کارشناس بازار جهانی طلا مطرح کرد؛

تاثیر انتخابات آمریکا بر قیمت جهانی طلا درسال آینده

اقتصاد ایران: کارشناس بازار جهانی طلا مطرح کرد؛انتخابات یک کارشناس بازار طلا و سکه ، انتخابات آمریکا مهم‌ترین عامل تاثیرگذاری قیمت انس جهانی طلا در یک سال آینده دانست.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، سید رضا رحیمی در گفت وگو با خبرنگار اکونیوز در رابطه با قیمت طلا در بازار ایران اظهار کرد: قیمت گذاری طلا در بازار ایران به دو عامل بستگی دارد که شامل قیمت دلار در بازار آزاد ایران و نوسانات آن و دیگری نیز انس جهانی طلا می باشد به طوری که اگر زمانی که قیمت دلار و  همزمان با آن قیمت انس جهانی طلا افزایش یابد طلای ایران هم قیمت آن افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه  انس جهانی طلا به  دو عامل بنیادی اقتصادی وابسته است، افزود: این وابستگی شامل بحران ها و ریسک ها بوده که می توان جنگ، شلوغی و اغتشاشات در کشورهایی که دارای ذخایر طلای بالایی همچون آمریکا، اتحادیه اروپا، چین، ژاپن و حتی هند را از عوامل تاثیر گذار بر آن دانست  و  از سوی دیگر این مهم  نیز به نوسانات دلار و نرخ بهره آمریکا بستگی دارد.کارشناس بازار طلا و سکه گفت: در خصوص بحران ها باید به این نکته توجه داشت که هر گاه جنگ  یا تنشی در کشورهای گفته شده وجود داشته باشد به خاطر اینکه ریسک سرمایه داران کاهش یابد آن ها نیز سرمایه های خود را به طلا تبدیل می کنند و باعث  افزایش تقاضا طلا و در نهایت افزایش قیمت انس جهانی طلا گردد.

رحیمی تاکید کرد: در حال حاضر، نزدیک ترین تنشی را که می توان بگوییم امکان دارد به وجود آید انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است که خود می تواند باعث ایجاد(  التهاباتی )در آمریکا شود؛ از سوی دیگر،  آمریکا نیز خود قطب بزرگ از ذخایر طلا بوده و قیمت طلا وابسته به سیاست های آمریکا و سیاست های پولی این کشور است که در نهایت می تواند سبب افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی شود.

وی بیان کرد: نوسانات دلارو  نرخ بهره ، ارز پایه کشورهای مختلف دلار بوده و خرید و فروش طلا و انس جهانی آن براساس دلار سنجیده می شود  و هر چه سیاست های پولی آمریکا و فدرال رزرو تقویت شود و نرخ بهره را در کشور خود بالا ببرند این مهم سبب می شود که مردمی که طلا دارند طلاهای خود را فروخته و بر روی یک سود ثابتی به عنوان نرخ بهره بانکی یا خرید اوراق قرضه از دولت آمریکا سود کسب کرده و با خیال راحت طلاهای خود را می فروشند و همین مهم سبب تقویت دلار می شود.

کارشناس بازارهای مالی با تاکید بر اینکه در صورت رخ دادن این مهم، طلا می تواند اصلاح قیمتی یا زمانی داشته باشد؛، یادآور شد: اصلاح زمانی وقتی اتفاق می افتد که رشد های اقتصادی و تورم با یکدیگر برابر باشند که قیمت خنثی است اما اگر برعکس این موضوع رخ دهد حتی می توان شاهد کاهش قیمت طلا هم باشیم.

رحیمی یادآور شد: سیاست های پولی آمریکا و فدرال رزرو و بانک مرکزی طی چند ماه گذشته با افزایش پله ای نرخ  بهره ( توانسته اند) ارزش قدرت پول خود را حفظ کنند اما باتوجه به اینکه افزایش بیش از اندازه نرخ بهره نتیجه عکس می دهد چرا که سبب تورم بالا می شود اما در همین بین برخی از  صاحب نظران سیاست آمریکا معتقد هستند که ممکن است آمریکا نرخ بهره خود را کاهش دهد.

وی تصریح کرد: زمانی که نرخ بهره کاهش یابد عامه مردم پول های خود را از بانک های امریکا بیرون کشیده و به سراغ خرید طلا رفته که به همین منظور تقاضا در بازار طلا زیاد می شود که این مهم خود سبب افزایش قیمت انس جهانی طلا خواهد شد؛ فدرال رزرو و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را باید دو عامل اصلی در افزایش قیمت طلا در نرخ جهانی دانست.

کارشناس بازار طلا و سکه گفت: در انتهای هفته جاری  به همت بانک مرکزی و فدرال رزرو نشستی برگزار خواهد شد که در ان تصمیم گیری لازم به جهت تعیین سیاست های پولی آمریکا برگزار خواهد شد مبنی بر اینکه نرخ بهره افزایش یابد یا خیر و این تصمیم گیری بر روی انس جهانی طلا و شاخص دلار بسیار اثرگذار خواهد بود.

کارشناس بازار جهانی طلا با بیان اینکه تقویت دلار باعث کاهش یا ثابت ماندن قیمت طلا خواهد شد و از سوی دیگر کاهش قدرت دلار باعث افزایش قیمت طلا خواهد شد، گفت:  تقاضا از نگاه اقتصاد بین الملل زمانی برای دلار افزایش می یابد که تولید ناخالص داخلی ( جی دی پی) آمریکا با افزایش روبرو شود که این افزایش از یک طرف به صادرات امریکا کمک کرده و از طرف دیگر نیز باعث افزایش اشتغال و در آمد مردم آمریکا می شود.

رحیمی تصریح کرد: این افزایش صادرات سبب می شود که کشورهای طرف مقابل آمریکا به جهت تسویه حساب بابت کالاهایی که از آمریکا وارد می کنند به سمت دلار سوق پیدا کرده که به همین منظور تقاضا برای دلار افزایش می یابد که خود این مهم سبب تقویت دلار خواهد شد.

وی یادآور شد: زمانی که ارزش دلار افزایش پیدا کند بدان معنا است که چرخ اقتصاد آمریکا در حال گردش است و ریسک های مالی و اقتصادی آن در سطح پایینی قرار دارد به همین خاطر تمام کسانی که طلا دارند طلاهای خود را فروخته و سرمایه های خود را به دلار تبدیل می کنند؛ از طرف دیگر بانک های مرکزی که سبد سرمایه گذاری شان ترکیبی از طلا و دلار است با افزایش ارزش دلار می توانند براساس قوانین کشور خود که مجاز به فروش طلا نباشند بیشتر به حفظ دلارهای خود اکتفا کنند.

کارشناس بازارهای مالی در پاسخ به این سوال که چرا ما در چند سال گذشته شاهد افزایش قدرت نرخ یوآن چین هستیم؟ به دلایل قدرت یافتن ارزش یوآن چین در بین ارزهای موجود در دنیا اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه چین دارای تولید ناخالصی بسیار بالایی است همین عامل  خود سبب شده که قدرت اقتصادی چین بالا رفته و براساس نظرات کارشناسان در آینده می‌توان شاهد جایگزین شدن قدرت یوآن چین به جای دلار به جهت انجام مراودات مالی در دنیا باشیم.

رحیمی با بیان اینکه قیمت طلا به نوسانات دلار در بازار آزاد ایران وابسته است و رابطه مستقیم با این مهم دارد، تصریح کرد:  اکنون شاهد هستیم که قیمت دلار از تاریخ 19-11-1401 تا به امروز بین بازه 45 هزار تا 56 هزار تومان در نوسان بوده که در یک فاصله زمانی و یک رنج قیمتی 6 ماه را داشته ایم.وی به عوامل تاثیر گذار بر کاهش قیمت دلار در بازار ایران اشاره و گفت: قیمت دلار زمانی می تواند پایین آید که ما فروش نفت و انرژی و اقلام غیر نفتی در قالب صادرات داشته باشیم تا بتوانیم در ازای این صادرات نیز ورودی ارز به ویژه  دلار به کشور داشته باشیم اما مشکلی که وجود دارد این است که ما تحریم بوده و ورودی مالی وجود ندارد اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که ما توانسته ایم قیمت دلار را در این رنج قیمتی نگه داریم خود کار سختی ( بزرگی ) بوده است.

کارشناس بازارهای مالی در  پاسخ به این سوال که قیمت دلار تا سه ماه آینده به چه شکل خواهد بود؟، گفت: براساس داده های تکنیکال می توان گفت قیمت دلار  حداکثر تا اواخر پاییز در همین رنج فعلی نوسان داشته باشد اما پس از ان ما انتظار افزایش قیمت دلار را ( در صورت عدم تغییر تحولات سیاسی و ارتباطات بین المللی) خواهیم داشت .رحیمی در خاتمه پاسخ به این سوال که آیا  اکنون زمان خوبی برای خرید طلا به جهت سرمایه گذاری است یا خیر؟، گفت: قیمت طلای 18 عیار امروز در بازار طلا و سکه نیز دو میلیون و 320 هزار تومان بوده و برای سرمایه گذاری قیمت دو میلیون و 250 هزار تومان و در حالت خوشبینانه قیمت دو میلیون و پنجاه هزار تومان قیمت های جذابی برای خرید بلند مدت هستند به طوری که حتی براساس تحلیل های صورت گرفته ما تا پایان سال شاهد قیمت دو میلیون و 600 تا دو میلیون و 800 هزار تومان خواهیم بود.

وی یادآور شد: زمانی که ارزش دلار افزایش پیدا کند بدان معنا است که چرخ اقتصاد آمریکا در حال گردش است و ریسک های مالی و اقتصادی آن در سطح پایینی قرار دارد به همین خاطر تمام کسانی که طلا دارند طلاهای خود را فروخته و سرمایه های خود را به دلار تبدیل می کنند؛ از طرف دیگر بانک های مرکزی که سبد سرمایه گذاری شان ترکیبی از طلا و دلار است با افزایش ارزش دلار می توانند براساس قوانین کشور خود که مجاز به فروش طلا نباشند بیشتر به حفظ دلارهای خود اکتفا کنند.

کارشناس بازارهای مالی در پاسخ به این سوال که چرا ما در چند سال گذشته شاهد افزایش قدرت نرخ یوآن چین هستیم؟ به دلایل قدرت یافتن ارزش یوآن چین در بین ارزهای موجود در دنیا اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه چین دارای تولید ناخالصی بسیار بالایی است همین عامل  خود سبب شده که قدرت اقتصادی چین بالا رفته و براساس نظرات کارشناسان در آینده می‌توان شاهد جایگزین شدن قدرت یوآن چین به جای دلار به جهت انجام مراودات مالی در دنیا باشیم.

رحیمی با بیان اینکه قیمت طلا به نوسانات دلار در بازار آزاد ایران وابسته است و رابطه مستقیم با این مهم دارد، تصریح کرد:  اکنون شاهد هستیم که قیمت دلار از تاریخ 19-11-1401 تا به امروز بین بازه 45 هزار تا 56 هزار تومان در نوسان بوده که در یک فاصله زمانی و یک رنج قیمتی 6 ماه را داشته ایم.

وی به عوامل تاثیر گذار بر کاهش قیمت دلار در بازار ایران اشاره و گفت: قیمت دلار زمانی می تواند پایین آید که ما فروش نفت و انرژی و اقلام غیر نفتی در قالب صادرات داشته باشیم تا بتوانیم در ازای این صادرات نیز ورودی ارز به ویژه  دلار به کشور داشته باشیم اما مشکلی که وجود دارد این است که ما تحریم بوده و ورودی مالی وجود ندارد اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که ما توانسته ایم قیمت دلار را در این رنج قیمتی نگه داریم خود کار سختی ( بزرگی ) بوده است.

کارشناس بازارهای مالی در  پاسخ به این سوال که قیمت دلار تا سه ماه آینده به چه شکل خواهد بود؟، گفت: براساس داده های تکنیکال می توان گفت قیمت دلار  حداکثر تا اواخر پاییز در همین رنج فعلی نوسان داشته باشد اما پس از ان ما انتظار افزایش قیمت دلار را ( در صورت عدم تغییر تحولات سیاسی و ارتباطات بین المللی) خواهیم داشت .

رحیمی در خاتمه پاسخ به این سوال که آیا  اکنون زمان خوبی برای خرید طلا به جهت سرمایه گذاری است یا خیر؟، گفت: قیمت طلای 18 عیار امروز در بازار طلا و سکه نیز دو میلیون و 320 هزار تومان بوده و برای سرمایه گذاری قیمت دو میلیون و 250 هزار تومان و در حالت خوشبینانه قیمت دو میلیون و پنجاه هزار تومان قیمت های جذابی برای خرید بلند مدت هستند به طوری که حتی براساس تحلیل های صورت گرفته ما تا پایان سال شاهد قیمت دو میلیون و 600 تا دو میلیون و 800 هزار تومان خواهیم بود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ