محققان دانشگاه امیرکبیر موفق شدند:

تولید پلیمرهای کاربردی در صنعت پزشکی با فناوری نانو

اقتصاد ایران: محققان دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید پلیمرهایی شدند که در صنعت پزشکی کاربرد دارند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، یاسین کیخا، مجری طرح «تهیه نانوکامپوزیت پلی‌بوتیلن سوکسینات سولفونه/نانوذره کربنی و مطالعه رسانش الکتریکی و زیست‌تخریب‌پذیری آن» گفت: امروزه این امکان فراهم شده که پلیمرهایی با خواص طراحی شده، برای کاربرد در زندگی بشر سنتز شوند.
وی با بیان اینکه هر چند اکثر پلیمرهای مرسوم، تخریب‌پذیر نبوده و مسئله آلودگی آن‌ها برای قرن‌ها باقی می‌ماند، ادامه داد: در واقع، مواد مشتق شده از طبیعت، به دشمن طبیعت تبدیل می‌شوند. این موضوع موجب توسعه قابل توجه بازار بیوپلاستیک‌ها شده به گونه‌ای که این محصولات، سالانه رشد ۳۰ درصدی را در بازار پلاستیک تجربه می‌کنند.
وی با بیان اینکه بیوپلاستیک‌ها در صنایع بسته‌بندی، کشاورزی و برخی محصولات آرایشی و بهداشتی کاربرد دارند، بیان کرد: زمینه دیگر برای بکارگیری پلیمرهای زیست‌تخریب‌پذیر، پلیمرهای بیوپزشکی هستند؛ این پلیمرها برای تولید اقلام مصرفی پزشکی (یعنی سرنگ، کیسه خون و دستکش جراحی)، برای عمل جراحی (یعنی مواد بخیه، چسب و مسدودکننده)، استفاده‌های دارویی (یعنی ماتریس‌های کاشتنی برای رها سازی کنترل شده دارو درون بدن)، اعضای مصنوعی برای جایگزینی بافت‌ها (یعنی ایمپلنت‌های دندانی، لنزهای داخل چشمی و ایمپلنت‌های پستانی) و اندام‌های مصنوعی دائمی و موقت (یعنی کلیه مصنوعی، قلب مصنوعی و پیوندهای عروقی) بکار می‌روند.

***بیشتر بخوانید:

بهره گیری از دانش‌بنیان ها در گذار از اقتصاد نفت‌پایه به نفع‌پایه

اعلام شرایط اعزام استارت‌آپ‌ها به نمایشگاه «باکوتل»

تاکید معاون رئیس جمهور بر حمایت از شرکت های دانش بنیان

کیخا افزود: نسل آینده بیومواد کاشتنی موادی با قابلیت برنامه‌ریزی و برهم کنش با بافت‌های پیرامونی است؛ تحریک الکتریکی برای فعالیت‌های شکل‌دهی سلول شامل مهاجرت و تکثیر سلولی، سنتز DNA و سنتز و ترشح پروتئین‌ها مفید هستند؛ در واقع بوسیله میدان الکتریکی می‌توان ترمیم پوست و بافت پیوندی، بازسازی استخوان، غضروف، اعصاب مرکزی و اعصاب محیطی را تحریک کرد.

وی با بیان اینکه بنابراین با استفاده از مواد فعال الکتریکی می‌توان اجازه انتقال موضعی ایمپالس‌های الکتریکی را به بافت داده و در نتیجه آن، پاسخ‌های مطلوب سلول را حاصل کرد، گفت: در این تحقیق با استفاده از پلی‌استر خطی پلی‌بوتیلن سوکسینات و عامل‌دار کردن آن، ماتریس تخریب‌پذیر مورد نیاز و با به کارگیری نانوذره گرافن و پلیمر رسانای پلی‌آنیلین بخش فعال الکتریکی این ماده فعال الکتریکی حاصل خواهد شد.

وی ادامه داد: حضور گروه‌های عاملی بر روی زنجیر پلی بوتیلن سوکسینات می‌تواند به تغییر کنترل شده خواص از طریق تعیین درصد این گروه‌ها، منتهی شده و امکان برهم‌کنش این پلیمر با سایر مواد از جمله گرافن را به خوبی فراهم سازد. در صورتی که درصد گروه‌های عاملی یونی در پلیمر بیشتر از ۱۵ درصد باشد، در حین سنتز پلی‌آنیلین، موجب دوپ شدن آن شده و ترکیب نهایی می‌تواند در مقایسه با زمانی که از دوپانت‌های کوچک ملکول استفاده می‌شود، خواص پایدارتری را از خود نشان دهد.

وی خاطر نشان کرد: بکار گیری نانوذرات کربنی نیز برای بهبود خواص مورد توجه بوده و می‌تواند در کنار پلیمرهای ذاتاً رسانا، ویژگی‌هایی از جمله رسانش الکتریکی بالاتر را سبب شود.
گفتنی است : این پروژه به راهنمایی آقای دکتر مهدی رفیع زاده انجام شده است.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ