بررسی چالش‌های مشترک زیست محیطی ایران و عراق

اقتصاد ایران: میزگرد مشترک ایران و عراق با موضوع «چالش‌های مشترک زیست محیطی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق» در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  میزگرد مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و موسسه بحرالعلوم عراق با موضوع «چالش‌های مشترک زیست محیطی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق» با حضور محمد حسن شیخ الاسلامی، رئیس مرکز  مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه، ابراهیم بحرالعلوم رئیس موسسه بحر العلوم، جاسم فلاحی، معاون وزیر محیط زیست عراق، میثاق عبدالحسین الخفاجی، معاون وزیر کشاورزی عراق و نیازی شهرکی، معاون آب و خاک وزارت کشاورزی و برخی مدیران و  نهادها و سازمان‌های تخصصی و متخصصان در روزهای 23 و 24 مهر 1402 برگزار شد. 

شیخ الاسلامی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه در ابتدای مراسم افتتاحیه ضمن تبریک عملیات افتخار آفرین گروه‌های فلسطینی در غزه و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی، این نشست را فرصتی ارزشمند برای تبادل نظر و تجربیات دو کشور در راستای توسعه و تقویت مناسبات دو کشور ایران و عراق عنوان کرد.

وی تاکید کرد که دو کشور  ایران و عراق از منظر تاثیرات مخرب تغییرات آب و هوایی در یکی از آسیب پذیرترین نقاط جهان قرار دارند. لذا شناسایی زمینه‌های بروز و گسترش چالش‌ها و تهدیدات زیست محیطی از جمله گرمایش جهانی نیازمند گسترش همکاری‌های و تعاملات منطقه‌ای است.

در ادامه ابراهیم بحرالعلوم نیز با اشاره به پیروزی‌های افتخارآفرین جبهه مقاومت در عملیات اخیر غزه عنوان داشت که تاسیس مرکز مشترک بین‌المللی برای پیشبرد طرح‌های مشترک برای مقابله با چالش‌های زیست محیطی ایران و عراق و منطقه ضروری است. 

رئیس مرکز بحرالعلوم بیان داشت که چالش‌های محیط زیستی را می‌توان از موضوعات جهانی دانست که دو کشور ایران و عراق در این حوزه بسیار متضرر شده‌اند و باید ظرفیت‌های دانشگاه ها و مراکز علمی دو کشور برای ارائه راهکار برای برون رفت از این چالش‌ها به کار گرفته شود.

جمهوری اسلامی ایران , کشور عراق , آلودگی های زیست محیطی ,

جاسم فلاحی، معاون وزیر محیط زیست عراق نیز بیان کرد که مقابله با تاثیرات و تغییرات آب و هوایی نیاز به تلاش و همکاری جدی منطقه‌ای و دوجانبه میان کشورها دارد. در این راستا عراق عزم جدی دارد که برای حل معضل‌های زیست محیطی در تمام سطوح اقدام کند و راهبردهایی را در این زمینه در دستور کار قرار داده است.

عبدالحسین الخفاجی معاون وزیر کشاورزی عراق نیز اظهار داشت که چالش‌های محیط زیستی در کل منطقه به هم پیوسته است و راه حل آن نیز از طریق همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی خواهد بود.

وی دو موضوع امنیت غذایی و امنیت آبی را به عنوان اولویتهای مهم کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق قلمداد کرد. 

این نشست بعد از مراسم افتتاحیه در پنل‌هایی چهارگانه با موضوع «تاثیرات مخرب آب و هوایی بر دو کشور ایران و عراق»، «منابع آبی مشترک و آلودگی‌ها»، «طوفان‌های ماسه و گرد و غبار» و «کمبود آب» با حضور پژوهشگران، مدیران و کارشناسان در حوزه‌های مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طرف‌های ایرانی و عراقی با درک مشترک از چالش‌های زیست محیطی در حوزه‌های ذکر شده، بر ضرورت تبادل نظر مستمر و اجرای ابتکارات مشترک میان دو کشور در جهت مدیریت و کاهش چالش‌های زیست محیطی تاکید کردند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ