تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x2631034
شناسه : 2631034
تاریخ :
مدیرعامل بانک رفاه عنوان کرد: نقش بانک‌ها و موسسات در سامان‌دهی بازار ارز اقتصاد ایران: مدیرعامل بانک رفاه ضمن تشریح اقدامات این بانک در زمینه پرداخت تسهیلات به اقشار مختلف، در مورد سپرده‌های بانکی و نقش بانک‌ها در سامان‌دهی بازار ارز، توضیحاتی را ارائه کرد.

ﺑﻪ ﮔﺰارش ﺧﺒﺮﮔﺰاری اﻗﺘﺼﺎداﯾﺮان

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران،اسماعیل لله‌گانی  در مورد تاثیر کاهش سودهای بانکی بر میزان سپرده‌ها، توضیح داد: سپرده‌های بانکی در بین بانک‌های مختلف کشور چرخش دارند و میزان این سپرده‌ها در شبکه بانکی کاهش پیدا نکرده است و شبکه بانکی با منابعی که در اختیار دارد از بخش‌های مختلف حمایت می‌کند.

وی با بیان این‌که بازار سرمایه به عنوان یک بازار موازی رونق پیدا می‌کند، گفت: در دنیا بخش زیادی از تامین مالی واحدهای تولیدی و سرمایه‌گذاری‌ها توسط بازار سرمایه انجام می‌شود اما کشور ما عمدتا بانک‌محور بوده و از تسهیلات بانکی استفاده می‌کردیم. انتظار داریم با توسعه بازار سرمایه انتظار بخشی از تامین مالی پروژه‌ها از طریق بازار سرمایه انجام شود.

مدیرعامل بانک رفاه در ادامه در مورد نقش بانک‌ها در زمینه کاهش التهابات ارزی نیز، توضیح داد: بانک‌ها با حمایت از واحدهای تولیدی مخصوصا واحدهایی که در زمینه صادرات فعالیت می‌کنند، می‌توانند کمک کنند تا ارز بیشتری برای کشور تامین و صادرات بیشتری انجام شود. به دلیل شیوع ویروس کرونا، بسیاری از صادرکنندگان نتوانستند صادرات انجام دهند و میزان ورودی ارز به صورت مقطعی کاهش پیدا کرد. اما با بهبود شرایط، وضعیت به حالت عادی برمی‌گردد و بانک مرکزی توان تامین ارزی کشور را خواهد داشت.

لله‌گانی در ادامه با اشاره به افزایش سرمایه بانک رفاه کارگران که از محل فروش سهام شستا اتفاق افتاده است، گفت: این موضوع باعث شده است که قدرت پرداخت تسهیلات بانک رفاه افزایش پیدا کند. در این راستا سقف تسهیلات قرض‌الحسنه مستمری‌بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی از دو هزار میلیارد ریال به ۲۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت. در واقع حدود ۱۱ برابر شد و عدد پرداختی امسال معادل اعتباری است که طی ۱۵ سال گذشته در حوزه قرض‌الحسنه به بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی پرداخت شده بود.

وی ادامه داد: شرط ضامن را حذف کرده‌ایم و این تسهیلات بدون ضامن به بازنشستگان پرداخت و اقساط از محل حقوقشان باز پرداخت می‌شود. سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه قبلا به ازای هر نفر  دو میلیون تومان بود که به پنج میلیون تومان رسیده است.

مدیرعامل بانک رفاه با بیان این‌که صدور انواع بیمه‌نامه‌های شخص ثالث، بیمه‌نامه‌های بدنه و سایر بیمه‌های موردنیاز بازنشستگان با نرخ چهار درصد اجرایی شده است، افزود: افراد می‌توانند به شعب بانک رفاه مراجعه کرده و از این امکانات استفاده کنند. همچنین در راستای حمایت از بازنشستگان، طرحی به نام طرح کرامت در نظر گرفته‌ شده است که طبق آن این افراد بابت تعمیرات واحدهای مسکونی، هزینه درمان، تحصیل و ازدواج فرزندشان می‌توانند تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات استفاده کنند.

لله‌گانی با اشاره به "جهش تولید" به عنوان شعار سال، اظهار کرد: بانک رفاه در جهت تحقق این شعار، اقداماتی انجام داده است. از جمله این‌که برای پرداخت تسهیلات از بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط، اعتباری معادل پنج هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مشکل‌دار که نمی‌توانستند حقوق پرسنل و کارگران را پرداخت کنند هم، اعتباری در نظر گرفته شده که حدود سه هزار میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: برای تامین مالی صنایع پیشران کشاورزی، گردشگری و صنعت و معدن حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است. همچنین تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی که مشمول تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ می‌شوند به میزان سه‌هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل بانک رفاه با بیان این‌که سه‌هزار میلیارد ریال برای پرداخت تسهیلات به معرفی‌شدگان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی در نظر گرفته شده است که در قالب قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود، اظهار کرد: همچنین برای صاحبان کسب و کارها که به دلیل شیوع کرونا دچار مشکل شده‌اند، حدود سه‌هزار میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته شده است. پرداخت تسهیلات حمایت از تولید برای واحدهای تولیدی که نیاز داشته باشند از این تسهیلات استفاده کنند پنج هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. در قالب طرح جهش مهر سلامت به پزشکان، پرستاران و کلیه کادر درمانی مراکز درمانی تسهیلات پرداخت می‌شود.

لله‌گانی با بیان این‌که برای بیماران صعب‌العلاج حدود یک‌هزار میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته شده است، گفت: در راستای طرح پیوند، پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به فرزندان مستمری‌بگیران که قصد ازدواج دارند، با نرخ یک درصد و پرداخت تسهیلات خرید کالا به میزان ۲۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، مستمری‌بگیران، بازنشستگان و سایر افرادی که مشمول این طرح‌ها می‌شوند می‌توانند به بانک رفاه مراجعه کنند و در صورت داشتن سوال با شماره ۸۵۲۵ تماس بگیرند.