دبیر انجمن واردکنندگان برنج :

تعلل در تخصیص ارز موجب بی ثباتی در بازار می شود

اقتصاد ایران: دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت:تعلل در تخصیص ارز برای واردات اقلام اساسی چون برنج، موجب آسیب دیدن امنیت غذایی کشور و ایجاد اختلال در ثبات بازار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ،مسیح کشاورز  اظهار کرد: آنچه مسلم است در شرایط کنونی که کشور تحت تحریم‌های خصمانه قرار دارد، باید از ذخایر ارزی مراقبت کنیم، اما این موضوع باید در خصوص اقلام غیرضروری اعمال شود و نباید اجازه دهیم ذخایر کالای اساسی کشور آسیب ببیند.

وی با بیان اینکه بارها رئیس کل بانک مرکزی و برخی دیگر از مدیران ارشد دولت از مناسب بودن وضعیت ذخایر ارزی کشور سخن گفته‌اند، مطرح‌کرد: با این وجود در زمان تأمین ارز مورد نیاز واردات محصولی چون برنج که از سوی ستاد تنظیم بازار تصویب شده‌است، شاهد تعلل و تأخیر بدون دلیل هستیم.

او با اشاره  به اینکه به دلیل شرایط سختی که به دلیل وجود تحریم‌ها بر اقتصاد کشور تحمیل شده‌است وتجار با چالش‌هایی جدی روبرو هستند، اظهار کرد: تجار برای حفظ ثبات بازار و تأمین اقلام اساسی باید مورد حمایت قرار بگیرند، اینگونه بی‌توجهی از سوی برخی دستگاه‌ها، کم لطفی بزرگی به فعالان اقتصادی و بازار کشور است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه با توجه به آمار تولید و مصرف برنج کشور، باید بخشی از نیاز بازار از محل واردات تأمین شود، تصریح‌کرد: این موضوع از سوی متولی دولتی و همچنین ستاد تنظیم بازار مورد تایید قرارگرفته‌است و با این وجود پرداخت قطره‌چکانی و با تأخیر ارز از سوی بانک مرکزی جای سؤال دارد.

وی با یادآوری اینکه همچنان ۵۰ هزارتن از برنجی که ماه‌های پیش وارد و در گمرکات متوقف شده به دلیل عدم تخصیص ارز ترخیص نشده‌است، اظهار کرد: این مشکل مشمول برنج‌هایی که پس از آن وارد شده‌ نیز صادق است و تأمین ارز آنها نیز با تأخیر و سختی زیادی انجام می‌گیرد.

کشاورز با بیان اینکه توقف برنج‌ها هزینه زیادی به تجار به صورت دلاری تحمیل می‌کند، که بخش قابل توجه آن سهم شرکت‌های کشتیرانی خارجی است، گفت: معطل ماندن برنج‌های وارداتی در گمرکات به افزایش هزینه و در نهایت بالارفتن قیمت تمام شده منتهی می‌شود و تبعات منفی آن متوجه مصرف‌کنندگان می‌شود.

وی با بیان اینکه، شاید در ظاهر معطلی واردکنندگان در گمرک، به سود و زیان یک شرکت مرتبط باشد، اما باید متوجه باشیم که در حوزه کالای اساسی ممکن است تاخیری چند هفته‌ای امنیت بازار را تحت تأثیر قراردهد و زنجیره‌ای از مشکلات را به وجود بیاورد، توضیح‌داد: کمبود برنج وارداتی در بازار به افزایش قیمت آن و متعاقبا افزایش قیمت برنج داخلی منتهی می‌شود و ادامه آن ممکن است بر بازار کالای جانشین و موازی مانند ماکارونی و نان اثر منفی بگذارد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با اشاره به اینکه در نگاهی به فهرست تغییر قیمت کالاها در بازار، تنها کالایی که طی دو سال گذشته متناسب تورم افزایش قیمت نداشته و بهای آن ثابت مانده برنج وارداتی است، ‌ ادامه‌داد: اگرچه ارز تخصیص داده شده به واردات برنج، ۴۲۰۰ تومانی است و در ثبات قیمت آن اثرگذار، اما هزینه‌های دیگر چون حمل و نقل، افزایش چشمگیر داشته‌است، با این حال برنج وارداتی درصد اندکی افزایش قیمت داشته‌است.

وی با یادآوری سخنان مسؤلان کشور از جمله رئیس کل بانک مرکزی در خصوص مراقبت از سفره مردم خصوصا اقشار آسیب‌پذیر، اظهارداشت: از بانک مرکزی می‌خواهیم در جریان تخصیص ارز این مهم را لحاظ کرده و تخصیص ارز مورد نیاز واردکنندگان برنج را سرعت ببخشد، تا مانع تحمیل هزینه‌ اضافی بر واردکنندگان شود.

کشاورز تأکیدکرد: بانک مرکزی در ستاد تنظیم بازار نماینده دارد و اگر مشکلی در خصوص تأمین ارز هست باید در آنجا مطرح شود تا برای آن راه‌حلی پیدا شود.

وی در پایان با بیان اینکه وقتی اعضای ستاد تنظیم بازار موضوعی را تایید تصویب می‌کنند، به معنی همراهی وحمایت ایشان از این مصوبه‌است، تصریح‌کرد: اما وقتی بانک مرکزی مصوبه ستاد را نادیده گرفته و در تخصیص ارز تعلل می‌کند، مشکلات زیادی متوجه تجار می‌شود که ممکن است هم به بازار و هم اعتبار کشور نزد طرف‌های تجاری آسیب بزند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ