تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3081109
شناسه : 3081109
تاریخ :
وضعیت بازار خودروهای خارجی با احیای مذاکرات برجامی اقتصاد ایران: دبیر انجمن واردکنندگان خودرو به پیش بینی وضعیت بازار خودروهای خارجی پرداخت.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، مهدی دادفر با اشاره به وضعیت بازار خودروهای خارجی و پیش بینی افزایش یا کاهش قیمت خودرو، گفت: با وجود اینکه دلار در کانال 20 هزار تومان قرار دارد، حتی اگر واردات هم آزاد شود، قیمت خودروهای خارجی کاهش پیدا نمی‌کند.

دادفر با بیان اینکه مسئولان به دنبال احیای مذاکرات برجامی هستند که با احیای آن واردات خودرو آزاد و دلار ارزان خواهد شد، گفت: اگر مذاکرات برجامی احیا شود می توان امیدوار بود که واردات خودرو آزاد شود اما در مورد قیمت خودروها در بعد از آزادسازی واردات نمی توان نظری داد و بعید است قیمت ها کاهش یابد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به اینکه ارزانی در خصوص قیمت در راه نخواهد بود، گفت: آزادسازی واردات باعث می شود خودروهای خارجی در کشور تردد کنند و تاثیری در قیمت آنها نخواهد داشت. تا قبل از اینکه واردات خودرو ممنوع شود بیش از  18 هزار نفر در بخش تجارت و خدمات بازرگانی و فروش خودروهای خارجی مشغول به فعالیت بودند.

او ادامه داد: پس از اینکه واردات ممنوع شد اکنون این اشتغال به 2 هزار نفر رسیده است و 16 هزار نفر در این حوزه بر اساس سیاست‌های دولت دوازدهم بیکار شدند.

دادفر با اشاره به آزادسازی خودروهای مانده در گمرک و تعیین تکلیف آنها، بیان کرد: سال  97 بود که واردات خودرو ممنوع اعلام شد که در 1397/10/16، 6 هزار و 652 خودرو در گمرکات بودند که در 1397/11/29 حدود 2 هزار و 859 خودرو ترخیص شدند. تا قبل از 1393/06/26 حدود 100 دستگاه با قدرت موتور بالای 2500 سی سی در گمرکات موجود بود که هزار و 89 پرونده آن در حال رسیدگی است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ادامه داد: 82 دستگاه مانده در گمرکات سفارش آمریکاست که 9 درصد آن‌ها بالای 2500 سی سی است و 51 خودرو اظهار شده در گمرکات موجود است. اکنون 928 خودرو در گمرکات داریم که ثبت سفارش نشده اند. 

او با اشاره به بحث خودروهای متعلق به اموال تملیکی، گفت: سال گذشته حدود 800 دستگاه به سازمان اموال تملیکی تعلق گرفت که برخی از آن‌ها  شامل تویوتا پریوس، رنو بود که به فروش گذاشته شد. سال گذشته این خودروها با حکم قضایی فروخته شد.