تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سلامت
لینک : econews.ir/5x2172023
شناسه : 2172023
تاریخ :
اصلاح تعرفه خدمات همودیالیز در بخش عمومی غیردولتی و خصوصی اقتصاد ایران: دبیر و رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت به تشریح مصوبات هفتاد و چهارمین جلسه شورای عالی بیمه سلامت کشور که با حضور وزیر بهداشت و اعضای این شورا برگزار شد، پرداخت.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، دکتر سید سجاد رضوی اظهار کرد: یکی از مصوبات این نشست، اصلاح تعرفه خدمات همودیالیز در تمام بخش‌های ارائه خدمات(شامل بخش عمومی غیردولتی و خصوصی) با توجه به افزایش هزینه‌های این مراکز بود تا مشکلی برای بیماران دیالیزی رخ ندهد تا ضمن حفظ کیفیت این خدمات، مراکز ارائه دهنده خدمات همودیالیز نیز اقتصادی‌تر اداره شوند.

وی تصریح کرد: بخشی از تخت‌های بیمارستانی در بخش خصوصی، VIP یا با خدمات رفاهی ویژه هستند که تا پیش از این تعرفه نداشتند و در جلسه شورای عالی بیمه سلامت، تعرفه‌ای برای آنها مصوب شد تا تعرفه‌های متفاوت از بیماران دریافت نشود.

دبیر و رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت با اشاره به لزوم تامین خدمات توانبخشی مورد نیاز معلولان در ماده شش قانون حمایت از معلولان، گفت: در این زمینه مقرر شد که سازمان برنامه و بودجه، منابعی را برای اجرای این قانون در نظر بگیرد و با همکاری و مشارکت همکاران ما در سازمان بهزیستی و توانبخشی و معاونت درمان وزارت بهداشت، بسته ارائه خدمات توانبخشی به معلولان، تهیه و تدوین شود تا معلولان بتوانند از این خدمات با پوشش بیمه‌ای در حد توان کشور، بهره مند شوند.

رضوی با بیان اینکه به علت نوسانات قیمت دارو در تعرفه گلوبال خدمات درمان اعتیاد و سوء مصرف مواد، اصلاح تعرفه این خدمات بدون احتساب هزینه دارو به تصویب شورای عالی بیمه سلامت رسید، افزود: در این نشست مصوب شد که تعرفه ارائه خدمات در این بخش از هزینه‌های دارو، جدا شود و تعرفه‌های پزشکی در این بخش هر ساله مشمول افزایش تعرفه‌ها مانند تعرفه های سایر خدمات پزشکی شود و قیمت دارو نیز تابع قیمت اعلام شده از سوی سازمان غذا و دارو خواهد بود.

وی از ادامه پوشش بیمه داروی تری پاراتاید تولید داخلی برای بیماران دچار پوکی استخوان به عنوان یکی از مصوبات شورای عالی بیمه سلامت خبر داد و گفت: این دارو برای بیماران دچار پوکی استخوان شدید یا در سنین بالا بعد از اعلام راهنماهای بالینی توسط معاونت درمان وزارت بهداشت، تحت پوشش بیمه قرار می گیرد و خوشبختانه شرکت تولید کننده داخلی این دارو نیز قیمت خود را اصلاح کرده است.

دبیر و رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت افزود: داروی تری پاراتاید در مقطعی تحت پوشش بیمه قرار داشت که چندین سال به حالت تعلیق درآمده بود و بسیاری از بیماران به ویژه اقشار کم درآمد برای تهیه این دارو تحت فشار بودند و تا پیش از این باید بهای کامل دارو را پرداخت می کردند که با تحت پوشش قرار گرفتن این دارو، پرداختی بیماران کاهش چشمگیری می یابد چون هزینه تهیه داروی تولید داخلی حداقل یک چهارم قیمت مشابه خارجی است.

رضوی تصریح کرد: مقرر شد میزان پرداختی پزشکان خانواده شهری با توجه به افزایش تعرفه حقوق و دستمزد مورد بازبینی قرار گیرد و بعد از بررسی‌ها مشخص کنیم که از چه محلی می توانیم به آنها کمک کنیم.

به گفته وی تعیین تعرفه و پوشش بیمه‌ای هتلینگ تخت‌های سکته حاد مغزی(SCU) و اصلاح تعرفه هزینه بیمار و کیف بهداشتی در بیمارستانهای خصوصی از دیگر مصوبات هفتاد و چهارمین جلسه شورای عالی بیمه سلامت بود.

***بیشتر بخوانید:

سازمان غذا و دارو قیمت دارو را تعیین می کند

هوش مصنوعی، تجهیزات تشخیص پزشکی می سازد

تجویز داروهای خارجی که در داروخانه ها نیست