بررسی معاملات آنلاین و آفلاین در بورس و مزایا / بهترین ابزار

اقتصاد ایران: سرمایه گذاران برای ورود به بازار سرمایه به دو روش آنلاین و آفلاین، معاملات را انجام می دهند که روش مناسب‌تر و مزایا بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بوجود آمدن معاملات بر خط را می‌توان یکی از مهم‌ترین تحولات در دنیای بورس دانست که علاوه‌ بر راحتی کاربران، سرعت انجام معاملات را نیز تا حد بسیاری افزایش داد. پیشرفت فناوری و امکان انجام فعالیت‌های مختلف به‌صورت آنلاین در بستر اینترنت مزایای بسیاری برای کاربران به‌همراه داشت که فعالیت در بورس از مهم‌ترین آنها بشمار می‌آید.

معرفی کامل معاملات بر خط

به معاملاتی که در بستر اینترنت و در لحظه انجام می‌شوند، معاملات آنلاین گفته شده و از زمان استفاده از این نوع سیستم برای انجام معاملات مختلف در بورس، فعالیت تا حد زیادی راحت شده است.

برای انجام معاملات برخط تنها باید گوشی یا رایانه را به اینترنت متصل کنید. سپس انجام معاملات که شامل خرید و فروش سهام‌ شرکت‌های مختلف است بسیار راحت می‌شود.

بطور کلی بستر اصلی بازار سرمایه بر پایه وب شکل گرفته و افراد از این طریق می‌توانند در عرض چند دقیقه سهم‌ها را مشاهده و تحلیل‌های لازم را انجام دهند و درصورت لزوم به خرید یا فروش سهام بپردازند.

بررسی معاملات آنلاین و آفلاین در بورس

برای بررسی معاملات آنلاین بهتر است با انواع معاملاتی که در این بازار وجود دارد آشنا شد. بطور کلی اولین گام برای فعالیت در بورس گرفتن کد معاملاتی از طریق کارگزاری‌های فعال است.

کارگزاری‌های بورس علاوه‌ بر ارائه کد به کاربران 2 نوع خدمت ارائه می‌دهند که با عنوان برخط یا آنلاین و معاملات آفلاین شناخته می‌شوند. انتخاب بین این دو روش به میزان مهارت و دانش فرد سرمایه‌گذار بستگی دارد.

زمانی که تمام امور را به مدیریت کارگزاری بسپارید و از طریق راه‌های ارتباطی مختلف و برقراری تماس با کارگزار، نسبت به سبد سهام‌ اطلاعات کسب کنید یا درخواست خرید و فروش آنها را داشته باشید به‌صورت آفلاین در حال انجام معامله هستید.

در مقابل شخصی که به‌صورت مستیقیم و بدون هیچ‌گونه ارتباطی با کارگزار اقدام به خرید و فروش سهام می‌کند معاملات برخط یا آنلاین انجام می‌دهد. هر کدام از این روش‌ها می‌توانند مزایای خاص داشته‌ باشند اما دسترسی مستقیم و در لحظه به سهام‌ و سرمایه معمولا برای کاربران مورد پسندتر است.

معاملات بر خط بهتر هستند یا آفلاین؟

اگر هنوز وارد بورس نشده‌اید و نسبت به انجام معاملات آگاه نیستید، احتمالا بین انتخاب روش آنلاین و آفلاین مردد بمانید اما کدام روش می‌تواند مناسب‌تر باشد و به افزایش سرمایه فرد کمک کند؟

قیمت سهام شرکت‌های مختلف در بورس گاه به‌صورت لحظه‌ای افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. ازاین‌رو یکی از مهم‌ترین موارد برای انجام معامله و خرید یا فروش توجه به مبحث زمان است.

هرچقدر سرعت انجام یک معامله بیشتر باشد و افراد بتوانند در زمان طلایی خرید یا فروش سهام مورد نظر را انجام دهند، احتمال اینکه در افزایش سرمایه و کسب سود موفق‌تر عمل کنند، بیشتر است.

به همین دلیل معاملات آفلاین نمی‌توانند گزینه مناسبی باشند. چرا که فرد باید پس از برقراری ارتباط با سامانه کارگزاری بورس درخواست را مطرح کند و این موضوع وقت گیر است.

از سوی دیگر مدیریت کارگزاری معمولا باید درخواست‌های مختلفی را بررسی کند و در بیشتر ساعات‌ انجام معامالات این مراکز شلوغ هستند. پس نمی‌توانند به‌صورت لحظه‌ای به تمام درخواست‌ها پاسخ دهند و ممکن است زمان طلایی برای انجام معامله از دست برود.

در مقابل معاملات بر خط وجود دارند که دسترسی مستقیم و آنلاین را برای کاربران فراهم می‌کنند. با انتخاب این روش در تمام ساعات معاملات قادر خواهید بود به‌صورت مستقیم و در لحظه، تمام سهام‌ خریداری‌شده را در سبد مشاهده کنید.

همچنین در صورت نیاز به خرید یا فروش سهام بپردازید. این دسترسی آسان و راحتی در انجام معاملات باعث شده بیشتر کاربران روش برخط را نسبت به انجام معامله آفلاین ترجیح دهند.

مزایای انجام معاملات بر خط

با توجه به اینکه بیشترین حجم معاملات به‌صورت آنلاین و از طریق دسترسی مستقیم کاربران به سهام‌ موجود در بازار انجام می‌شود، متوجه برتری روش آنلاین خواهیم شد. به‌طور کلی از مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ارسال سفارش خرید یا فروش به‌صورت آنلاین و در لحظه بدون اینکه نیازی به واسطه داشته باشید

- کاهش زمان انجام معاملات

- عدم نیاز به مراجعه حضوری برای انجام فرآیند‌های مالی و بانکی

- دسترسی آسان به سبد خرید و راحتی در محاسبه میزان سود و ضرر

- امکان گرفتن گزارش از صورت‌حساب شخصی

- دسترسی همیشگی به بازار بدون محدودیت در مکان یا زمان

تفاوت معاملات بر خط و آفلاین

در کنار توجه به مزایای روش انجام معامله آنلاین بهتر است با تفاوت‌های این دو روش آشنا شد. آگاهی از این موارد در داشتن انتخابی بهتر کمک می‌کند. بطور کلی این تفاوت‌ها عبارتند از:

- این 2 قرارداد به‌صورت کاملا مجزا در دسترس هستند و سرمایه‌گذار باید از همان ابتدا باید یکی از روش‌ها را برای خرید و فروش سهام‌ انتخاب کند.

- نام کاربری و رمز ورودی که برای انجام معاملات آنلاین و آفلاین برای فرد صادر می‌شود با یکدیگر متفاوت است.

- لینکی که برای ورود به این سامانه‌ها تعیین می‌شود با یکدیگر تفاوت دارد.

- در معاملات بر خط فرد می‌تواند به‌صورت مستقیم وارد حساب کاربری شود و پس از بررسی سهام‌ موجود به انجام معامله یا ویرایش درخواست‌ها بپردازد.

- در مقابل برای انجام معاملات آفلاین فرد باید ابتدا درخواست را در سامانه کارگزاری ثبت کند. بعد از اینکه مدیریت کارگزاری درخواست را تایید کرد آن را برای معامله‌گر ارسال می‌کند. این فرآیند زمانی می‌تواند تا حد زیادی طولانی باشد و در نتیجه فرصت خرید یا فروش سهام با بهترین قیمت از دست برود.

بهترین ابزار برای انجام معاملات بر خط در بورس

یافتن سامانه‌ای که بتواند با هسته معاملات در بورس ارتباط برقرار کرده و در کم‌ترین زمان ممکن سفارشات را ارسال کند برای کاربرانی که به اهمیت سرعت انجام معاملات پی برده‌اند بسیار مهم است.

امروزه سامانه‌های مختلفی برای این منظور طراحی شده‌اند اما یافتن برنامه‌ای که از طریق وب و ویندوز قابل دسترس باشد و ابزارهای تحلیل تکنیکال را نیز در اختیار معامله‌گر قرار دهد کمی مشکل است.

در بین فراوانی این سامانه‌ها می‌توان به سامانه معاملات آنلاین ایمکس اشاره کرد که با قابلیت‌ها توانسته در بین بسیاری از کاربران به محبوبیت بالایی دست یابد. این سامانه با نام OMS نیز شناخته می‌شود.

با توجه به اینکه سامانه معاملات برخط ایمکس از طریق سیستم‌ عامل ویندوز و بستر اینترنت قابل اجرا است، دسترسی به آن راحت بوده و همه کاربران می‌توانند از این سامانه یا برنامه‌ آن استفاده کنند.

از مهم‌ترین امکانات ایمکس که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد می‌توان به ارسال سفارشات به هسته معاملات در کوتاه‌ترین زمان ممکن، کاهش ریسک معاملات با ارسال سفارش‌های شرطی یا پیش‌نویس، امکان ارسال دسته‌سفارش‌ها به‌صورت یک‌جا برای کاربران حرفه‌ای، بهره‌مندی از ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند فورک، خطوط روند و کانال و قابلیت نمایش نمودار بر اساس روش‌های مختلف تعدیل اشاره کرد.

جمع‌بندی

معاملات بر خط به نوعی از معاملات آنلاین در بورس گفته می‌شود که نسبت به معاملات آفلاین مزایای بیشتری دارند. با انتخاب این روش می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان خرید یا فروش سهم‌ مورد نظر را انجام دهید. سامانه معاملات آنلاین ایمکس با ایجاد ارتباط با هسته معاملات در این مسیر کمک می‌کند. 

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 

 

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ