تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3151227
شناسه : 3151227
تاریخ :
سخنگوی وزارت خارجه : اروپا در نقض توافق هسته‌ای در کنار آمریکا بوده است اقتصاد ایران: سخنگوی وزارت خارجه در مصاحبه اختصاصی با روزنامه لوموند فرانسه تاکید کرد: ایران نه چیزی بیشتر از برجام در هسته‌ای می‌پذیرد و نه چیزی کمتر از بند‌های رفع تحریمی برجام را انتظار دارد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، سعید خطیب زاده سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه کشورمان که در چارچوب همایش جهانی "نرماندی برای صلح" به پاریس سفر کرده است، در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه لوموند شرکت کرد.
آقای سعید خطیب زاده در این مصاحبه اختصاصی که متن کامل آن فردا (جمعه) منتشر خواهد شد، به سوالات لوموند پیرامون موضوعات مختلف از جمله برجام و چشم انداز از سرگیری مذاکرات هسته ای، اولویت‌های سیاست خارجی دولت جدید، مسائل افغانستان و طالبان و تحولات منطقه‌ای همچون یمن، عراق و سوریه پاسخ داد.

ایران در حال بررسی چگونگی ادامه مذاکرات است

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای این مصاحبه در خصوص نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل و چشم انداز مذاکرات هسته‌ای و اینکه وزیر خارجه ایران در نیویورک اعلام کرده است مذاکرات بزودی از سرگرفته خواهد شد، گفت: آنچه که وزیر خارجه ایران در نیویورک اعلام داشت همان چیزی است از اول روی کار آمدن دولت جدید گفته شد و شنیده شده است، این جواب دو مولفه دارد یکی اینکه حتما ایران در حال بررسی چگونگی ادامه مذاکرات است که این مرحله از جواب به نتیجه رسیده یعنی اینکه مذاکرات حتما انجام خواهد شد و فاز دوم این است که با دقت گفتگو‌های انجام شده با دولت جدید مرور بشود تا ابعاد وجزییات آن روشن شود تا بطور فعال و موثر وارد گفتگو‌ها بشویم.

چرایی به نتیجه نرسیدن شش دور مذاکره در وین نیازمند آسیب شناسی است

خطیب زاده افزود: این فاز هنوز تمام نشده است. دولت بعنوان قوه مجریه تغییر کرده و این دولت جدید است که باید مذاکرات را انجام دهد. ایرانی‌ها همیشه نشان داده اند که دقیق صحبت می‌کنند و سخت هم گفتگو می‌کنند، اما وقتی چیزی حاصل شود آن را صریح بیان می‌کنند و اگر چیزی را امضا کردند دقیق اجرا می‌کنند.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه کشورمان تصریح کرد: آنچه که الان اتفاق می‌افتد این است که چرا شش دور مذاکره وین با اینکه دستور کار آن روشن بوده به نتیجه نرسیده است. یک آسیب شناسی لازم و نیاز است نقاطی که بطور جدی از طرف مقابل مورد انتظار بوده و انجام نشده اند، بررسی شوند.

دولت آمریکا چیزی که ترامپ با تحریم دنبال می‌کرد با وعده رفع تحریم مطرح کرده است

خطیب زاده با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام تاکید کرد: ایالات متحده در این داستان طرفی است که از توافق خارج شده، تحریم‌های یکجانبه اعمال کرده، به مردم ایران درد و رنج داده و میلیارد‌ها دلار به اقتصاد ایران ضرر زده و نه تنها ایران بلکه حتی متحدینی که می‌خواستند با ایران تجارت بکنند را تنبیه کرده است. آمریکا برغم این سابقه و با همان منطقی که ترامپ در مقابل ایران رفتار می‌کرد به وین آمده، یعنی آن چیزی که ترامپ با تحریم دنبال می‌کرد، دولت جدید آمریکا با وعده رفع تحریم مطرح کرده است.
وی گفت: دولت جدید آمریکا باید تصمیم بگیرد، یا می‌خواهد میراث ترامپ را حفظ کند یا می‌خواهد میراث آقای بایدن را بسازد، این یک تصمیم سیاسی است، تا امروز به نظر می‌آید آن‌ها به تحریم همچنان بعنوان ابزار و اهرم فشار می‌نگرند. ایران نه چیزی بیشتر از برجام در هسته‌ای می‌پذیرد و نه چیزی کمتر از بند‌های رفع تحریمی برجام را انتظار دارد.

اروپا در نقض توافق هسته‌ای در کنار آمریکا بوده است

خطیب زاده درباره اتهامات اروپا به ایران در مورد نقض تعهدات برجامی و عدم اشاعه گفت: باید توجه داشت که ایران تعهدات برجامی خود را کاهش داده، ولی تماما در چارچوب ان پی تی باقی مانده است. صحبتی از نقض تعهدات ان پی تی نیست بلکه بحث از کاهش تعهدات برجامی است و اقداماتی که ایران در این چارچوب انجام داده کاملا قابل برگشت می‌باشد. این درحالیست که طرف مقابل عدم پایبندی کامل داشته است، یعنی آمریکا نقض کامل و اروپا هم نقض محدود. اروپا هم در این نقض در کنار آمریکا بوده است.
وی افزود: من با اغماض می‌گویم آمریکا نقض کامل و اروپا نقض محدود داشته، چراکه در ایران بحثی است که اروپا هم به اندازه آمریکا تعهدات خود را انجام نداده است، هیچ تجارتی بین ایران و اروپا برقرار نیست، هیچ پولی رد و بدل نمی‌شود، هیچ سرمایه گذاری انجام نمی‌شود. هیچ کدام از تعهدات اروپا انجام نشده و آن وقت اروپا نگران کاهش تعهدات ایران در برجام است، حداقل چیزی که می‌توان گفت این است که این غیر منصفانه است اگر نگوییم ظالمانه است.

روابط ما با سوریه راهبردی است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در خصوص تحولات منطقه‌ای و نقش و حضور ایران در عراق و سوریه اعلام داشت: ایران در سوریه هست، به خاطر اینکه سوریه به بهشت تروریست‌ها تبدیل شده بود و به خاطر اینکه دولت سوریه این را از ما خواسته، همانطور که روسیه آنجاست، ما در آنجا پایگاه نداریم و به دنبال پایگاه نظامی در سوریه نیستیم، روابط ما با سوریه راهبردی است.

ایران تلاش می‌کند منطقه را امن نگه دارد

خطیب زاده افزود: روابط ایران با عراق یک روابط تاریخی، مردمی و چند جانبه است، اگر ایران نبود داعش اربیل را گرفته بود، این به این معنا نیست که ایران در عراق پایگاه نظامی دارد، اما این به این معناست که ایران تلاش می‌کند منطقه را امن نگه دارد.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در این مصاحبه درخصوص انتظار مشروعیت خواهی طالبان از جامعه بین الملل و موضع ایران در قبال این درخواست طالبان، اعلام داشت: خیلی زود است که اساسا در مورد مشروعیت صحبت کنیم، الان وقت این است که ببینیم طالبان به آنچه گفته عمل می‌کند و آیا دولت فراگیر تشکیل می‌دهد و آیا حقوق اقوام دیگر را در نظر می‌گیرد. ما و جامعه جهانی باید خطوط قرمز را با صراحت کامل بیان کنیم.

افغانستان عاری از افراطی گری و داعش خط قرمز ایران است

خطیب زاده مهم‌ترین خطوط قرمز ایران را عاری شدن افغانستان از افراطی گری دانست و گفت: افغانستان نباید بهشت داعش و محلی برای تهدید همسایگان و دنیا شود، اراده و خواست مردم در آینده افغانستان محقق و دولت فراگیر که بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی افغانستان باشد، تشکیل شود و این کشور نباید دوباره پایگاه کشور خارجی شود.