به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، عباس کشاورز امروز در بازدید از مزارع برنج استان گیلان با ابراز رضایت از وضعیت شالیزارهای گیلان نسبت به سال گذشته اظهار کرد: سیاست دولت تمرکز بر افزایش تولید برنج در استان‌های ساحلی گیلان و مازندران است.
وی با اشاره به تنوع سازی و تکثیر ارقام برنج در طرح جامع از سوی وزارت جهادکشاورزی گفت: افزایش معنی دار بذر از جمله اجزای این طرح است که با کمک مسؤولان و مؤسسات تحقیقاتی پایه‌های بذری تهیه شده بخش دولتی، بخش خصوصی و تعاونی برای افزایش تولید همراه است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خطاب به کشاورزان گیلانی بیان کرد: بهتر است کشاورزان حتما از بذرهای گواهی شده که هزینه آن از سوی دولت پرداخت شده استفاده کنند.
کشاورز با بیان اینکه کشاورزان باید به ارقام جدید محصول برنج که عملکرد و کیفیت بالاتری دارند، توجه کنند، افزود: تنوع ارقام محصول معرفی شده توسط مؤسسه تحقیقات برنج موجب شده در هر منطقه قادر باشیم ارقام مناسب را برای کشاورزان معرفی کنیم و آنان حق انتخاب داشته باشند.
وی با تأکید بر اینکه کشاورزان بهتر است از برداشت برنج از زمین زراعی خود برای کشت دوم استفاده کنند، گفت: کشاورزان نگران نباشند چرا که در تأمین کود مشکلی نداریم و به اندازه کافی کود در کشور موجود است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه تمامی برگ‌های برنج تا هنگام برداشت باید سالم و عاری از هرگونه بیماری باشند، تصریح کرد: امسال باتوجه به تغییراتی که در وضعیت آب و هوایی و بارندگی‌ها ایجاد شده، ابتلا به اپیدمی شدن بیماری‌ها را تشدید می‌کند بنابراین کشاورزان حتما باید بیماری‌ها را در مزارع کنترل کنند.