مجلس مصوب کرد؛

خرید سهام بانک ها توسط شرکتهای وابسته ممنوع شد

اقتصاد ایران: شرکت ها، مؤسسات و نهادهای مالی تابعه و وابسته بانک ها به استثنای صندوق های بازارگردانی از خرید مستقیم و غیرمستقیم سهام منع شدند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  مجلس در ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم با بندهای، ج، ح و چ ماده 9 این لایحه موافقت کرد.

بر اساس این گزارش، طبق بند ج، شرکت ها، مؤسسات و نهادهای مالی تابعه و وابسته بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی به استثنای صندوق های سرمایه گذاری اختصاصی بازار گردانی، مجاز به خرید سهام بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی متبوع به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم نیستند.

در غیر این صورت، معامله باطل بوده و مرتکب علاوه بر جبران خسارات وارده حسب مورد در صورتی که مشمول مجازات شدیدتری نباشد به یک یا چند مورد از مجازات های درجه 7 موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی محکوم می شود.

همچنین بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی طبق بند ح مکلفند طبق ضوابط مصوب شورای پول و اعتبار نسبت به تعیین تکلیف یا بستن حساب های سپرده بانکی راکد اقدام کنند.

علاوه بر این بر اساس چ سازمان ثبت اسناد و املاک مکلف است ظرف 6 ماه پس از اجرای قانون، نسبت به ثبت و نگهداری اطلاعات تمام مالکان حداقل یک درصد از سهام یا سرمایه اشخاص حقوقی غیر از شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس اقدام کرده و همچنین هرگونه نقل و انتقال مالکیت میزان سهام یا سرمایه مذکور به صورت اختیاری یا قهری را در سامانه اطلاعاتی منتشر و دسترسی‌های لازم را برای بانک مرکزی فراهم کند.

مالکیت سهام یا سرمایه مذکور و هرگونه نقل و انتقال آن در صورتی معتبر و قابل استناد است در این سامانه ثبت شود. احراز مالکیت سهام یا سرمایه مذکور صرفاً بر اساس اطلاعات ثبت شده صورت می‌گیرد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ