تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x2600830
شناسه : 2600830
تاریخ :
در نشست تخصصی پویش شهروندی «آرزوهای تهران» مطرح شد؛ توسعه فضاهای عمومی، نخستین آرزوی شهروندان پایتخت اقتصاد ایران: نخستین مطالعات متخصصان پویش شهروندی «آرزوهای تهران» نشان می دهد، توسعه فضاهای عمومی در زمره آرزوهای اولویت دار پایتخت نشینان قرار دارد.

ﺑﻪ ﮔﺰارش ﺧﺒﺮﮔﺰاری اﻗﺘﺼﺎداﯾﺮان

 عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در نشست تخصصی پویش شهروندی آرزوهای تهران گفت: بی اعتمادی شهروندان نسبت به مدیریت شهری مهمترین مسأله‌ای بود که باعث راه اندازی پویش مردمی آرزوهای تهران شد. در طول سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای از بین بردن این شکاف بی اعتمادی شد، اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم مشارکت شهروندان در بیان درخواست‌هایی که از شهرداری برای داشتن محله قابل سکونت دارند، درقالب یک پویش مردمی می‌تواند در این زمینه تأثیرگذار باشد.

زهرا نژاد بهرام با اشاره به بحران بی اعتمادی مردم نسبت به عملکرد سازمان‌های دولتی و عمومی افزود: طبق آخرین نظرسنجی‌ای که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به نگرش‌ها و ارزش‌های ایرانیان در خصوص اعتماد به عملکرد دولت و سازمان‌های عمومی انجام شده، شهرداری‌ها به ویژه شهرداری تهران در رأس نهادهایی بوده که شهروندان نسبت به آن بی اعتماد بوده‌اند و همین موضوع به خوبی نشان می‌دهد که دغدغه و نگرانی مجموعه مدیریت شهری برای جلب اعتماد مردم در اداره صحیح و درست شهر تهران چقدر زیاد است.

ایده پرداز پویش مردمی آرزوهای تهران ادامه داد: بر همین اساس هر طرحی که در سطح شهر تهران می‌خواهد به مرحله اجرا برسد باید مبتنی بر اعتماد متقابل شهروندان و مدیریت شهری انجام شود.
وی با اشاره به اینکه ایده راه اندازی پویش مردمی آرزوهای تهران برای از بین بردن شکاف بی اعتمادی تهرانی‌ها نسبت به عملکرد مدیریت شهری ایده پردازی و اجرایی شد، بیان کرد: ایده این پویش ازسال ۹۷ مطرح و در سال گذشته نیز دبیرخانه آن راه اندازی و اجرایی شد. همچنین از سال ۹۸ اقدامات آزمایشی این کمپین مردمی در منطقه ۶ با توجه به ویژگی‌هایی که در این محدوده وجود داشت در دو محله امیر آباد و یوسف آباد انجام شد.

به گفته نژاد بهرام، آرزوهای شهروندان ساکن در این دو محله از طریق سایت تهران من توانستند آرزوهای خود را مطرح کنند و در نهایت نیز شهرداری منطقه ۶ توانست درخواست‌های شهروندان را در این دو محله رسیدگی و طرح‌هایی را اجرا کنند. این اقدام باعث شد تا شهروندان شاهد تحقق آرزوهای خود باشند.
عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه این اقدام توانست تا حدی بی اعتمادی‌ای که بین مردم و مدیریت شهری وجود داشت را کاهش دهد، یادآور شد: مساله دیگری که در این میان وجود دارد، نبود حس همکاری مشترک بین سازمان‌های زیر مجموعه شهرداری تهران است. متأسفانه در شهرداری رفتار فعالیت سازمان‌ها به صورت جزیره‌ای است که هر بخش برای خودکار می‌کند و از بیرون نمی‌توان پیوستگی بین این نهادها را به صورت مشترک مشاهده کرد.

نژاد بهرام با اشاره به اینکه این عملکرد سازمانی نمی‌تواند اجرای اهداف مشترک را بین سازمانهای زیر مجموعه شهرداری تهران به خوبی نشان دهد، تاکید کرد: در واقع در این سبک مدیریتی، تعلقات سازمانی بر تعلقات شهری برتری گرفته و مأموریت کلان مدیریت شهری در پس مأموریت‌های سازمانی پنهان شده است.

وی با بیان اینکه پویش مردمی آرزوهای تهران فرصتی بود تا بخشی از سازمان‌های مدیریت شهری بتوانند در کنار یکدیگر همکاری مشترک داشته باشند، گفت: در این راستا مجموعه‌هایی مانند مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهری تهران، مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، معاونت اجتماعی و فرهنگی، شورای شهر و شهرداری منطقه ۶ پایتخت همکاری مشترک داشتند.
به گفته این عضو شورای اسلامی شهر تهران، تمامی این سازمان‌ها در صدد این بودند تا بتوانند در کنار یکدیگر برای تحقق یک هدف مشترک کار کنند. این در حالی بود که تا قبل از این پروژه هیچ سازمانی نمی‌دانست که می‌تواند با هم فضای مشترک همکاری را تجربه کنند، یا خیر.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه با شروع به فعالیت پویش آرزوهای تهران مبانی علمی تداوم آن نیز تدوین و تهیه شد، ادامه داد: اعتقاد داشتیم با تکمیل مبانی علمی این پویش اگر در جایی دچار چالش شویم، می‌توانیم بر مبنای مطالعات علمی و تخصصی آن را برطرف کنیم. در همین راستا دو پروژه در حوزه شهرسازی و معماری از میان آرزوهای شهروندان استخراج شد که در بعد نظری با حضور پژوهشگرانی مانند دکتر جهانی و خانم دکتر شمس مبانی علمی آن ظرف مدت ۴ ماه استخراج و جمع بندی شد.

عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران بیان کرد: در همین راستا طبق گفت وگویی که با معاونت برنامه ریزی و توسعه و شهرداری تهران داشتیم، این مطالعات فرصتی است که امکان اصلاح کمپین را می‌دهد ما با معاونت برنامه ریزی گفت و گو داشتیم مقرر شد تا با توجه به اینکه براساس قانون مصوب بودجه امسال شهرداری ۱۰۰۰ پروژه کوچک مقیاس در سطح محلات شهر با ۲,۰۰۰ میلیارد تومان بودجه تعریف شده است، یکی از منابع تأمین این طرح‌ها کمپین آرزوهای تهران باشد.

در انتهای این نشست نیز رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: خوشبختانه مبانی اجرایی راه اندازی پویش مردمی آرزوهای تهران با مبانی نظری شورای پنجم شهر تهران یعنی اصل مشارکت پذیری شهروندان و شعار شهردار پایتخت یعنی «تهران، شهری برای همه» هم راستاست.
محمد سالاری با بیان این مطلب افزود: بدون آرزوهای مردم که سرمایه‌های اجتماعی هستند نمی‌توانیم پایتخت را به خوبی اداره کنیم. کاری انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه باید در اولویت بندی مساله‌های تهران بیشتر دقت کنیم، ادامه داد: در حال حاضر آلودگی هوا اولویت اصلی شهر تهران است و انتظار داریم تا این کمپین نیز به این مساله نگاه شود.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران بیان کرد: با توجه به اینکه مدیریت شهری در راستای برنامه سوم توسعه شهر تهران مأموریت‌های اصلی دارد، باید دید چقدر این برنامه‌ها با نظرات مردم همخوانی دارد.
به اعتقاد سالاری، بر اساس بررسی‌های اولیه علمی در پویش مردمی آروزهای تهران، بین نظرات کارشناسان و آنچه مردم می‌خواهند فاصله‌های معناداری وجود دارد.

بر اساس این گزارش درنشست تخصصی پویش مردمی آرزوهای تهران دکتر رحمان جهانی دولت و حسنی السادات شمس دولت آبادی آبادی هر کدام به ارائه مبانی نظری پویش مردمی آرزوهای تهران و ارائه تمهیدات مرتبط با فضای کالبدی در این کمپین پرداختند. سخنران‌های این نشست نیز دکتر ایمانی جهرمی، عضوهیات علمی ودانشیار دانشگاه تهران، دکتر صالح صدق پور، عضوهیات علمی و دانشیار دانشگاه شهیدرجایی و دکتر مرجان شرفی، مدرس دانشگاه هنر و برنامه ریز شهری بودند.