رئیس شورای عالی جنگل:

معیشت ۱.۵ میلیارد نفر انسان وابسته به جنگل است

اقتصاد ایران: رییس شورای عالی جنگل با بیان اینکه جنگل‌ها ارزشمندترین اکوسیستم روی کره زمین هستند، خاطرنشان کرد: بالغ بر 80 درصد تنوع زیستی نیم کره خاکی، در محدوده جنگل های دنیا قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، رئیس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری سازمان جنگل‌ها به مناسبت روز جهانی جنگل با بیان اینکه جنگل‌ها ارزشمندترین اکوسیستم روی کره زمین هستند، خاطرنشان کرد: بالغ بر ۸۰ درصد تنوع زیستی نیم کره خاکی در محدوده جنگل‌های دنیا قرار گرفته است.

کامران پورمقدم درباره روز جهانی جنگل که مصادف با دوم فروردین ماه سال جدید در ایران است، گفت: سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۲ روز بیست و یکم مارس را به عنوان روز جهانی جنگل اعلام کرده و هدف اصلی این روز را ارج نهادن به نقش بی‌بدیل و تأثیرگذار جنگل‌ها در رسیدن به توسعه پایدار و حفظ بستر حیات برای بقای انسان و همه موجودات زنده دانست.

معیشت ۱.۵ میلیارد نفر انسان وابسته به اکوسیستم جنگلی است

وی شعار اعلام شده از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به مناسبت روزجهانی جنگل را «جنگل‌ها منبع ارزشمند تنوع زیستی» نام برد و یادآور شد: بر اساس آمار جهانی معیشت ۱.۵ میلیارد نفر انسان وابسته به اکوسیستم جنگلی است و دو هزار فرهنگ بومی در این محدوده جنگلی قرار گرفته است.

رئیس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری سازمان جنگل‌ها همچنین یادآور شد: حفاظت از تنوع زیستی زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که ما در یابیم جنگل زدایی در دنیا به شدت در حال افزایش است و بر اساس آماری که سازمان ملل متحد اعلام کرده سالانه حدود ۱۰ میلیون هکتار جنگل زدایی در دنیا به وقوع می‌پیوندد.

۱۴ میلیون هکتار جنگل در پنج ناحیه رویشی کشور خودنمایی می‌کند

کامران پور مقدم، سطح جنگل‌های کشور را ۱۴.۳ میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: این جنگل‌ها که از تنوع زیستی بسیار بالایی برخوردار هستند در ۵ ناحیه رویشی کشور پراکنده اند.
وی گفت: جنگل‌های ایران بویژه هیرکانی یکی از منحصر بفردترین جنگل‌های دنیا به حساب می آیند که اکنون بخش قابل توجهی از آن در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و حفاظت از این تنوع زیستی از اولویت‌دارترین برنامه مدیریتی سازمان جنگل ها است.

به گفته پورمقدم یکی از عواملی که سبب شده است جنگل‌های ایران در دنیا ویژه شناخته شود به خاطر برخورداری از تنوع گونه‌ای و زیستی آن است.

رئیس شورای عالی جنگل در ادامه، سیاست‌های سازمان جنگل‌ها را برای مدیریت و حفاظت رویشگاه‌های جنگلی کاهش عوامل تخریب نام برد و اضافه کرد: این اقدام در راستای توسعه مشارکت مردمی و حفاظت از جنگل‌ها انجام می‌شود.

وی تلفیق عملیات احیایی، توسعه جنگل و انجام اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری را از برنامه‌ای مکمل در حفاظت از پوشش گیاهی و جنگلی برشمرد.

ایران جزو ۲۰ کشور دنیا در تنوع زیستی

رئیس شورای عالی جنگل در ادامه گفت: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده، ایران به لحاظ تنوع زیستی جزو ۲۰ کشور دنیا محسوب می‌شود و جایگاه ویژه ای از منظر تنوع زیستی در دنیا داراست.

وی گفت: جنگل‌ها اگر چه در نظر عموم انبوهی از درختان محسوب می‌شود اما اکوسیستم جنگل با یک زنجیره به هم پیوسته موجودات زنده در خاک (میکروارگانیسم) و موجودات غیر زنده در تعامل است که بقا و حیات این مجموعه، به یکدیگر مرتبط است.

این مسئول شورای عالی جنگل با تاکید بر اهمیت و حفظ جنگل‌های کشور تصریح کرد: برای پایداری جنگل‌ها و اثرگذاری این اکوسیستم بر حیات انسان‌ها نیازمند مدیریت پایدار بر جنگل هستیم زیرا حفاظت از جنگل‌ها حفاظت از تنوع زیستی است.

پورمقدم در خاتمه اعلام کرد: برنامه‌ها و سیاست‌های تدوین شده سازمان جنگل‌ها ابعاد مختلف اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی جنگل را مورد توجه قرار داده و یکی از شاخصه‌های پایدار جنگل که حفظ تنوع زیستی است در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ