اصناف مسئول تنظیم بازار کالاهای اساسی و کشاورزی شد/ لغو واردات مرغ

اقتصاد ایران: مسئولیت تنظیم بازار کالاهای اساسی و کشاورزی با امضا تفاهم نامه وزارت کشاورزی به اصناف سپرده و وادرات مرغ از سال آینده هم لغو شد. رئیس اتاق اصناف و تفاهمنامه برای نظارت بر اصناف و تنظیم بازار محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی در سطح خرده‌فروشی را امضا رساندند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدعلی نیکبخت  وزیر کشاورزی در نشست هم‌اندیشی روسای اتاق اصناف مرکز استان‌ها با امضا تفاهمنامه انتقال مسئولیت نظارت بر اصناف و تنظیم بازار محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی در سطح خرده‌فروشی به اتاق اصناف، اعلام کرد: تامین معیشت مردم از اولویت‌های وزارت کشاورزی بوده که برای تحقق این امر برنامه‌ها از محل تولید داخلی و واردات انجام می‌شود.

با این وجود برای تامین مواد غذایی مورد نیاز تمایلی به واردات نیست و با حمایت از تولیدکنندگان و رفع مشکلات آنان تامین نیاز بازار از محل داخلی پیگیری می شود. زمانی که تولیدکنندگان احساس کنند تولید روی دست آنها باقی نمانده و بدون سوداگری‌های موجود به سرعت به بازار می‌رسد، تولید آنها نیز ارتقاء می‌یابد.

با کمک کشاورزان داخلی‌سازی کالاهای کشاورزی دنبال شده که این موضوع هم اینک در دست انجام است. مرحله بعد از تولید مربوط به فعالیت‌های اصناف بوده تا کالای تولید شده به بازار رسیده و همچنین تنظیم بازار صورت گیرد. به غیر از اصناف هیچ بخشی نقشی مهمتر از آن ندارد.

وعده خذف سوداگران بازار

در شرایط فعلی تولیدکننده و مصرف‌کننده از کالای عرضه شده در بازار راضی نیستند و در بین این دو بخش سوداگری‌هایی صورت می‌گیرد. با توجه به امضای تفاهمنامه با اصناف برای تنظیم بازار کالاهای اساسی و کشاورزی از امروز پیمان بسته شد که دست به دست هم داده تا این سوداگری‌های موجود در بازار برداشته شود.

هیچ شبکه‌ای مانند اصناف حضور مویرگی در سراسر کشور ندارد و نمی‌توانند مشکل موجود در توزیع را رفع کنند. البته مباشرانی نیز وجود دارند که توزیع‌کننده کالا هستند که در ارتباط با آنها نیز بررسی‌های دقیق‌تری صورت خواهد گرفت.

مسئولیت تنظیم بازار کالاهای اساسی و کشاورزی به اصناف سپرده شد

بر اساس این توافق تنظیم کالاهای اساسی و کشاورزی در بخش کلان و محل تولید کماکان توسط وزارت جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد اما برای انجام نظارت‌ها در بازار و تنظیم بازار خرده‌فروشی این مسئولیت به اصناف سپرده شد.

لغو واردات مرغ از سال آینده

تلاش می‌شود در صنعت مرغ تعادل صورت گیرد و تولید رونق داده شده تا برای سال آینده نیز مرغ وارد نشود. امید است در سال آینده علاوه بر تامین نیاز داخلی به زنجیره‌ها اجازه داده شود که صادرات نیز داشته باشند.

در ارتباط با گوشت قرمز نیز کمبودی وجود دارد که از طریق بستن قرارداد با تولیدکنندگان داخلی و تامین نهاده‌های آنان به دنبال تامین این نیاز از تولیدات داخلی بوده و در صورتی که واردات نیز صورت گیرد به صورت تلیسه و برای پرواربندی باشد. واردات کالا در بخش کشاورزی تنها به صورتی انجام خواهد شد که به تولید داخلی ضربه وارد نشود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ