تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فناوری
لینک : econews.ir/5x2492037
شناسه : 2492037
تاریخ :
تولید ربات برای تمیز کردن بدنه کشتی‌ها اقتصاد ایران: سفر مکرر کشتی‌ها در دریاها موجب کثیف شدن بدنه آنها و چسبیدن بسیاری از آلودگی‌ها و جانداران دریایی به آنها می‌شود که برای حل این مشکل یک ربات اختصاصی ابداع شده است.

ﺑﻪ ﮔﺰارش ﺧﺒﺮﮔﺰاری اﻗﺘﺼﺎداﯾﺮان

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ،   رشد و چسبیدن موجودات دریایی و برخی آلودگی‌ها به بدنه کشتی‌ها حرکت نرم و روان کشتی را در آب دچار مشکل کرده و فشار وارده به موتور کشتی را بیشتر می‌کند. نتیجه این مساله افزایش مصرف سوخت و کاهش بهره وری است. همچنین این مساله در دراز مدت می‌تواند باعث آسیب دیدن بدنه کشتی شود.

در نتیجه یک شرکت نروژی به نام Jotun برای حل این مشکل با همکاری یک مؤسسه سوئدی به نام Semcon رباتی به نام هال اسکیتینگ ابداع کرده که با چسبیدن به بدنه کشتی در تمام سطوح آن بالا و پایین می‌رود و جانداران دریایی را پاکسازی کرده و شستشو می‌دهد.

ربات قابل حمل مذکور توسط اپراتور کنترل شده و وی در مورد نحوه حرکت و مسیریابی آن تصمیم می‌گیرد. این ربات با چهار چرخ مغناطیسی که دارد به راحتی در سطح بدنه کشتی جابجا می‌شود. ربات مذکور دارای چهار دوربین است که سه تا در جلو و یکی در عقب قرار دارند و انتقال داده‌های آن از طریق کابل و یک گیرنده مخابراتی نسل چهارم که در داخل کشتی نصب می‌شود، صورت می‌گیرد.

پاکسازی کامل بدنه کشتی با استفاده از این ربات بسته به بزرگی و ابعاد آن بین دو تا هشت ساعت طول می‌کشد. زمان عرضه و قیمت این ربات هنوز اعلام نشده است.