مدیریت شهری باید منجر به افزایش سرمایه اجتماعی شود

اقتصاد ایران: وزیر کشور گفت: باید قالب‌ها را عوض کنیم و اگر لازم است آنها تغییر دهیم، زیرا آنچه مهم است هدف است و فرم و قالب‌ها صرفاً یک وسیله است؛ هدف اصلی افزایش سرمایه اجتماعی است.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد وحیدی وزیر کشور عصر امروز در نخستین نشست هم اندیشی استانداران و شهرداران در تالار بزرگ وزارت کشور در خصوص بهبود و تعالی حکمرانی شهری، گفت: برای اینکه مهمترین مسائل را در حوزه شهرها مورد بحث و گفتگو و بررسی قرار دهیم باید با یک کار دسته جمعی به کمک مدیران شهری این کار را انجام دهیم تا شرایط شهری را به گونه‌ای پیش ببریم که منجر به افزایش سرمایه اجتماعی در سطح جامعه شود و این موضوعی است که با تکیه بر تحول بر مدیریت شهری امکان پذیر است.

وی در حضور استانداران و مدیران کلانشهرهای کشور، تصریح کرد: سرمایه اجتماعی یعنی افزایش رضایت، مشارکت، اعتماد و اجماع عمومی که اینها از مؤلفه‌های مهم در این زمینه محسوب می‌شود.

وحیدی با اشاره به اینکه سرمایه اجتماعی محور بحث است، بیان کرد: این حوزه دارای ۳ بخش است بخش اول رابطه مردم و دولت، بخش دوم رابطه دولت و مردم و بخش سوم رابطه مردم با مردم که این سه در حکمرانی‌های مختلف محسوب می‌شوند.

وزیر کشور تاکید کرد: باید نقش طرف‌های این اضلاع را تبیین کرد و روشن ساخت و این نشست فارغ از ذهنیت‌های موجود باید به تحول بیندیشد. باید قالب‌ها را عوض کنیم و اگر لازم است آنها تغییر دهیم، زیرا آنچه مهم است هدف است و فرم و قالب‌ها صرفاً یک وسیله است؛ هدف اصلی افزایش سرمایه اجتماعی است.

وزیر کشور در ادامه این همایش اظهار داشت: ارتقا خدمات شهری و افزایش کیفیت و کمیت آن می‌تواند بخشی از سرمایه اجتماعی را محقق کند. البته در مدیریت شهری، صرفاً به ارائه یک سلسله خدمات شهری خلاصه نمی‌شود.

وحیدی با اشاره به تمدن نوین اسلامی خاطرنشان ساخت: باید در نحوه مدیریت شهر و چگونگی آن در جامعه اسلامی توجه داشت. در عین حالی که سلسله شهرها و روستاها تمام جامعه را تشکیل می‌دهند زیرا منظور از اظهار لفظ شهرها صرفاً خود شهرها نیست بلکه روستاها هم می‌باشد، درواقع هر جا که مجتمع‌های انسانی در کنار هم زندگی می‌کنند، مراد است.

وزیر کشور با تشریح دولت اسلامی، تاکید کرد: دولت اسلامی، دولت مردم سالار است که مردم نقش تعیین‌کننده‌ای در آن دارند و شهرداری‌ها بخشی از دولت است که با یک نگاه مردمی اداره می‌شوند و اینها از فرمایشات اعلام شده از سوی رهبر معظم انقلاب است که به آن توجه داشته اند.

وحیدی ادامه داد: در تحقق دولت اسلامی جایگاه شهرداری‌ها بسیار مهم است. همچنین در تحقق جامعه اسلامی جایگاه شهرها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، در عین حالی که در تمدن اسلامی نحوه ساز و کار در شهرها حائز اهمیت ویژه است.

وی خاطرنشان ساخت: خدمات شهری دارای قالب‌های مختلف است و این که مثلاً چه تعداد از خدمات به شکل الکترونیک ارائه می‌شود مهم است. در عین‌حالی که باید همه خدمات به شکل الکترونیکی ارائه شود و مردم از حضور مستقیم برای دریافت خدمت معاف شوند.

در حال تکمیل…

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ