تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x2937861
شناسه : 2937861
تاریخ :
حمایت وزارت خارجه از صادرکنندگان بخش خصوصی اقتصاد ایران: وزیر امور خارجه کشورمان گفت: وظیفه دولت و وزارت امور خارجه حمایت از صادر کنندگان بخش خصوصی است.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران،   محمد جواد ظریف روز گذشته (سه شنبه) در جمع مدیران شرکت‌های نمونه و ممتاز صادر کننده کالا و خدمات فنی و مهندسی کشور افزود: صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی یکی از حوزه‌های مهم توسعه کشور است و جهش تولید بدون صادرات امکان پذیر نیست.

وزیر امور خارجه لزوم اهتمام و کمک وزارت امور خارجه به تولید کنندگان داخلی برای گسترش صادرات را مورد تاکید قرار داد و نقش بخش خصوصی در توسعه صادرات را بی بدیل دانست.

آقای ظریف افزود: وظیفه دولت و وزارت امور خارجه حمایت از صادر کنندگان بخش خصوصی است و دولت نمی‌تواند جای بخش خصوصی را در این رابطه بگیرد.

وی اطلاع رسانی به شرکت‌های داخلی در مورد ظرفیت‌های کشور‌های خارجی در مورد پروژه‌ها و مزایده‌ها برای صادرات کالا یا خدمات فنی و مهندسی داخلی را یکی از وظایف وزارت امور خارجه دانست و افزود: از دیگر وظایف ما معرفی و انتقال توانمندی‌های داخلی به کشور‌های خارجی است تا شرکت‌های ایرانی بتوانند در مناقصه‌های خارجی و بین المللی شرکت کنند.

وزیر امور خارجه همچنین بر تقویت نگرش اقتصاد محور در بدنه کارشناسی و مدیریتی وزارت امور خارجه تاکید کرد و افزود: وزارت امور خارجه توسعه گرا، باید یک دستگاه سیاسی و اقتصادی باشد.

حمایت وزارت خارجه از صادر کنندگان بخش خصوصی

  ظریف همچنین گفت: ما به سفرای خود در خارج تاکید کرده ایم که ارزیابی عملکرد آن‌ها براساس میزان صادرات کالای غیر نفتی، صادرات خدمات فنی مهندسی، صادرات نیروی انسانی و واردات سرمایه، فناوری و توسعه گردشگری (افزایش سفرگردشگران به ایران) است.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین عزم وزارت امور خارجه جهت آموزش مسائل اقتصادی به دیپلمات‌های اعزامی به خارج از کشور را خاطر نشان ساخت و بر همفکری با فعالان بخش اقتصادی در این رابطه و انتقال نیاز‌های اقتصادی کشور به سفرا و دیپلمات‌ها تاکید کرد.

در ابتدای این نشست مدیران و فعالان اقتصادی ضمن بیان فعالیت‌های خود در داخل و خارج از کشور به تشریح چالش‌ها و موانع موجود در این زمینه پرداخته و انتظارات خود از وزارت امور خارجه در این عرصه را بیان کردند.