برگزاری نشست‌ مجازی معاون مطبوعاتی با اصحاب رسانه

اقتصاد ایران: معاونت مطبوعاتی با گرامیداشت یاد و خاطره اهالی رسانه که به دلیل ابتلا به کرونا در این ایام درگذشتند، درباره شرایط فعالیت خبرنگاران در روزهای کرونایی اظهار کرد: از تمام دستگاه‌ها خواهش می کنم تا جای ممکن نشست‌های مطبوعاتی را به صورت مجازی برگزار کنند یا در صورت برگزاری حضوری، کلیه پروتکل‌های بهداشتی را در نظر بگیرند تا همکاران بنده در معرض ابتلا به کرونا قرار نگیرند؛ اگرچه اهالی رسانه و خبرنگاران در مواجهه هیچگاه مانعی بر سر کارشان نمی‌پذیرند.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران،  معاون امور مطبوعاتی با اشاره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، اظهار کرد که تلاش می کنیم این انتخابات در فضای رقابتی بر بستر رفاقت برگزار شود؛ چراکه معتقدیم رقابت بر بستر رفاقت رشد، توسعه، همدلی و همیاری را به‌ همراه خواهد داشت. مطمئنم هر کدام از این کاندیداها برنده انتخابات شوند، نماینده تمام رسانه‌ها خواهد بود.

محمد خدادی صبح روز یکشنبه (۱۸ آبان ماه) با حضور در یک نشست خبری آنلاین، درباره برگزاری هجدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، توصیحاتی را ارائه کرد. در این دوره از انتخابات، ۴۰۴۴ نفر از مدیران مسئول رسانه‌های کشور مجاز به شرکت هستند. 

خدادی با بیان اینکه انتخابات الکترونیکی نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات روز سه شنبه (۲۰ آبان ماه) برگزار می شود، اظهار کرد: ۲۱۴ نفر کاندیدا شدند که ۱۱۱ رسانه الکترونیک و ۱۰۳ نشریه مکتوب و ۱۸۲ نفر مرد و ۳۲ نفر از همکاران خانم بودند. بعد از انصراف ها، در نهایت ۱۶۳ نفر همچنان کاندیدا هستند. 

او صلاحیت و سلامت برگزاری این دوره از انتخابات را یکی از اصلی ترین دغدغه‌های معاونت مطبوعاتی برشمرد و اظهار کرد: آنچه از این انتخابات باقی می‌ماند همدلی، همراهی، همبستگی و هم‌افزایی درون خانواده رسانه است. تمام ۱۶۳ نفر کاندیدا در این انتخابات قطعا یک مشخصه مشترکی دارند که آن هم حمایت از ماهیت و کارکرد رسانه است. سعی و تلاش ما در معاونت مطبوعاتی نیز این بوده است که فضای همبستگی و همکاری را نهادینه کنیم، بذر رفاقت را بنشانیم و از آن محصول بگیریم و محصول آن نیز همین فضایی است که امروز در میان رسانه‌ها شاهد آن هستیم. در این میان  برای تضمین امنیت انتخابات پلیس فتا و مرکز ماهر در وزارت ارتباطات به عنوان دو دستگاه انتظامی و تخصصی نظارت کامل و جامع برگزاری این انتخابات را برعهده دارند.

هر کدام از کاندیداها برنده شوند، نماینده تمام رسانه‌ها هستند

خدادی همچنین با بیان اینکه «اصل معاونت مطبوعاتی بر بی‌طرفی است»، خاطرنشان کرد: تمام ۱۶۳ کاندیدا برای ما یک کاندیدا هستند. به طور کلی فضای حاکم بر رسانه‌ها در عین وجود شرایط رقابتی، فضای سالم و مثال‌زدنی است. نباید فراموش کنیم که اساسا رشد و تعالی رسانه‌ها به انتقال صداهای مختلف از جامعه باز می‌گردد و قدرت اصلی ما هم‌افزایی و همکاری است که تلاش کنیم که این فضا در انتخابات نیز وجود داشته باشد و این انتخابات در فضای رقابتی بر بستر رفاقت برگزار شود؛ چراکه معتقدیم رقابت بر بستر رفاقت رشد، توسعه، همدلی و همیاری را به‌همراه خواهد داشت.

او یادآور شد: مطمئنم هر کدام از این کاندیداها برنده انتخابات شوند، نماینده تمام رسانه‌ها خواهد بود. رسانه‌هایی که در سال‌های اخیر شرایط سختی را پشت سر گذاشته‌اند و در ایام کرونا همه در کنار هم از صداوسیما گرفته تا کلیه شبکه‌های استانی، خبرگزاری‌ها، سایت‌های خبری، مطبوعات، نشریات، مجلات و ... پا به پای مدافعان سلامت ایستادگی و با جریان اخبار گمراه‌کننده و جعلی مبارزه کردند.  

شایعه حمایت معاونت مطبوعاتی از کاندیدای خاص را شنیده ام

خدادی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شنیده می‌شود که در معاونت مطبوعاتی از کاندیدای به‌خصوصی حمایت می‌شود، توضیح داد: این شایعه را شنیده‌ام، اما پاسخ این سوال کاملا مشخص است. قطعاً اگر فردی در معاونت مطبوعاتی از کاندیدای خاصی حمایت کند، تخلف کرده است و اگر مستندی ارائه شود حتما با آن شخص برخورده حقوقی صورت می‌گیرد؛ اما به طور کلی انتظار من این است که شنیده‌ها را جای اطلاعات قرار ندهیم و برداشت‌ها را بدون مستندات ارائه نکنیم.

تعریف مشخصی از خبرنگار نداریم

خدادی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر شرایط بیمه خبرنگاران آزاد، بیان کرد: یکی از بحران‌های اصلی ما در این زمینه معیارهای کمی است. به عنوان مثال با توجه به اینکه هم‌اکنون ۵ هزار خبرنگار آزاد عضو صندوق هنر هستند، این پرسش مطرح می‌شود که به غیر از خبرنگارانی که توسط رسانه‌هایشان بیمه شده‌اند، چطور  ۵ هزار خبرنگار دیگر نیز وجود دارد؟ این در حالی است که تعداد کل رسانه‌های فعال در کشور به رقم ۵ هزار نمی‌رسد، اما برای ثبت‌نام اینترنت خبرنگاران، حدود ۲۸ هزار نفر متقاضی می‌شوند.

او ادامه داد: البته این نقد به خود ما وارد است؛ چراکه اگر سازمان نظام رسانه‌ای را که از چند سال پیش تدوین شده بود را به تصویب می‌رساندیم، الان تعریف مشخصی از خبرنگار داشتیم. این لایحه که به دنبال انتقادات برخی از اهالی رسانه به تصویب رسانده نشد، می‌توانست با رویکرد اصلاحی پیش برود. همان رویکردی که در بحث کاغذ اتخاذ کردیم و اتفاقاً نتیجه‌بخش نیز بود. ما در سال ۹۷ حدود ۴۰ میلیون تن کاغذ کاغذ وارد کردیم و در سال ۹۸ حدود ۲۰ میلیون تن کاغذ و توانستیم یک سال و نیم توزیع کنیم. این موضوع نشان می‌دهد که رویکرد اصلاحی همزمان با پیشبرد برنامه‌ها می‌تواند نتیجه‌بخش باشد. من در شرایطی به معاونت مطبوعاتی آمدم که بحران کاغذ در وضعیت بسیار بدی قرار داشت، اما خوشحالم بگویم که تاکنون هیچ روزنامه‌ای به دلیل کمبود کاغذ تعطیل نشده است.

اتخاذ رویکرد اصلاحی در شیوه‌نامه یارانه‌ها

معاون امور مطبوعاتی با بیان اینکه رویکرد اصلاحی در زمینه شیوه‌نامه یارانه‌ها نیز اتخاذ شده است، خاطرنشان کرد: این شیوه‌نامه سال گذشته در اختیار همه دوستان قرار گرفت و کلیه تشکل‌ها نظراتشان را فرستادند و از این نظرات نیز بهره گرفته شد. البته هنوز هم شیوه‌نامه تکمیل نشده است و نیاز به اصلاح دارد که این اصلاحات را در حین حرکت انجام می‌دهیم. اما به طور کلی می‌توان گفت که این شیوه‌نامه در کاهش انتقادات بسیار موثر بود. به عنوان مثال سال ۹۷ نزدیک به ۱۰۰ میلیارد یارانه توزیع کردیم که با انتقادات بسیاری همراه شد، اما در سال ۹۸ با وجود تمام محدودیت‌ها، ۵۰ میلیارد توزیع کردیم که اتفاقا انتقادات زیادی را به همراه نداشت. 

او در بخش پایانی سخنانش نیز یاداور شد: فضای کلی کشور در راستای حمایت از رسانه‌ها است و من در هیچ کدام از سه قوه صدایی مبنی بر اینکه باید جلوی رسانه‌ها گرفته شود، نشنیده‌ام. خود رسانه‌ها نیز در شرایط فعلی و بعد از تمام بحران‌هایی که پشت سر گذاشته‌اند و با وجود تمام تفاوت‌ها، به همبستگی و هم‌صدایی رسیده‌اند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ