مدیرعامل منطقه آزاد چابهار درگفتگو با اکونیوز تشریح کرد:

مهم ترین دستاوردهای الحاق شهر چابهار به منطقه آزاد

اقتصاد ایران: دی ماه سال گذشته بود که با تصویب بهارستانی ها و تایید شورای نگهبان شهر چابهار به منطقه آزاد ملحق شد و از بهمن ماه به رییس جمهور ابلاغ شد اما اینکه درعمل با این الحاق چه تحولاتی نصیب مردم چابهار که روزگار مدیدی را در فضای دوقطبی و فقیر و غنی زندگی می کردند رخ داده است در ادامه گزارش به آن می پردازیم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، اضافه شدن شهر چابهار به منطقه آزاد در کنار معافیت این بندر از تحریم های آمریکایی سبب شده تا چابهار به عنوان دروازه توسعه جنوب شرق در اجرای مأموریت‌های اصلی خود در شکوفایی اقتصادی کشور قدرت و شتاب بیشتری بگیرد و علاوه بر تاثیرگذاری در منطقه، نقشی بین المللی در این زمینه ایفا کند.

با اضافه شدن مناطق جدید، محدوده منطقه آزاد چابهار از ۱۴ هزار هکتار به ۸۰ هزار هکتار می‌رسد؛ این الحاق شامل شهر چابهار، بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری، شهر جدید تیس، اراضی شرق چابهار و یک نقطه منفصل مرزی در ریمدان، مرز ایران و پاکستان می‌شود و با این تفاسیر منطقه آزاد چابهار بعد از سال‌ها از تشکیل آن دارای مرزهای هوایی، زمینی و دریایی اختصاصی خواهد شد.

استفاده صنایع، تجار و فعالان اقتصادی منطقه آزاد از بنادر چابهار با لحاظ مشوق‌های مالیاتی و گمرکی منطقه آزاد از مهمترین ضرورت‌هایی بود که انجام آن تا کنون امکان نداشت و با الحاق بنادر چابهار به منطقه آزاد علاوه بر این امکان، توسعه فعالیت بنادر از طریق ظرفیت‌های منطقه آزاد چابهار نیز ممکن خواهد بود؛ چرا که اساساً برای هر بندری که بخواهد در این مقیاس عمل کند، پیوند با صنایعی که در پسکرانه آن هستند به عنوان مشتریان اصلی بندر برای واردات و صادرات مواد اولیه و تولیدات ضروری است و این پیوند پس از سال‌ها به درستی در حال شکل‌گیری است.

مدیرمنطقه آزاد چابهار درگفتگو با خبرنگار اکونیوزدرمورد تحولات شهرچابهاربعد از الحاق به منطقه آزاد گفت: مهم ترین طرحی که درچابهار اجرا شد الحاق چابهار به محدوده منطقه آزاد بودکه در راستای یکسان سازی قوانین و مقررات مناطق آزاد با شهر و بندر بوده که توفیقات بسیاری برای مردم مردم شهر چابهار داشته است برای مثال کالاهایی که در بندر شهید بهشتی و شهید رجایی وجود نداشت با این الحاق مسیر آن کوتاه شد و هم در هزینه های گمرکی و روندهای اجرایی صاحبان کالا تغییرات مثبتی رخ داد.

عبدالرحیم کردی افزود: از دیگر تحولات این الحاق باید به افزایش جذابیت های بندر برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی اشاره کرد که به همراه افزایش مشوق ها زمینه خوبی برای حضور سرمایه گذاران فراهم شده است .

وی بیان کرد: سعی کردیم با برنامه ریزی های انجام شده براساس طرح جامع شهر جدید تیش را با هماهنگی شورای عالی شهر پیوستگی بین شهر چابهار و منطقه آزاد را برقرار کنیم و این نگاه تبعیضی که با تفاوت های کالبدی همراه بود و باعث شده بود که فضای شهر چابهار تبدیل به یک فضای دوگانه مرفه نشین و فقیرنشین تبدیل شوند را از بین ببریم.

کردی به کمک بنیاد مسکن و شرکت بازآفرینی شهری اشاره کرد وگفت: درحاشیه شهر چابهار با برخی از بنیادها مانند بنیاد مسکن و شرکت بازآفرینی شهری پروژه هایی را به صورت مشارکتی درحال کمک رسانی سازمانی به آنهاهستیم تا این تعارض نامناسب و غیرمتعارف در شهر چابهار را برطرف کنیم.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ