مهر، پر فراز و نشیب‌ترین ماه بازار بورس تهران

اقتصاد ایران: بازار سرمایه با شاخص ۳۰۲ هزار و ۱۰۳ واحد تابستان را به پایان رساند و وارد فازی جدید از معاملات در نخستین ماه از پاییز شد؛ ماه مهر پر فراز و نشیب‌ترین ماه برای این بازار بود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ،روند معاملات بازار سرمایه در مهرماه در حالی آغاز شد که دنباله‌رو روند نیمه نخست سال جاری بود، شاخص بورس در این برهه از زمان با شتاب مسیر صعودی را در پیش گرفته بود و شاهد رکوردشکنی های پی در پی در این دوران بودیم.
از اواسط مهر ماه بودکه بازار یکباره تغییر مسیر داد و روند متفاوتی را نسبت به ۶ ماه نخست سال داشت و شاخص در دو هفته اخیر برای نخستین بازار اصلاح سنگینی را تجربه کرد. شاخص بورس که در این مدت توانسته بود با رکورد شکنی‌های پنج‌هزار، شش هزار و هشت هزار واحد خود را تا مهر ماه به کانال ۳۳۰ هزار واحد برساند، از هفته نخست مهر تغییر کرد و معکوس شد؛ شاخص بورس در این دوره زمانی، رکوردهای ریزشی هفت هزار، هشت هزار و یازده هزار واحد در روز را تجربه کرد.
بازار سرمایه با شاخص ۳۰۲ هزار و ۱۰۳ واحد به استقبال پاییز رفت که این رقم دیروز (سه شنبه) در آخرین روز ماه مهر به عدد ۳۰۸ هزار و ۳۱۵ و احد رسید، این عدد نشان دهنده رشد ۶ هزار و ۲۱۲ واحدی در این ماه است.
شاخص آزاد شناور در آخرین روز معاملات شهریور ماه ۳۴۸ هزار و ۶۰۰ واحد بود که دیروز (سه شنبه) به عدد ۳۴۹ هزار و ۵۰۵ واحد رسید و افزایش ۹۰۵ واحدی را رقم زد.
همچنین شاخص کل (هم وزن) در ماه گذشته ۸۷ هزار و ۸۵۲ واحد بود که این رقم در مدت ۳۰ روز به ۸۱ هزار و ۹۹۴ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) از ۵۸ هزار و ۸۰۸ واحد به عدد ۵۴ هزار و ۸۵۵ واحد رسید.
اقبال بازار در نیمه نخست سال جاری بیشتر به سمت سهم‌های کوچک بود و زمینه رشدهای سنگین برای اینگونه سهم‌ها در بازار را فراهم کرد این در حالیست که آمار موجود نشان می‌دهد در ماه مهر اقبال به سمت این سهم‌ها کاهش یافت و منجر به ضرر و زیان هنگفت بسیاری از این سهامداران شد.

بازار سرمایه تحت تاثیر بودجه دولت
«سینا سلیمانی»  روند بورس در ماه مهر را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: معاملات بازار سرمایه در مهر ماه امسال مانند دیگر سال‌های گذشته که در بازار سرمایه با آن روبرو بودیم بیشتر تحت تاثیر بودجه بندی دولت و چشم انداز سال آتی بود.
وی با اشاره به اینکه بوجه دولت هر سال در آبان ماه تنظیم و تقدیم مجلس می‌شود، افزود: هر سال بازار سرمایه در کنار دیگر بازارهای مالی در این برهه از زمان تحت تاثیر محفوظات بودجه دولت قرار می‌گیرند، به همین دلیل به جز سال هایی که بازار مسیر جداگانه‌ای را طی کرد اکثر سال‌ها بازار در مهر ماه محتاط‌تر و وضعیت آن با باقی سال‌ها فرق می‌کرده است.
سلیمانی اظهار داشت: با توجه به رشدی که از ابتدای سال در بازار به دلیل بحث تورم روبرو بودیم و بسیاری از سهم‌ها در این دوره سودشان را پیشخور کردند، انتهای آن مقارن با مهر ماه شد و این امر باعث عقب نشینی سرمایه گذاران شد و تا حدودی در معاملات احتیاط بیشتری را رعایت کردند.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه، بازار سرمایه در مهر ماه از نظر مقداری بیشترین ریزش را در طول سال‌های معاملات خود تجربه کرد.
وی ماه آبان را ماه بسیار حساسی برای اقتصاد کشور دانست و گفت: بودجه دولت در این ماه آبان تنظیم می‌شود و دولت هم برای تنظیم بودجه به یک سری از ثبات داده‌های اقتصادی نیازمند است.
سلیمانی با بیان اینکه نرخ ارز و همچنین باقی قیمت‌ها در بازارهای مالی در این بازه زمانی همیشه افت کرده و یا با ثبات قیمتی همراه بودند، گفت: به ندرت پیش آمده که بازارهای سرمایه‌گذاری در مهر ماه پر رونق باشند، به طور معمول به این صورت بوده که بازارها در اواسط و اواخر مهرماه گام‌های بسیار محتاطانه‌ای را برای سرمایه‌گذاری برداشته‌اند.
این کارشناس بازار سرمایه با پیش‌بینی اینکه به نظر می‌رسد امسال وضعیت بودجه نسبت به سال‌های گذشته متفاوت است، افزود: به طور احتمال سال آینده با کسری بودجه همراه خواهیم شد که با توجه به شرایط متغیر موجود این رقم بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.
وی با بیان اینکه دولت درصدد کاهش وابستگی به درآمد نفتی است، گفت: دولت با توجه به قیمت نفت چاره ای جز این کار ندارد بنابراین نیاز دارد تا از منابع دیگری مانند بحث مالیات، افزایش قیمت حامل های انرژی و انتشار اوراق بودجه خود را تامین کند.
سلیمانی با بیان اینکه بازار سرمایه در مهر ماه با توجه به مسایل موجود داخلی در اقتصاد کشور روند طبیعی را طی کرد، افزود: از اواسط ماه آبان به بعد که محفوظات بودجه مشخص‌تر شود دوباره نقدینگی به بازار برمی‌گردد و جذب بازار سرمایه خواهد شد.
این کارشناس بازار سرمایه معتقد است این رکود در انتهای آبان و اوایل آذر خاتمه می یابد و بازار دوباره به دوران رونق بازگردد.
سلیمانی با تاکید بر اینکه بازار در دل خود رشد دیگری را پنهان کرده است، گفت: جنس این رشد متفاوت است، این بار بازار به سمت هر سهمی نمی‌رود و فقط به دنبال سهم‌های سودمحور خواهد رفت.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه نقدینگی به سمت سهم‌های بزرگ خواهد رفت، گفت: شاخص بورس تا آخر آبان ماه رشد می‌کند اما جنس آن به طور کامل متفاوت نسبت به نیمه نخست سال است.
وی با تاکید بر اینکه مهر ماه به روند نیمه نخست سال ادامه داد، اظهار داشت: از اواسط مهر ماه بازار درگیر اصلاح و ریزش شد ولی در اوایل مهر ماه که بازار به سمت رشد بود بیشتر به سمت سهم های کوچک که سرمایه کمتری داشتند در حرکت بود اما در اصلاح بازار هم شاهد بودیم بیشتر سهم‌هایی که بیشتر نقدینگی را جذب کرده بودند تحت تاثیر قرار گرفتند و با ریزش همراه شدند.
سلیمانی به صنایع برتر در ماه آبان تاکید کرد و افزود: با توجه به گزارش مثبت فلزات اساسی و معدنی و نیز ارزندگی بالایی که نسبت به دیگر صنایع دارند این دو گروه برای جذب نقدینگی از اولویت بیشتری برخوردارند و بعد از آن نقدینگی به سمت هلدینگ‌های سرمایه گذاری، پالایشی ها و پتروشیمی ها خواهد رفت.

روند بازار سرمایه در مهر ماه عجیب نبود
در ادامه «محسن رحمتی»، کارشناس بازار سرمایه  گفت: روند معاملات بورس در مهر ماه شامل دو وجه بود، نیمه نخست بازار ادامه روند رشد به نسبت تندی بود که از ۶ ماه گذشته در بازار شاهد بودیم ولی در اواسط مهر ماه بازار به صورت تکنیکی به نقطه استراحت خود رسید.
وی افزود: در نیمه دوم مهر ماه بازار از عمده بازدهی که تجربه کرده بود برگشت و شاخص به مرز ۳۰۰ هزار واحد رسید.
رحمتی اضهار داشت: روند بازار در مهر ماه چندان عجیب نبود و با توجه به رشدی که در چند ماه گذشته داشت شاخص بین کانال ۳۰۰ تا ۳۳۰ هزار واحد اصلاحی را تجربه کرد.
این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بازار تا ۱ ماه آینده در همین محدوده‌ها درجا می زند، گفت: بخش زیادی از سهم‌های بنیادی در قیمت کنونی ارزنده هستند و بسیاری از سهم‌ها در بازار همچنان جای رشد دارند.
وی گفت: از اواخر آبان ماه سهم‌های بنیادی به دلیل پتانسیل رشدی که در اینگونه سهم‌ها وجود دارد راه خود را از دیگر سهم‌ها جدا می‌کنند.
رحمتی اظهار داشت: برداشت ما این است که بازار سرمایه تا پایان سال جذاب‌ترین بازار از لحاظ بازدهی باشد.
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در مهر ماه شاهد افراد زیادی برای کسب کد به کارگزاری‌ها بودیم این روندی که به صورت مستمر ادامه دار بود به دلیل ساختار عرضه اولیه بوده است و این امر موجب افزایش تعداد کد در بازار سرمایه شد.
وی با بیان اینکه به دلیل رشد بازار افرادی که نسبت به بازار آگاهی نداشتند و فقط شاهد رشد شاخص بورس بودند نسبت به دریافت کد اقدام کردند، گفت: این موضوع را در سال ۹۲ شاهد بودیم این در حالیست که به نظر می‌رسد از شتاب دریافت کد کاسته می‌شود.این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: صنایع فلزی، معدنی، پتروشیمی مهمترین صنایع بنیادی هستند که ریسک ندارند و همچنان جا برای رشد دارند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ