تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x2860444
شناسه : 2860444
تاریخ :
پیش بینی رشد اقتصاد خاورمیانه در سال ۲۰۲۱ اقتصاد ایران: طبق پیش‌بینی چشم‌انداز جدید بانک جهانی از اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا، فعالیت‌های اقتصادی این منطقه در سال ۲۰۲۱؛ ۲.۱ درصد ریکاوری خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران  به نقل از وب‌سایت بانک جهانی، طبق پیش‌بینی چشم‌انداز جدید بانک جهانی از اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا، فعالیت‌های اقتصادی این منطقه ۲.۱ درصد در سال ۲۰۲۱ ریکاوری خواهد شد که این نشان‌دهنده باقی ماندن تأثیر مخرب پاندمی کرونا و سقوط قیمت نفت است.

طبق چشم‌انداز جدید بانک جهانی، کشورهای صادرکننده نفت این منطقه در سال ۲۰۲۱ شاهد رشد اقتصادی ۱.۸ درصد خواهند بود. عادی شدن تقاضای نفت، پایان یافتن توافق کاهش تولید اوپک پلاس در ۲۰۲۱ و برداشتن تدریجی محدودیت‌های مسافرتی و قرنطینه‌ای در این منطقه مهم‌ترین عامل رشد اقتصادی این کشورها خواهد بود. در این میان انتظار می‌رود رشد اقتصادی عربستان سعودی با بازگشت پروژه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری ملی و تقویت تقاضا و افزایش مالیات بر ارزش افزوده، در سال مالی آینده به ۲ درصد خواهد رسید.

رشد اقتصادی کشورهای واردکننده نفت در سال ۲۰۲۱ طبق پیش‌بینی بانک جهانی به ۳.۲ درصد خواهد رسید که علت اصلی آن برداشته شدن محدودیت‌های مسافرتی و تقویت صادرات و تقاضای داخلی خواهد بود. در این میان انتظار می‌رود رشد اقتصادی مصر در سال مالی ۲۰۲۰/‌۲۰۲۱‬ به علت افت توریسم و بخش‌های کلیدی دیگری مانند تولید به ۲.۷ درصد محدود شود.

رشد اقتصادی کشورهای عراق، کویت، قطر و امارات متحده عربی در سال ۲۰۲۱، به ترتیب ۲ درصد، ۰.۵ درصد، ۳ درصد و ۱ درصد خواهد بود.