سخنی مهم با والدین در مورد حریم شخصی کودکان

اقتصاد ایران: حریم خصوصی کودکان برای آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به حریم خصوصی کودک احترام گذاشت، والدین باید با عملکرد خود مفهوم حریم خصوصی را به کودک بیاموزند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، والدین با رفتار و عملکرد خود به کودک می آموزند که مفهوم حریم خصوصی را یاد بگیرد و نگذارد کسی وارد حریم خصوصی او گردد.

یک اتاق مجزا به کودک اختصاص دهید
هر کودکی در خانه به یک اتاق مجزا نیاز دارد؛ اگر امکان دادن اتاق مستقل به کودک وجود ندارد، یک قسمت از اتاق خواب یا فرش را به او اختصاص داده تا بتواند آنجا اسباب بازی هایش را بریزد و بازی کند یا می توانید برای او اتاقک با پارچه درست کنید تا فهمی از حجم خصوصی و شخصی در مکان داشته باشد.

قبل از وارد شدن به حریم او اجازه بگیرید
او را تشویق کنید که در اتاقش را ببندد. قبل از وارد شدن به اتاق او در بزنید و اگر کشویی را به او اختصاص دادید حتما قبل از باز کردن آن اجازه بگیرید.


در مقابل کودک کنجکاوی نکنید
برای رفع کنجکاوی خودتان از دیگران سوالات شخصی، خانوادگی، شغلی، پزشکی و عقیدتی نپرسید . سوالاتی مانند خب چرا ازدواج نمی کنی؟ میزان درآمدت چقدر بود؟ در مسافرت کی ها را دیدی و چه کارها کردی؟ و…

از او سوالات بی مورد نپرسیم
از کودک خود جزییات را نپرسید مثلا نگویید زمان رفتن با پدرت به پارک او چه کرد و تو چه کردی، خبرچینی و چغلی کردن نوعی آسیب رساندن است به کسانی که دوستشان داریم.

اگر کسی گوشی خود را به ما می دهد تنها همان عکس یا صفحه را ببینیم

اگر کسی گوشی خود را برای دیدن عکس یا چیزی به ما می دهد تنها همان جا را ببینیم و صفحات و عکس های دیگر را ورق نزنیم


از کودک در مقابل دیگران چیزی نخواهیم
در مهمانی ها و دورهمی های دوستانه، از کودک نخواهیم که شعر یا داستانی بخواند، به او اجازه دهیم کاری را که دوست دارد را انجام دهد.

حریم خصوصی دیگران را رعایت نماییم
به حریم دیگران احترام بگذاریم و حریم عمومی با دیگران را به رسمیت بشناسیم. مثلا کفش ها را جلو در آپارتمان رها نکنیم، زباله ها را در ساعات غیرمقرر پشت در نگذاریم، حریم صوتی همسایه ها را رعایت کنیم.

هنگام انداختن عکس یا گرفتن فیلم از کودکمان اجازه بگیریم.
برای انداختن عکس یا گرفتن فیلم از کودک اجازه بکیرید و بدون اجازه عکس و فیلمش را در فضای مجازی منتشر نکنید. همچنین در مقابل کودک بدون اجازه، از دیگران هم عکس و فیلم نگیریم


مالکیت را به او بیاموزید
برای اینکه کودکمان یاد بگیرد که فضای خصوصی چیست، از بدومالکیت را به او بیاموزید تا بتواند آنچه از آن خودش است از داشته های دیگران تفکیک کند. مثلا بگویید مامان و بابایش مال خودش هستند، خانه خودشان، اسباب بازی ها و غذای خودش، تصویر خودش در آینه و...

بگویید «حلقه محبت» او چه کسانی اند
به او بگویید چه کسانی اجازه دارند او را بغل کرده و یا ببوسند و یا در امور بهداشتی مانند شست وشو در دستشویی و حمام کمک کنند، به کودک هدیه و خوراکی دهند، و کودک می تواند با آنها تنها باشد یا حتی به مهمانی برود. به او بگویید این افراد تنها کسانی هستند که با اجازه گرفتن می توانند او را بغل کرده و ببوسند. به او بیاموزید بدن او حریم شخصی اش است و نباید کسی بدنشان را ببیند. به او بیاموزید از غریبه ها چیزی دریافت نکند و به آنها عمو یا خاله نگوید و حتی برخی از افراد فامیل هم نمی توانند او را بغل نمایند.

مرزهای زمانی و مکانی را به او بیاموزید
برای یادگیری مرزهای زمانی و مکانی درباره تفاوت ها در بستر زمان ها (شرایط) و مکان ها (امکانات) با او حرف بزنید و به او بگویید اشب ها نمی توان به پارک رفت و بازی کرد یا نصف شب رستوران ها باز نیستند، در آشپزخانه می توان غذا پخت یا در اتاق بازی کرد. فهم زمان و مکان های مختلف در واقع به کودک کمک می کند تا «تفاوت ها» را کشف نماید.


قوانینی بیاموزید تا کودک جدایی امور و اشیا از هم را درک کند
قوانینی به کودک بیاموزید که به او کمک می کند جدایی امور و اشیا از هم را درک کن. مثلا به او یاد دهید هر کسی باید در تخت خودش بخوابد، هرکسی باید کمد و کشو لباس و کیف خودش را داشته باشد، هر کسی باید منتظر باشد تا دیگران از حمام بیرون بیایند تا بتواند از حمام استفاده کند، کنار کسی روی مبل می نشینیم نباید خیلی به او بچسبیم.

مفهوم راز را بیاموزید
برای اینکه کودک درک درستی از حریم خصوصی داشته باشد به او مفهوم راز را بیاموزید و بگویید که حرف های خانه مال خانه است، نباید همه جا گفته شوند. اما به او یاد دهید که شما را دوست خود بداند و هر چیزی را با شما در میان بگذارد.

او را با مفهوم دخالت آشنا کنید
برای اینکه کودک شما حس نکند که شما به حریم او احترام نمی گذارید، به او بگویید والدین برای کمک به کودکان سوالات مختلفی می کنندو این پرسشگری برای کمک و فضولی در کار آنها نیست.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ