ناکامی گروه 20 در توافق کاهش تولید نفت

اقتصاد ایران: کشورهای مهم تولیدکننده نفت روز جمعه نتوانستند در چهارچوب نشست گروه ۲۰ توافق کاهش تولید برای تقویت قیمت نفت را نهایی کنند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران  به نقل از رویترز، در حالی که به رغم پیشنهاد ترامپ مبنی بر پادرمیانی اخلافات میان عربستان و مکزیک همچنان ادامه دارد، کشورهای مهم تولیدکننده نفت روز جمعه نتوانستند در چهارچوب نشست گروه 20 توافق کاهش تولید برای تقویت قیمت نفت را نهایی کنند.

اوپک به رهبری عربستان و متحدان این سازمان به رهبری روسیه که مجموعا گروه اوپک پلاس را تشکیل می دهند روز پنجشنبه توافقی را برای کاهش 10 میلیون بشکه تولید خود تهیه کرده بودند. روسیه و اوپک گفته بودند که انتظار دارند آمریکا و سایر تولیدکنندگان نیز با پیوستن به این تلاش ها 5 میلیون بشکه دیگر از تولید جهانی نفت بکاهند.

اما تلاش ها برای انعقاد این توافق زمانی به در بسته خورد که مکزیک اعلام کرد تنها یک چهارم رقم پیشنهادی اوپک پلاس از تولید نفت خود می کاهد.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری مکزیک روز جمعه گفت ترامپ پیشنهاد کرده که آمریکا هم از طرف مکزیک مقداری از تولید خود بکاهد. پیشنهادی غیرمعمول از سوی رئیس جمهوری که مدت ها خود یکی از منتقدان اوپک بوده است.

ترامپ که عربستان را تهدید کرده بود در صورت عدم حل مشکل مازاد عرضه در بازار بر نفت وارداتی از این کشور تعرفه وضع خواهد کرد، گفته واشنگتن حاضر است با به دوش کشیدن بخشی از کاهش تولید به مکزیک کمک کند. اما این پیشنهاد هم هنوز نتوانسته به نهایی شدن توافق کمک کند.

دو منبع آگاه گفتند عربستان روز پنجشنبه و همچنین روز جمعه یعنی زمانی که این کشور میزبان گفت وگوهای وزرای انرژی کشورهای گروه 20 بوده با مکزیک درگیر شده است.

چند ساعت پس از پایان گفت وگوها، در بیانیه پایانی نشست گروه 20 هیچ اشاره ای به کاهش تولید یا مقدار کاهش تولید نشد و تنها به «اقدامات برای تضمین ثبات بازار» اشاره گردید. مشخص نیست که اکنون توافق اوپک پلاس چگونه قرار است نهایی شود.

دن برویلت وزیر انرژی آمریکا در گفت وگوهای گروه 20 گفت: «ما از همه کشورها می خواهیم از تمام ابزارهای خود برای کمک به کاهش مازاد عرضه نفت استفاده کنند.» وی گفت آمریکا از طریق کاهش طبیعی تولید نفت خود به دلایل اقتصادی از تلاش ها برای کاهش تولید حمایت می کند. وی گفت تولید نفت آمریکا تا پایان سال 2020 ممکن است بین 2 تا 3 میلیون بشکه کاهش یابد.

بازارهای نفت روز جمعه تعطیل بود اما به رغم آغاز گفت وگوها بر سر کاهش تولید، قیمت ها در روز پنجشنبه افزایش نیافت زیرا به گفته تحلیلگران حتی کاهش 15 میلیون بشکه ای تولید نفت نیز مانع از برطرف شدن مازاد عرضه موجود در بازار نمی شود.

به گفته رئیس جمهوری مکزیک کشورش حاضر است به جای 400 هزار بشکه پیشنهادی از سوی اوپک پلاس، 100 هزار بشکه از تولید خود بکاهد، اما ترامپ «با بخشندگی به من گفته که آنها قرار است با کاهش 250 هزار بشکه ای تولیدشان به ما کمک کنند.»

بر اساس توافق تهیه شده توسط اوپک پلاس باید تمام اعضا تولید خود را 23 درصد کاهش دهند و تولید عربستان و روسیه نیز هر کدام 2.5 میلیون بشکه کاهش یابد. همچنین عراق باید در ماه های می و ژوئن بیش از یک میلیون بشکه از تولید خود بکاهد. نروژ و کانادا که در خارج از چهارچوب اوپک پلاس قرار دارند هم گفته اند اگر توافق اجرایی شود حاضرند تولید نفت خود را کاهش دهند.

به گفته موسسه یو بی اس کاهش تولیدهای وعده داده شده همچنان ناکافی است و «ما همچنان پیش بینی می کنیم قیمت نفت برنت در سه ماهه دوم امسال به 20 دلار یا حتی پایین تر برسد.»

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ