در نشست کمیته وزیران اوپک پلاس چه گذشت؟

اقتصاد ایران: کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس در نشست روز چهارشنبه اعلام کرد بازار نفت در مسیر بازیابی توازن خود است اما با توجه به ابهامات درباره روند احیای جهان از پاندمی کووید، پایبندی اعضا به تعهداتشان برای کاهش تولید ضرورت دارد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی که ریاست این کمیته را به طور مشترک با وزیر انرژی روسیه برعهده دارد، در سخنرانی آغازین نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس گفت: همچنان که پیش می رویم باید تلاش کنیم به پایبندی کامل به توافق کاهش تولید برسیم. نه تنها این امر روند بازیابی توازن بازارهای جهانی نفت را تسریع می کند بلکه این پیام قاطع را ارسال می کند که روح جدید عزم و دیسیپلین در گروهمان وجود دارد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه هم اظهار کرد: بازار همچنان فوق العاده شکننده است و با وجود پایبندی ۹۵ درصدی این گروه به توافق کاهش تولید در ژوییه، اعضای آن باید محتاط بمانند. وی در ادامه افزود: بازار فوق العاده نوسانی مانده و ما باید پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق را حفظ کنیم. اکنون بیش از همیشه پایبندی کامل به توافق و رصد دقیق اوضاع بازار، فوق العاده اهمیت دارد.

این گروه بزرگترین کاهش تولید هماهنگ در تاریخ بازار نفت را به اجرا گذاشت و از ماه مه تولیدش را مجموعا ۹.۷ میلیون بشکه در روز که معادل حدود ۱۰ درصد از تقاضای جهانی برای نفت پیش از شیوع پاندمی ویروس کرونا بود، کاهش داد اما با پیش بینی بالا رفتن تقاضا، از ابتدای اوت کاهش تولید خود را به ۷.۷ میلیون بشکه در روز تسهیل کرد و تا پایان سال ۲۰۲۰ به این میزان محدودیت عرضه ادامه می دهد.

قیمتهای نفت در هفته های اخیر در محدوده ۴۵ دلار در هر بشکه ثبات یافته است.

وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار کرد: بر مبنای پیش بینیهای آژانس بین المللی انرژی، اداره اطلاعات انرژی آمریکا، اوپک و سایر آژانسهای پیش بینی کننده، تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه چهارم امسال به حدود ۹۷ درصد سطح تقاضا پیش از شیوع ویروس کرونا می رسد.

وی گفت: طی سه ماه گذشته بهبود قابل توجهی در عوامل بنیادین بازارهای جهانی نفت روی داده است. ما شاهد سیگنالهای دلگرم کننده از بهبود تقاضا برای انرژی همزمان با ادامه بازگشایی اقتصادها در بسیاری از نقاط جهان بودیم.

نواک هم به نخستین نشانه های کندی رشد ذخایر جهانی نفت اشاره کرد و گفت: تا ژوییه ذخایر نفت کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی از اوج اخیرش حدود ۱۳ میلیون بشکه کاهش داشت.

کاهش تولید جبرانی

بخشی از افزایش تولید نفت اوپک پلاس با کاهش جبرانی از سوی اعضایی که در ماههای مه، ژوئن و ژوییه بالاتر از سهمیه خود تولید کرده بود، جبران خواهد شد.

این کشورها شامل عراق، نیجریه و قزاقستان هستند که باید علاوه بر سهمیه کاهش تولیدشان در اوت و سپتامبر، کاهش بیشتری انجام دهند تا مازاد تولیدشان در ماههای گذشته را جبران کنند.

دستور کار کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس شامل بازبینی این طرحها بود و شاهزاده عبدالعزیز اظهار کرد امیدوار است این کشورها در نیاتشان جدی باشند. ما باید با تلاش برای جبران کامل مازاد تولید ماههای اخیر، این سیستم موقتی جبران مازاد تولید را تا پایان سپتامبر پشت سر بگذاریم.

بر اساس گزارش پلاتس، عبدالمجید عطار، وزیر انرژی الجزایر که ریاست دوره ای اوپک در سال ۲۰۲۰ را برعهده دارد در اظهاراتش گفت: روند احیای بازار نفت در صورت پایبندی همه اعضا به سهمیه تولیدشان تسریع خواهد شد. مثل همیشه این اجرای کاهش تولید است که بیش از هر موضوعی اهمیت دارد.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ