تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x2762911
شناسه : 2762911
تاریخ :
آرامکو ساخت کارخانه مواد شیمیایی را متوقف کرد اقتصاد ایران: شرکت صنایع شیمیایی عربستان (سابک) طی بیانیه‌ای اعلام کرد آرامکو و شرکت پتروشیمی بیسیک اینداستریز قرار است به جای ساخت یک کارخانه کاملاً جدید، تاسیسات موجود را وارد پروژه یانبو کنند.
به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، شرکت آرامکوی عربستان طرح ساخت کارخانه تبدیل نفت خام به مواد شیمیایی به ارزش 20 میلیارد دلار را متوقف می‌کند. هدف از این اقدام کاهش هزینه‌ها و حفظ سود بزرگترین شرکت نفت دنیا در بحبوحه سقوط قیمت نفت و مواد شیمیایی است.
 شرکت صنایع شیمیایی عربستان(سابک) طی بیانیه‌ای اعلام کرد آرامکو و شرکت پتروشیمی بیسیک اینداستریز قرار است به جای ساخت یک کارخانه کاملاً جدید، تاسیسات موجود را وارد پروژه یانبو کنند. این دو شرکت سعی می‌کنند همه‌گیری ویروس کرونا را که صنعت انرژی را نابود کرده هدایت کنند.
آرامکو که در سال جاری بخش بزرگی از سهام سابک را خریداری کرده، به دنبال حفظ پروژه یانبو در ساحل دریای سرخ عربستان یا ادغام آن با پالایشگاه‌های فعلی بود. شرکت نفت دولتی عربستان در حال بررسی طرح خرید بخشی از پایانه گاز طبیعی مایع در تگزاس بوده و پروژه  پالایشگاهی 10 میلیارد دلاری چین را هم متوقف کرده است.

 متخصصان عقیده دارند در حالی که کاهش هزینه ها توانایی آرامکو برای پرداخت سود به سهامداران را حفظ می‌کند، ولی دورنمای رشد این شرکت در بلند مدت را تضعیف خواهد کرد.

 تبدیل مستقیم نفت خام به مواد شیمیایی با کیفیت به جای انتقال سوخت، بخشی از طرح آرامکو برای به دست آوردن سود بیشتر از هر بشکه نفت تولید شده است. بزرگترین شرکت نفت دنیا قصد دارد ظرفیت پالایشگاهی خود را دوبرابر کرده تا بتواند واحد غیر سودآور تولید محصولات پالایشی و شیمیایی را تقویت کند. خرید 70 درصد از شرکت سابک به ارزش 69 میلیارد دلار از صندوق حکومتی عربستان برای رسیدن به این هدف حیاتی است.

 قیمت پایین نفت باعث 73 درصد کاهش سوددهی شرکت آرامکو در سه ماهه دوم سال جاری میلادی و افزایش شدید بدهی این شرکت شده است آن هم در شرایطی که آرامکو متعهد شده 75 میلیارد دلار در 2020 به سهامدارانش سود دهد. بیشتر این سود متعلق به دولت عربستان است که 98 درصد آرامکو را در اختیار دارد.

 سود سهام آرامکو 1.1 درصد در سال جاری میلادی افزایش یافته و به 35.65 ریال رسیده است.