تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x2881513
شناسه : 2881513
تاریخ :
همکاری ایران و تاجیکستان برای تکمیل«تونل استقلال» اقتصاد ایران: قرارداد اجرای مرحله دوم احداث تونل «استقلال» با حضور مقامات جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان در شهر «دوشنبه» به امضا رسید.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل از وزارت نیرو، طی مراسمی که با حضور مقامات تاجیک، سفیر جمهوری اسلامی ایران، معاون برنامه ریزی و نظارت شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، مدیرعامل یک شرکت ایرانی و سایر مهمانان ایرانی و محلی برگزار شد، قرارداد انجام مرحله دوم پروژه تونل «استقلال» بین شرکتی ایرانی از جمهوری اسلامی ایران و وزارت حمل و نقل تاجیکستان به امضا رسید.

هدیه ارزشمند به جشن استقلال تاجیکستان

عظیم ابراهیم، وزیر حمل و نقل تاجیکستان در افتتاحیه این مراسم، امضای قرارداد انجام مرحله دوم تونل «استقلال» را رویدادی مهم توصیف کرد و گفت: تونل «استقلال» تاریخ طولانی داشته و ساخت آن در زمان شوروی آغاز شده بود ولی به دلایل مختلف نتوانست به اجرا برسد.

پس از آنکه با دوستان ایرانی قرارداد امضا کردیم و مرحله اول ساخت این تونل اجرا و برخی مشکلاتی که بعداً پیش آمد به شمول ریزش آب از سقف تونل رفع شد، مردم توانستند از آن استفاده کنند.

ابراهیم، تاجیکستان و ایران را دو کشور دوست، هم زبان، هم فرهنگ و دارای تاریخ مشترک خواند و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در اجرای بسیاری از پروژه‌های زیرساختی در تاجیکستان سهم داشته است که به عنوان مثال می‌توان به ساخت نیروگاه برق آبی «سنگتوده ۲» و «تونل «استقلال» اشاره کرد که در مراسم افتتاح آنها رؤسای جمهور دو کشور حضور یافتند. خوشبختانه امروز فرصت آغاز مرحله دوم پروژه تونل استقلال فراهم شده و تکمیل آن تحفه‌ای ارزشمند به جشن سی سالگی استقلال تاجیکستان است.

این مقام تاجیک با اشاره به آنکه اجرای مرحله دوم پروژه بنابر دلایلی به تأخیر افتاد، اظهار داشت: مهم این است که امروز به منظور امضای قرارداد اینجا حضور یافته‌ایم و قرار است در چارچوب این سند اقداماتی از قبیل تأمین روشنایی، تهویه، آتش نشانی، نصب دوربین‌های نظارتی و غیره که برای عملکرد مؤثر تونل مهم هستند، انجام شود.

روز مهم برای روابط دو کشور ایران و تاجیکستان

بهروز مرادی، معاون برنامه‌ریزی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با مهم و تاریخی خواندن این روز و ابراز خوشحالی از حضور در این مراسم گفت: بسیار مسرور هستم که در راستای یادداشت تفاهمی که در ۲ ژانویه سال ۲۰۲۰ بین شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به نمایندگی از وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایران و وزارت حمل و نقل جمهوری تاجیکستان امضا شد، با وجود شیوع کووید ۱۹ تلاش‌های بی‌وقفه طرفین، هم اکنون به ثمر نشسته و شاهد انعقاد قرارداد همکاری جهت انجام مرحله دوم پروژه تونل «استقلال» بین شرکتی ایرانی و وزارت نقلیات تاجیکستان هستیم.

وی با بیان اینکه اجرای این پروژه گامی دیگر در راستای تقویت روابط میان دو کشور دوست و هم زبان می‌شود، بیان کرد: با توجه به اینکه این شرکت ایرانی از تجربه و امکانات مالی و فنی مورد نیاز جهت اجرای پروژه‌های بزرگ زیرساختی برخوردار بوده و یکی از پیمانکاران بزرگ وزارت نیروی ایران محسوب می‌شود، امیدواریم که اجرای به موقع و با کیفیت اقدامات تکمیلی تونل موجبات تحکیم روابط بین دو دولت را فراهم کند و شرکت‌های ایرانی در احداث پروژه‌های مختلف در تاجیکستان حضور مؤثر دارند.