تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x2350034
شناسه : 2350034
تاریخ :
اختصاصی اکونیوز/ واکنش سرد بازار جهانی نفت به تصمیم اخیر اوپک اقتصاد ایران: با توجه به نزول قیمت نفت در هفته گذشته و برخورد با یک محدوده حمایتی قوی تحلیلگران منتظر بازگشایی بازار و واکنش قیمت با این محدوده حمایتی بودند که بلافاصله بازار پس از بازگشایی شاهد رشد قیمت ها بود .

ﺑﻪ ﮔﺰارش ﺧﺒﺮﮔﺰاری اﻗﺘﺼﺎداﯾﺮان

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران،  بازار در ادامه با توجه به اجلاس اوپک همچنان با نوسانات مثبت همراه بود اوپک و متحدان آن از جمله روسیه روز پنجشنبه به طور اصولی توافق کردند که کاهش تولید بیشتر در دستور کار قرار بگیرد. اوپک پس از پایان جلسه روز پنجشنبه فاش کرد که با تولیدکنندگان غیر اوپک به رهبری روسیه توافق کرده است که تولید خود را 500 هزار بشکه در روز در سه ماهه اول سال 2020 کاهش دهد.

در توافق نامه جدید ، کل تولید بین اوپک و تولید کنندگان مستقل 1.7 میلیون بشکه در روز است ، یعنی حدود 1.7 درصد از تولید جهانی و تنها طی 3 ماه اجرا خواهد شد. این اقدام اوپک  میتواند باعث تثبیت قیمت ها و مانع از نزول بیشتر قیمت که به دلیل جنگ تجاری ایالات متحده و چین اتفاق افتاده است ، باشد.

اما هفتمین نشست اوپک در حالی به پایان رسید که حتی کاهش 500 هزار بشکه ای تولید نفت این گروه هم نتوانست خیلی سبب افزایش قیمت نفت شود و شاید بتوان گفت که تصمیمات اوپک دیگر تاثیر بلند مدت بر روی قیمت نفت را نخواهد داشت . در این میان عربستان به شدت نگران کاهش قیمت نفت بود زیرا قیمت نفت ارتباط مستقیم با ارزش سهام شرکت تازه عرضه شده آرامکو دارد از این رو وزیر نفت سعودی در نشست خبری اعلام کرد که همچنان کشورش  متعهد به کاهش تولید است و وعده داد در آینده تولید اوپک و متحدانش بیش از این کاهش خواهد داشت  که پس از این اظهار نظر بود که شاهد جهش قیمت نفت بودیم .

از نگاه تکنیکالی قیمت در هفته گذشته به محدوده حمایتی خود ( خط روند صعودی و حمایت های استاتیک  )  واکنش نشان داده و این محدوده باعث رشد قیمت شده است این افزایش قیمت تا جایی ادامه پیدا کرده است که هم اکنون قیمت در سقف کانال صعودی خودقرار دارد  و میتوان از این محدوده به عنوان یک مقاوت قیمتی قوی نام برد ضمنا در تایم روزانه هم قیمت با خط روند نزولی خودش برخورد داشته که میتواند عاملی تایید کننده برای محدوده مقاومتی خود باشد . لازم به ذکر است  وضعیت اندیکاتور rsi هم  در حالت اشباع صعود قرار دارد . با توجه به موارد فوق قیمت در یک منطقه  مقاومتی مهمی قرار دارد که این منطقه میتواند قیمت را تا محدوده 56 دلار کاهش دهد اما در صورت شکست مقاومت میتوانیم رشد قیمت تا محدوده 62 دلار را شاهد باشیم .


تحلیل از :حمیدرضا ویلانی
گروه تحلیلی خانه اقتصاد