اردوغان:

ترکیه نیازمند قانون اساسی جدید است

اقتصاد ایران: رئیس جمهور ترکیه گفت: با آنکه از سال ۱۹۸۷ میلادی ۲۳ بار تغییراتی در قانون اساسی صورت گرفت و سال ۲۰۱۷ نیز تغییرات مهمی در آن انجام شد، قانون اساسی موجود همچنان قانون اساسی حکومت کودتاست.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از پایگاه اینترنتی ان تی وی ترکیه، رئیس جمهور ترکیه می‌گوید: ترکیه نیازمند قانون اساسی جدید است.

 رجب طیب اردوغان در سالروز کودتای نظامی ۱۲ سپتامبر ۱۹۸۰ میلادی ترکیه، در همایشی در آنکارا گفت: بزرگترین خنجری که حکومت کودتاگران به ترکیه زد قانون اساسی مصوب سال ۱۹۸۲ میلادی بود.

وی افزود: به رغم آنکه از سال ۱۹۸۷ میلادی ۲۳ بار تغییراتی در این قانون اساسی صورت گرفت و سال ۲۰۱۷ میلادی نیز تغییرات مهمی در آن انجام شد، قانون اساسی موجود همچنان قانون اساسی حکومت کودتا است.

رئیس جمهور ترکیه احزاب مخالف را متهم کرد که اقداماتی که ده سال پیش در مجلس ترکیه برای تهیه قانون اساسی جدید آغاز شده بود را بی نتیجه گذاشتند.

وی افزود: به رغم آن ما از تلاش هایمان برای تهیه قانون اساسی جدید، دموکراتیک و ضامن آزادی‌ها صرف نظر نکردیم.

اردوغان گفت: حزب عدالت و توسعه به همراه حزب حرکت ملی گرا پیش نویش قانون اساسی جدیدی را آماده کردند.

وی احزاب مخالف را متهم کرد که بجای تدوین قانون اساسی جدید متون نامفهومی را ارائه کردند.

رئیس جمهور ترکیه گفت: موضوع قانون اساسی جدید از مهم‌ترین اولویت‌های ما است. ترکیه کشوری با ریشه‌های دو هزار ساله است. ما تجربه ۷۳ سال دموکراسی را در این کشور داریم. این کشور استحقاق آن را دارد که دارای قانون اساسی بهتری باشد.

اردوغان تاکید کرد: نیاز ترکیه به قانون اساسی جدید یک واقعیت است. قانون اساسی جدید ترکیه را به سرزمین افسانه‌ای تبدیل نخواهد کرد، اما دستاورد‌های زیادی برای این کشور خواهد داشت.

وی گفت: با همه فراکسیون‌های مجلس ترکیه گفتگو خواهیم کرد و اگر آن‌ها نیز دیدگاه مثبتی داشته باشند به این راه ادامه خواهیم داد.

اردوغان گفت: همه احزاب سیاسی، سازمان‌های مردم نهاد و اساتید دانشگاه‌ها را به گفتگو و مذاکره برای تهیه بهترین متن پیش نویس قانون اساسی جدید فرا می‌خوانم.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ