رتبه اول ایران در منطقه در تولید مقالات علوم اعصاب

اقتصاد ایران: قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: رتبه ایران در حوزه علوم اعصاب (نوروساینس) از نظر تعداد مقاله ۱۹ و در استنادات ۲۷ است، جایگاه کشور در منطقه از نظر تعداد مقالات اول است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر شاهین آخوند زاده در افتتاحیه هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در مرکز همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: در دنیا علاقه مندی خاصی روی موضوع نوروساینس وجود دارد و کشورها سرمایه گذاری قابل توجهی در این زمینه انجام می دهند.

وی افزود: شاهد رشد قابل توجهی در مورد روند انتشار مقالات کشور با موضوع نوروساینس در بانک اطلاعاتی Scopus هستیم.

آخوندزاده با تاکید بر توسعه کیفیت بخش نوروساینس و چاپ مقالات در حوزه بین الملل، اظهار داشت: برای پیشرفت در این حوزه باید همکاران علوم‌ پایه همکاری کنند.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت  اعلام کرد: رتبه ایران در حوزه نوروساینس از نظر تعداد مقاله ۱۹ و در استنادات ۲۷ است . همچنین جایگاه کشور در منطقه از نظر تعداد مقالات اول و در استنادات دوم است.

آخوندزاده تصریح کرد: دانشگاه‌ها باید به ارائه مقالات با کیفیت توجه داشته باشند که این موضوع خود سبب خودکفایی در بخش‌های مختلف می‌شود.

در ادامه دکتر محمدتقی جغتایی، رئیس هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی با اشاره به ظهور علوم اعصاب در نیمه دوم قرن بیستم گفت: نوروساینس جز موضوعات مهم دنیا است و مطالعات در حوزه مغز و گسترش این علم از این دوران آغاز شده است و کشورها به دنبال سرمایه‌گذاری در این حوزه بوده اند.

جغتایی خاطرنشان کرد: علوم اعصاب در حوزه های مختلف کاربرد دارد؛ از جمله آموزش و پرورش، درمانی شناختی شناخت اجتماعی، روانشناسی بالینی، فلسفه ذهن، مهندسی و مدیریت.

وی با اشاره به انجام برنامه تحقیقاتی سایر کشورها بر سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی تاکید کرد و گفت: در دو سه سال اخیر رتبه کشور در موضوع نوروساینس پیشرفت داشته است و نکته مهم و قابل توجه در این حوزه مطالعه جهانی بار بیماری‌ها برای اندازه گیری سلامت است.

مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی اعلام کرد : در کشور ایران روزانه ۴۰۰ نفر دچار سکته می شوند و ۳۰ درصد سکته‌های ها زیر ۵۰ سال است که باید در این زمینه مداخلات لازم صورت گیرد و در حوزه پیشگیری بیشتر تلاش شود.

رئیس هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی با اشاره به مهمترین برنامه های انجام شده در ایران با موضوع نوروساینس یادآور شد: تاسیس ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، راه اندازی رشته علوم اعصاب، ایجاد آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، فعالیت بیش از ۴۰ آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی، تاسیس انجمن علوم اعصاب، فرصت‌های مطالعاتی دانشجویان دکتری تخصصی و رزیدنتی، راه اندازی مرکز علم مغز در مجموعه باغ ایران، گرایش سایر رشته ها در علوم اعصاب و ارتباط خوب با مجامع بین المللی و انتشار بیش از ۶۵۰ جلد کتاب از جمله اینها است.

رئیس کنگره علوم اعصاب اضافه کرد: مهم‌ترین چالش اصلی در این زمینه تربیت نیروی متخصص کافی و کمبود زیرساخت هاست. توسعه و گستردگی در جهان و حمایت نهادهای حکومتی در ایجاد زیرساخت های لازم با موضوع نوروساینس از فرصت‌های این رشته است.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ