باحمایت بانک سپه صورت گرفت ؛

بزرگترین پروژه صنعت گاز ایران در آستانه بهره برداری

اقتصاد ایران: پالایشگاه بیدبلند ۲ که لقب بزرگترین پروژه صنعت گاز کشور را به خود اختصاص داده، در آستانه افتتاح رسمی است و با بهره‌برداری از این پروژه، بخش قابل توجهی از گازهای همراه نفت خوزستان به جای سوختن در مشعل‌ها پالایش شده و تحویل شبکه سراسری گاز کشور می‌شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ،ساخت پروژه ملی پالایشگاه گاز بیدبلند 2 به منظور فرآورش روزانه 57 میلیون متر مکعب گاز، تولید یک میلیون و 500 هزار تن اتان و همچنین تولید یک میلیون و 500 هزار تن گاز مایع (LPG) و 400 هزار تن مایعات گازی در سال 1379 به تصویب شورای اقتصاد رسید و در سال1380 برای اجرایی شدن به شرکت ملی گاز ایران واگذار شده بود.

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قرار بود این پروژه در مدت 36 ماه تکمیل شده و در سال 1389 به بهره برداری برسد اما این مهم محقق نشد و در پی تأخیرهای متعدد در احداث بخش های مختلف این پروژه ملی، شرکت ملی گاز ایران و بانک صادرات ایران بهمن سال ٨٩ قراردادی امضا کردند که ساخت پالایشگاه بید بلند ٢ با مشارکت 80 درصدی بانک صادرات توسعه یابد اما این قرارداد نیز که قرار بود آغاز تحولی برای توسعه این پروژه باشد نتوانست بیدبلند 2 را از رکود خارج کند.

در طی سالهای 90 و 91 بارها از سوی شرکت ملی گاز ایران عنوان شد که به بانک صادرات نسبت به تأخیرهای پی در پی اخطار داده ایم اما وزارت نفت به این اخطارها بسنده کرد و عملا ساخت بیدبلند 2 در دولت دهم به کما رفت.

رکود در اجرای بزرگترین پروژه صنعت گاز کشور تا سال 94 ادامه داشت تا اینکه سهام این ابرپروژه به شرکت هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس واگذار شد و در این سال اقدام به تشکیل کنسرسیومی بانکی شد تا در تأمین 3 میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز این پروژه تسریع شود.

* آثار ملی حمایت از یک طرح بزرگ

محمدکاظم چقازردی، مدیرعامل بانک سپه با اشاره به امضای بزرگ‌ترین سندیکایی نظام بانکی کشور با عاملیت این بانک در اواسط آذرماه سال 1394، آثار مثبت ملی اجرای طرح پالایشگاه گاز بید بلند در توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، اشتغالزایی در مناطق محروم و درآمدزایی ارزی برای کشور را تشریح کرد و گفت: بزرگ‌ترین مشارکت نامه اعطای تسهیلات سندیکایی نظام بانکی کشور در دولت یازدهم برای اجرای طرح پالایشگاه گاز بیدبلند 2 در استان خوزستان بین 5 بانک مطرح کشور؛ شامل بانک‌های ملت، تجارت، صنعت و معدن، پارسیان و با عاملیت بانک سپه در قالب کنسرسیوم و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس امضا شد.

چقازردی ضمن قدردانی از مساعدت رئیس و اعضای هیئت‌امنای صندوق توسعه ملی یادآور شد: ارزش این قرارداد 2 میلیارد و 200 میلیون دلار بود که مقرر شد 800 میلیون دلار منابع این قرارداد توسط بانک سپه به‌عنوان عامل و بقیه آن توسط 4 بانک عضو هرکدام 350 میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی تأمین‌شده و به طرح پالایشگاه گاز بیدبلند 2 اختصاص یابد.

وی افزود: در فاز دوم طرح پالایشگاه گاز بیدبلند یکی از بانک‌های کشور در کنسرسیوم مشارکت نکرد و بانک سپه برای جلوگیری از احتمال توقف دوباره طرح، نسبت به پذیرش سهم این بانک در کنسرسیوم اقدام کرد.

* راه‌اندازی بیدبلند پس از چندین سال توقف

وی بابیان اینکه بانک سپه در این نوع همکاری‌ها باهدف کمک به تحقق اهداف و سیاست‌های کلان توسعه‌ای کشور مشارکت می‌کند، خاطرنشان کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید زمینه راه‌اندازی طرح پالایشگاه گاز بیدبلند 2 از طرح‌های بزرگ حوزه نفت و گاز کشور پس از چندین سال توقف فراهم و تأمین مواد اولیه 5 واحد پتروشیمی گچساران، دهدشت، ممسنی، کازرون و بروجن یکی از دغدغه‌های وزارت نفت برطرف شد.

مدیرعامل بانک سپه تصریح کرد: بانک‌های امضاکننده مشارکت نامه تسهیلات سندیکایی با بررسی و کارشناسی‌های دقیق طرح و با آگاهی از اهمیت بالای آن در کمک به توسعه صنعت نفت و گاز، مشارکت در راه‌اندازی طرح پالایشگاه گاز بید بلند را پذیرفتند.

* حمایت بانک سپه از طرح‌های مستقر در مناطق کمتر توسعه‌یافته

مدیرعامل بانک سپه در مورد مزایای اجرای طرح پالایشگاه گاز بیدبلند گفت: راه‌اندازی این طرح علاوه بر کمک به اشتغال‌زایی در مناطق کمتر توسعه‌یافته، از هدر رفتن گازهای غنی چاه‌ها جلوگیری کرده و موجب جذب فناوری روز در صنعت نفت و گاز کشور شده است.

وی ضمن اشاره به پیگیری‌های مسئولان ارشد دولت مبنی بر راه‌اندازی سریع این طرح، خاطرنشان کرد؛ با شروع به کار پالایشگاه گاز بید بلند، 5 پروژه دیگر هم از بلاتکلیفی خارج‌شده‌اند.

مدیرعامل بانک سپه ضمن قدردانی از زحمات شبانه‌روزی مدیران و متصدیان طرح پالایشگاه گاز بیدبلند گفت: علی‌رغم فراز و نشیب‌های فراوان این طرح در مدت‌زمان مقرر و حدود 3 سال به بهره‌برداری می‌رسد.

* بانک سپه 22 روزه برای بیدبلند «ال سی» باز کرد

مدیرعامل بانک سپه شرکت پالایش گاز بیدبلند را موفق‌ترین شرکت استفاده‌کننده از شرایط پسابرجام خواند و افزود: بنا به اظهار مدیران پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس اصلی‌ترین تجهیزات این پالایشگاه در دوره پسابرجام خریداری و نصب شد و مشکلی در دوره تحریم‌ها ندارند، البته 58 درصد تجهیزات مورد استفاده در این پروژه از بخش داخلی تهیه‌شده است.

وی با اشاره به روند تسریع کار طرح پالایشگاه گاز بیدبلند طی 2 سال گذشته، گفت: بانک سپه برای مساعدت و همراهی بیشتر طی 22 روز کاری اعتبارات اسنادی به ارزش یک میلیارد دلار برای این پروژه گشایش کرد و 15 روز بعد 25 میلیون یورو از آن برداشت شد.

مدیرعامل بانک سپه خاطرنشان کرد: بانک سپه سعی کرد در چارچوب مقررات و اوضاع فعلی با تغییر رویکرد و اصلاح برخی امور به تسریع و تسهیل پشتیبانی از پروژه‌های ملی مثل طرح پالایشگاه گاز بیدبلند کمک کند.

چقازردی بیان کرد: بنا اظهارات مدیران طرح پالایشگاه گاز بیدبلند 3 میلیارد و 500 میلیون دلار برای راه‌اندازی این پروژه هزینه شده است و توقف آن به هردلیلی به صلاح کشور و اقتصاد منطقه نیست. به همین دلیل بانک سپه پس از راه‌اندازی کامل طرح پالایشگاه گاز بیدبلند و آغاز بازپرداخت اقساط تسهیلات، همچنان درکنار فعالان شرکت پالایش گاز بیدبلند خواهد بود.

* ایجاد 1200 شغل و سالانه 700 میلیون دلار درآمد در بیدبلند

وی افزود: 15 هزار نیروی انسانی در ساخت پروژه بید بلند مشغول کار بودند و بعد از راه‌اندازی این طرح برای هزار یک هزار 200 نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: شرکت پالایشگاه گاز بیدبلند باهدف استفاده حداکثری از ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور و افزایش ارزش‌افزوده، تکمیل شد و این پالایشگاه ظرفیت 56 میلیون مترمکعب پالایش را دارد و سالانه 700 میلیون دلار درآمد نصیب کشور خواهد کرد.

 پروژه پالایشگاه بیدبلند در سال 79 تعریف و به مناقصه رفت که پنج شرکت کاستین انگلستان با 10 درصد، دراگوس اسپانیا 30 درصد، سازه 30 درصد و جهان پارس 30 درصد شروع به کار کرد و کاستین انگلیس نیز به‌عنوان رهبر این کنسرسیوم انتخاب شد. در آن زمان پیشنهاد وزارت نفت رعایت 47 درصد ساخت داخل بود. این پالایشگاه طی 15 سال از زمان تعریف به دلیل محدودیت‌های بین‌المللی و مالی 18 درصد پیشرفت داشت و شرکت‌های خارجی یک به یک از ایران خارج شدند.

سال 94 از سوی وزارت نفت تصمیم گرفته شد که صنایع بالادست و پایین‌دست تحت یک مدیریت واحد باشند و ساخت این ابرپروژه صنعت گاز، با توان داخلی ادامه پیدا کرد و با تکلیه بر توان داخلی این پروژه در آستانه افتتاح قرار دارد به طوری که در حال حاضر 98 درصد طرح پالایشگاه بیدبلند تکمیل شده است.

محمود امین نژاد، مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس نیز با اشاره به پیشرفت 98 درصدی طرح پالایشگاه بیدبلند 2 گفت: این پالایشگاه در آستانه افتتاح است و پس از تکمیل مراحل پیش راه اندازی و تزریق خوراک، در آینده‌ای نزدیک با حضور مسئولان ارشد کشوری به بهره برداری می‌رسد.

وی افزود: تکمیل این طرح با توان داخلی، پس از سالها رکود و توقف پروژه، علاوه بر تزریق به موقع منابع مالی و همکاری قابل تقدیر نظام بانکی کشور، کاری شبانه روزی را می‌طلبید که بدون اغراق به طور شبانه روزی برای تکمیل این پروژه ملی تلاش شد؛ به عنوان مثال در روزهای اخیر در ساعت دو بامداد، خبر پیگ‌رانی و تزریق خوراک به بخشی از خط لوله منتهی به پالایشگاه را به من دادند و در حالی که دوشادوش دیگر همکارانم در بخش اجرایی و فنی در میانه شب بیدار بودم، در تلاش برای تکمیل به موقع پروژه بوده و هستیم.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 281202 1,382.00 (0.49%)
یورو 296011 1,352.00 (0.46%)
درهم امارات 76570 376 (0.49%)
یوآن چین 40008 185 (0.46%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ