منابع مصوب تسهیلات اشتغالی دست نخورده باقی ماند

اقتصاد ایران: مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار گفت:تسهیلات اشتغالزایی که تا پایان تیر امسال پرداخت شده مربوط به تسهیلات تکلیفی پارسال است و هنوز از رقم ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی تسهیلات اشتغالی امسال رقمی تخصیص داشته نشده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، با توجه به گسترش سیستم بانکی کشور در سال های اخیر و همچنین افزایش تسهیلات و خدمات بانک ها، بررسی تاثیر عملکرد سیستم بانکی بر خالص اشتغال در بخش های اقتصادی اهمیت زیادی پیدا کرده است. آنچه مهم است کارآمدی این نوع تسهیلات در ایجاد فرصت های شغلی جدید است.

یکی از ابزارهای بسیار مهم برای توسعه اشتغال پایدار و رونق کسب‎وکار، اعطای تسهیلات به بخش‎های مختلف اقتصادی است که علاوه‌بر ایجاد اشتغال می‎تواند عامل افزایش توان و ظرفیت تولید و ارائه خدمات باکیفیت بهتر شود. با توجه به افزایش جمعیت جویای کار، بحران اشتغال و وضعیت نامناسب اقتصادی، کسب‎و‎کارهای کوچک و متوسط می‎توانند نقش بسیار مهمی در ایجاد اشتغال و ارزش افزوده، رفع نیازهای جامعه، تولید محصولات جدید، افزایش تولید ناخالص داخلی داشته باشند که نهایتا موجب ارتقای سطح رفاه عمومی می‎شود.

برخی از اقتصاددانان مسئله تأمین مالی را یک چالش اساسی برای کسب‎وکارهای کوچک و متوسط به‌شمار می‎آورند؛ بدین معنا که اگر تسهیلات کافی و به‌موقع در اختیار آنها قرار گیرد و به‌طور صحیح از آن استفاده شود بخش اعظمی از این بنگاه‎ها می‎توانند به حیات اقتصادی خود ادامه داده و علاوه‌بر اشتغال‌زایی موجب رونق تولید ملی و بهبود فضای کسب‌وکار در کشور می‌شوند.از سوی دیگر برخی از کارشناسان معتقدند که منابع و تسهیلات اشتغالی در صورت می تواندکارآیی داشته باشد که به انحراف نرود.

طه رمضانی، مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی درباره منابع اشتغالی می گوید: تسهیلاتی که تا پایان تیر امسال پرداخت شده مربوط به تسهیلات تکلیفی پارسال است و هنوز منابع مصوب امسال تخصیص نیافته است.

وی بیان کرد: میزان وام های خود اشتغال 150میلیون و وام های کارفرمایی تا سقف4میلیارد تومان بوده است و احتمال افزایش این وام ها در 1402وجود دارد. درسال 1402بیش از 20درصد تعهداتی که دستگاه ها برای ایجاد اشتغال به صورت متوسط قبول کرده بودند را ثبت کرده اند. بیشترین تعهد مربوط به استان تهران است که حدود 150 هزار فرصت شغلی و  کمترین میزان اشتغال برای استان ایلام است که حدود 8800 فرصت شغلی تعهد شده است.

بنا به این گزارش ؛‌مجموع منابع اشتغال در سال 1402 حدود 300هزار میلیارد تومان است که هنوز رقمی برای آن تخصیص داشته نشده است.

رمضانی با بیان اینکه منابع اشتغال 4گانه است گفت: بخشی از این منابع از محل هدفمندی یارانه, منابع تکلیلفی؛ مشاغل خانگی و اشتغال روستایی است که هنوز در سال 1402 اتفاقی نیفتاده است.

* تاکید بر تسریع تامین مالی برای اعتبارات تبصره 18 قانون بودجه 1402

محمود کریمی بیرانوند, معاون وزیر تعاون در مورد منابع تبصره 16 قانون بودجه هم گفت: امسال برای ایجاد اشتغال فقط منابع از تبصره 18 پرداخت می‌شود که پیش‌بینی می‌شود تا یک ماه آینده اولین منابع این تبصره پرداخت شود، اما تا پایان تیر‌ امسال باقیمانده منابع تبصره 16 قانون بودجه 1401 از سوی دستگاه‌ها پرداخت شد که منجر به ایجاد اشتغال در کشور شد.

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در مورد عملکرد تبصره 16 قانون بودجه سال قبل گفت: امسال 30 درصد از منابع 62 هزار میلیارد تومانی تبصره 16 مربوط به سهم استانداران در بند (ب) تبصره 16 سال قبل پرداخت شد، که از اواخر اسفندماه سال گذشته شروع شده و تا آخر تیرماه سال جاری پرداخت شد.

کریمی بیرانوند در مورد اشتغال ایجادشده از تبصره 16 سال قبل گفت: طبق برنامه دولت، قرار شد بیش از یک میلیون و 88 هزار فرصت شغلی ایجاد شود که بر اساس آمار سامانه رصد اشتغال امسال تاکنون 24 درصد از این اشتغال محقق شده و حدود 250 هزار شغل در سال جاری ایجاد شده است.

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در جلسه شورای عالی اشتغال همچنین بر تسریع تامین مالی برای اعتبارات تبصره 18 قانون بودجه 1402 در مورد اشتغالزایی، تأکید شد که این تامین مالی از سوی سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد انجام شود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ