کارشناس بازار سرمایه:

دولت باید از رونق بورس حمایت کند ، نه رشد بازار!

اقتصاد ایران: کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: دولت در حمایت کردن از بورس، کمی زیاده روی کرد و این تصور اشتباه برای بخش زیادی از جامعه ایجاد شد که دولت مجبور است بازدهی بورس را تضمین کند و این نگاه برای سرمایه‌‌گذاری خطرناک است.

 به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، «مهدی سوری»، کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که با وجود استقبال مردم از بازار بورس و سرمایه‌گذاری در آن، چگونه می‌توان ریسک ِ سرمایه‌گذاری در بورس را کم کرد؟ به خبرنگار اکونیوز گفت: عموما ریسک، ریشه در عواملی دارد که ما نسبت به آن شناخت نداشته و بر آن عوامل کنترل نداریم. به صورت کلی در هر کاری، وقتی با یک سری عوامل،  آشنایی نداریم به عنوان احتمال در نظر می‌گیریم.  به عنوان مثال حتی در انداختنِ یک تاس هم، هزاران عامل فیزیکی تاثیر دارند تا در نهایت تاس بر روی چه شماره‌ای متوقف شود اما چون درباره آن شناخت دقیقی وجود ندارد آن را به عنوان احتمال در نظر گرفته و به نوعی روی آن ریسک می‌کنیم. 

سوری افزود: بنابراین هر اندازه نسبت به یک موضوع، شناخت بیشتری داشته باشیم میزان ریسک کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل، مهمترین و اصلی ترین راهی که در هر حوزه‌ای برای پایین آوردنِ ریسک وجود دارد، بالابردن دانش و آگاهی است.

این کارشناس بازارِ سرمایه،  در پاسخ به این سوال که میزان شناختِ افرادی که در حال حاضر به بورس روی آورده‌اند چه میزان است؟ تصریح کرد: هر اندازه که افراد وارد فعالیت‌های جدیدتری شوند شناخت آن‌ها نیز کمتر است و هر چه سابقه بیشتری در یک فعالیت داشته باشند طبیعتا شناخت و تجربه‌ آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه در بازار فعلی بورس، درصد بالایی از فعالینِ این حوزه، طی یکی، دو سال اخیر وارد بورس شده‌اند، دانش عمومی‌شان در مورد بورس، دانشِ بالایی نسبت به سرمایه‌گذاری  نیست. بسیاری از رفتارهایی که روی تابلوی سهم‌‌ها شاهدیم این موضوع را به ما نشان می‌دهد.

وی درباره حمایتِ دولت از بورس عنوان کرد: دولت در یک دوره زمانی به حمایت از بورس پرداخت که اتفاق بسیار خوبی بود و موجب شد که عادتِ سرمایه گذاری مردم تغییر پیدا کند و به نوعی اصلاح ساختارِ اقتصادی کشور از این جا  آغاز شد که مردم ، پول‌های خود را به جای دارایی‌های غیرمولد به بورس بیاورند و در جریانِ اقتصاد به کار بیاندازند اما دولت در حمایت کردن از بورس، کمی زیاده روی کرد و این تصور اشتباه برای بخش زیادی از جامعه ایجاد شد که دولت مجبور است بازدهی بورس را تضمین کند و این نگاه برای سرمایه‌‌گذاری خطرناک است چون اگر دولت بخواهد از قیمتِ سهم‌ها حمایت کند که آن انتظار جامعه را برآورده کند به نوعی دستکاری کردن در بازار است. به بیانی دیگر هیچ کس نباید در بازار دستکاری کند. 

این کارشناس بازار سرمایه افزود: اگر دولت نخواهد این کار را انجام دهد و در بازار ریزش داشته باشیم ذهنیت عمومی جامعه نسبت به دولت خراب می‌شود و ممکن است مشکلات دیگری رخ دهد. 

مهدی سوری درباره عرضه سهام‌های دولتی در بورس و تاثیر آن بر این بازار بیان کرد: دولت به این دلیل که منابعی برای تامین کسریِ بودجه نداشت روی بازار سرمایه برای تامین مالی، حساب باز کرد و این تصور عمومی ایجاد شد که وقتی دولت به دنبال تامین مالی است از بازار سرمایه حمایت می‌کند تا این بازار، رشدِ خود را داشته باشد در صورتی که دولت نباید از رشدِ بازار سرمایه حمایت می‌کرد. در واقع دولت باید از رونقِ بازارِ سرمایه حمایت می‌کرد. این دو گزاره، دو موضوعِ متفاوت هستند. 

این تحلیلگر اقتصادی اشاره کرد: در بازار سرمایه، عمده‌ترین تهدید، با این حجم از افرادی که وارد شدند هسته معاملات است.  حمایتِ دولت، در جایی معنا پیدا می‌کرد که به تهیه هسته معاملات جدید کمک کند. سال‌ها است که گفته می‌شود روال‌های کاغذی در بازارِ سرمایه پاسخگوی نیازهای مردم نیستند و حمایت دولت از این موضوع بدین گونه می‌توانست باشد که روال‌های کارگزاری‌ها به صورت اتوماسیون شود یا سرمایه‌گذاری در زمینه فنی و نرم‌افزاریِ شرکت‌هایِ کارگزاری، پاسخگوی این تعداد افراد نیست.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: حمایت دولت می‌توانست به گونه‌ای باشد که  یا ملزم کند و یا به توسعه زیرساخت کارگزاری‌ها کمک کند نه اینکه در اوجِ جایی که کارگزاری‌ها باید سرمایه‎‌گذاری جدیدی می‌کردند، کارمزد کارگزاری‌ها نصف شود و   سرمایه گذاری جدیدی در این زمینه انجام نشود. به بیانی دیگر  بسیاری از اتفاقاتی که در حال رخ دادن است در ضدیت با بازار سرمایه است. بازار سرمایه نمی‌تواند  پاسخگوی این حجم از افراد باشد اما دولت در سوی دیگر، در حال حمایت کردن از قیمت‌ها است. هر نوع حمایت از قیمت در بازار سرمایه، ایجاد تداخل و دستکاری در بازار است که در هیچ جای دنیا پسندیده نیست. 

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ