آخرین وضعیت بازار آرد و نان یزد؛ 33درصد نانوایی‌ها بی‌قانونی می کنند

اقتصاد ایران: مدیرکل غله استان یزد فعالیت 52 درصد نانوایان استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت:‌ 33 درصد آن طور که باید نسبت به اجرای وظایف قانونی خود اقدام نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، چند روزی است که بحث تعطیلی بی‌برنامه برخی نانوایی‌ها، کم شدن سهمیه آرد و تغییر کسب برخی فعالیت این حرفه به یکی از دغدغه‌های عمومی مردم و استان یزد تبدیل شده است؛ برای پیگیری این مهم به سطح شهر رفتیم و با برخی از شهروندان و نانوایان در این باره گفت وگو کردیم.

حاج علی امرالهی یکی از نانوایان قدیمی یزد در این باره به خبرنگار فارس اظهار کرد: کم شدن تعداد کارگران متقاضی کار در نانوایی از جمله مهمترین دلایل تعطیل شدن برخی نانوایی هاست.

وی افزود:‌ دستمزد شغل نانوایی نسبت به دیگر مشاغل خدماتی نظیر کار در کارخانه‌های کاشی و سرامیک خیلی کمتر است و افراد جوان انگیزه کافی برای فعالیت در نانوایی ندارند.

رمضانی یکی دیگر از نانوایان یزدی که حدود ۱۵ ساله در این حرفه مشغول فعالیت است، کم شدن سهمیه آرد به دلیل نداشتن دستگاه کارت «خوانی نانی نو» تنها دلیل تعطیلی برخی نانوایی‌ها دانست و در این باره گفت:‌ به نظر من باید بجای تعطیل کردن فرصت مناسب برای ساماندهی امور بانکی و گرفتن کارت خوان خرید نان را به نانوایی ها بدهند.

برای تعطیلی‌ بدون مجوز نانوایی‌ها هیچ توجیهی پذیرفته نیست

سیدمسعود عظیمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار یزد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از این استان، با اشاره به لزوم جلوگیری از ایجاد صفوف طولانی در نانوایی‌ها اظهار کرد: تعطیلی‌ یا پلمپ نانوایی‌ها حتما باید با مصوبه کارگروه آرد و نان باشد.

وی با بیان این‌که در برخی خیابان‌ها چند نانوایی نزدیک هم فعالیت می‌کنند، افزود: به همین در نقاط دیگر شهر که تمرکز نانوایی ها کمتر است با مشکلات خدماتی در این حوزه مواجه می‌شویم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار یزد با اشاره به ضرورت تقویت نظارت فرمانداری ها بر میزان سهمیه ماهانه آرد شهرستان ها و همچنین فعالیت روزانه نانوایی‌ها، تأکید کرد:‌ هر گونه تصمیم گیری در خصوص کاهش سهیمه، افزایش سهمیه، تعطیلی و یا مجوز فعالیت نانوایی ها باید با مجوز کارگروه آرد و نان استان انجام شود.

عظیمی با بیان این‌که هر موضوعی نباید منجر به پلمب یا تعطیلی نانوایی‌ها شود و برای تعطیلی‌ بدون مجوز هیچ توجیهی پذیرفته نیست، گفت:‌ با توجه به حساسیت این خدمت با هرگونه تخلف که منجر به مختلف کردن فرآیند خدمت رسانی به شهروندان شود برابر قانون با جدیدت برخورد می‌کنیم.

گلایه از خرید نان خارج از نوبت ادارات در یزد

دهقان حسینی یکی از شهروندان یزدی نیز خرید خارج از نوبت تعداد زیاد نان توسط دستگاه‌ها و نهادهای دولتی را از جمله مهمترین دلیل کمبود نان و تعطیلی خارج از برنامه نانوایی‌ها عنوان و تصریح کرد:‌ برخی دستگاه ها مثل بیمارستانها و دانشگاه‌ها هستند که با روزانه تعداد قابل توجهی نان از نانوایی‌های سطح شهر خریداری می‌کنند و همین امر منجر می‌شود که سهیمه پخت روزانه نانوایی‌ها زودتر از موعد مقرر به تمام برسد.

وی افزود:‌ برخی ادارات طی توافقی که با نانوایی‌ها دارند خارج از نوبت و تعداد ۱۰۰ قرص تا ۵۰۰ قرص نان را که سهمیه شهروندان است برای جامعه هدف خود خریداری می‌کنند.

سهمیه نانوایی‌های فاقد کارتخوان «نانی نو» قطع می‌شود

سید جلال موسوی مدیرکل غله و خدمات بازرگانی یزد نیز در این باره به خبرنگار فارس از این استان، اظهار کرد:‌ طبق مصوبه کشوری تمام دستگاه‌های عضو کارگروه آرد و نان موظفند متناسب با نوع فعالیت خود نسبت به نظارت بر خدمات نانوایی‌ها نظارت کنند.

وی افزود: فرمانداری‌ها، جهاد کشاورزی، سازمان صمت، غله، تعزیرات حکومتی، مرکز بهداشت و اقتصاد دارایی دستگاه‌های عضو کارگروه آرد و نان استان هستند که مسئولیت نظارت را نیز به عهده دارند.

موسوی با بیان این‌که در حال حاضر ۱۱۸۴ واحد فعال نانوایی در استان یزد مشغول ارائه خدمت هستند، گفت: از این تعداد ۶۲۲ واحد به دلیل ارائه خدمات مناسب مشمول سهمیه اضافه آرد شدند.

مدیرکل غله استان یزد فعالیت ۵۲ درصد نانوایان استان را مطلوب ارزیابی و تصریح کرد:‌ متأسفانه ۳۳ درصد آن طور که باید نسبت به اجرای وظایف قانونی خود اقدام نمی‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت ابلاغ دستورالعمل نصب کارتخوانهای نانی نو در نانواییی‌ها برای جلوگیری از آزادفروشی آرد و نان، بیان کرد:‌ نانوایی هایی که نسبت به تجهیز کارتخوان نانی نو اقدام نکردند به صورت ماهانه ۱۰ درصد از سهمیه آنها کسر می‌شود.

فروش انبوه نان به دستگاه‌ها در استان یزد ممنوع است

موسوی در خصوص خرید نان خارج از نوبت ادارات و برخی دستگاه‌ها در استان یزد خاطرنشان کرد:‌ براساس مصوبه دیماه ۱۴۰۱ کلیه بخشهایی که نیازمند تعداد انبوه نان هستند، نباید نان مورد نیاز خود در سال جاری را از نانوایی‌های سطح شهر تامین کنند و در صورت ادامه این روند سهمیه این نانوایی‌ها تا آخر خردادماه سال جاری قطع می‌شود.

مدیرکل غله استان یزد در ادامه تأکید کرد: البته در این رابطه هیچ منعی برای عرضه نان توسط نانوایی‌ها به هیات‌های مذهبی، خیریه ها و مراسم‌های مختلف مردمی وجود ندارد و متقاضیان می توانند با ورود به سامانه آرد و نان و ثبت درخواست خود با کد ملی مشخص نسبت به دریافت هرتعداد نان از نانوایی مد نظر اقدام کنند و اداره غله هم میزان آرد مصرفی را به نانوایی مشخص و ثبت شده تخصیص خواهد داد.

وی در خصوص تعطیلی خارج از برنامه نانوایی ها نیز تصریح کرد:‌ کمبود نیروی انسانی یکی از دلایل تعطیل شدن برخی نانوایی ها در سطح استان است که باید هرچه سریعتر برای این مهم برنامه ریزی کنیم.

موسوی با بیان این‌که ما تمایلی به تعطیلی کردن نانوایی‌های متخلف نداریم و بنا داریم با ایجاد بسته‌های تشویقی آنها را موجاب به رعایت قانون و اصلاح رویه کنیم، تأکید کرد:‌ ساماندهی توزیع آرد و عرضه انواع نان در استان یزد نیازمند مشارکت جدی اقشار مختلف و نهادهای دولتی است.

پایان پیام/الف

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ