تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3114187
شناسه : 3114187
تاریخ :
سهم 43 درصدی ایران خودرو دیزل از بازار تجاری سازان اقتصاد ایران: عصر خودرو- ایران خودرو دیزل موفق شده است، با تولید ۱۸۵۱ دستگاه خودروی تجاری در چهار ماهه نخست سال جاری، به تولید همگن چهار برابری نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۹۸ و سه و نیم برابری نسبت به سال ۹۹ دست یابد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، ایران خودرو دیزل با افزایش تولید و توسعه محصولات جاری و ارایه محصولات جدید و داخلی سازی شده به بازار، توانسته پس از یک دهه رکود و با راهبرد و سیاست‌های اخیر اتخاذ شده، جهش قابل توجهی را در عرصه تولید محصولات تجاری و باری تجربه کند. این خودروساز اخیرا نیز با ارایه اتوبوس آمبولانسی هشت تخته خود به شبکه اورژانس و درمان کشور، عملکرد قابل قبولی را در چهار ماهه نخست سال جاری رقم زده است.

بر این اساس با نگاهی به اهم اقدامات و دستاوردهای چهار ماهه ابتدای سال جاری و مقایسه آن با سنوات گذشته می توان دریافت، ایران خودرو دیزل توانسته رکورد تولید همگن سال 98 و 99 را با تولید 1851 دستگاه بشکند. این خودروساز در مدت مشابه سال 98، 449 دستگاه و در سال 99 نیز، 552 دستگاه تولید همگن داشته و به بیان دیگر موفق به چهار برابر کردن تولید همگن خود نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده است.

همچنین بررسی تولیدات چهار ماهه نخست امسال ایران خودرو دیزل نشان می دهد، 95 درصد این تولیدات به محصولات داخلی اختصاص یافته که این میزان در مدت مشابه سال 99، 44 درصد و در سال 98، 38 درصد بوده است. در پی افزایش تولید محصولات داخلی ایران خودرو دیزل، شرکت های تابعه و قطعه سازان داخلی نیز توانسته‌اند افزایش چشمگیری را در تولید محصولات خود تجربه کنند.

ایران خودرو دیزل در چهار ماهه نخست امسال با رویکرد تولید محصولات با ارزش ریالی بالاتر از جمله اتوبوس و کامیون سنگین، 18 هزار و 993 میلیارد ریال از محل فروش محصولات خود کسب کرده است. این رقم در مدت مشابه سال 98 تنها هزار و 311 میلیارد ریال و در سال 99، سه هزار و 548 میلیارد ریال بوده است. به این ترتیب، ارزش فروش محصولات این خودروساز نسبت به سال 98 ، 15 برابر و نسبت به سال 99 نیز پنج برابر شده است.

در مقایسه سهم بازار تعدادی محصولات نیز، دیزل توانسته در چهار ماهه نخست سال جاری سهم 43 درصدی را کسب کند. این در حالی است که در مدت مشابه سال 98 و 99، 30 درصد سهم بازار تعدادی محصولات متعلق به ایران خودرو دیزل بوده است.

در مقایسه سهم بازار ارزشی محصولات، رسیدن به رکورد بیش از 50 درصدی سهم بازار خودروهای تجاری، از عملکردهای قابل قبول ایران خودرو دیزل نسبت به مدت مشابه سال 98 با 29 درصد و سال 99 با 31 درصد است.