشورهای جهان کدام واکسن‌ها را تزریق می‌کنند گفتیم، بر این اساس در ایران واکسن‌های سینوفارم، آسترازنکا، برکت، اسپوتنیک و بهارات تزریق شده امّا ممکن است برای ورود گردشگران خارجی، سایر واکسن‌های مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی هم مورد پذیرش باشد.

سخن آخر

 امیدواریم با ورود گردشگران خارجی به به ایران، هم دوباره چرخ گردشگری ایران تندتر بچرخد و هم بیماری کرونا دوباره اوج نگیرد. به نظر می‌رسد اگر پروتکل‌ها رعایت شوند و تمام افراد دخیل، خودشان را مسئول بدانند، می‌توانیم مانند گذشته شاهد حضور گردشگران خارجی در ایران باشیم، بدون شک نباید فراموش کنیم کرونا همچنان قربانی می‌گیرد و هر بی‌احتیاطی ممکن است به قیمت جان خود و اطرافیانمان تمام شود.