وزیر صمت در جمع فعالان اقتصادی:

با واردات کنترل شده بدون انتقال ارز موافقیم

اقتصاد ایران: وزیر صنعت با بیان اینکه ظرف روزهای آتی در جلسه ای با رئیس کل بانک مرکزی، مسائل و مشکلات ارزی تجار رابررسی خواهیم کرد، گفت: با واردات بدون انتقال ارز بصورت محدود و کنترل شده موافق هستیم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،  رضا رحمانی صبح امروز در جلسه صبحانه کاری با فعالان اقتصادی با بیان اینکه در شرایط جدید باید ارتباط تنگاتنگی بین وزارت صمت و اتاق بازرگانی وجود داشته باشد، گفت: اگر کالایی در زمانی که ممنوعیت واردات وجود نداشته است به کشور وارد شده از نظر ما محدودیتی برای ورود ندارد و البته این نظر وزارت صنعت نیز به بانک مرکزی اعلام شده است. خوشبختانه در جلسات آتی با رئیس کل بانک مرکزی که در روزهای آینده برگزار خواهد شد، موارد را مطرح و به جمع بندی خواهد رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ۸۰ درصد مصوبات بازگشت ارز صادراتی نسبت به سال گذشته اصلاح شده و این اصلاحات نتیجه جلسات تخصصی با فعالان اقتصادی بوده است.

وی تصریح کرد: اگر کالایی در گمرکات زیاد است دارای است که به تشکیل وزارت خانه های صنعت و جهاد کشاورزی برای واردات کالاهای اساسی مرتبط بوده است. به این معنا که ما با پیش بینی کردن شرایط آینده از فعالان اقتصادی درخواست کرده ایم که کالاها را بیش از حد نیاز معمول کشور وارد نمایند تا قدرت تدافعی در شرایط تحریم وجود داشته باشد.

این عضو کابینه دوازدهم، ازدیاد کالا در گمرکات را بیشتر مرتبط با کالاهای اساسی دانست و گفت: اگر کالاهای اساسی و نهاده های تولید در گمرکات به وفور موجود است، نباید به دیدگاه منفی به آن نگاه کرد. این در شرایطی است که برخی کالاهای اساسی را با توجه به شرایط کنونی تولید داخلی، توزیع نخواهیم کرد که نمونه آن برنج است. علیرغم آنکه واردات  به منظور ذخیره احتیاطی صورت گرفته اما اجازه توزیع در بازار داخل داده نخواهد شد.

رحمانی به اختلاف نظر بانک مرکزی با وزارت صنعت در حوزه واردات بدون انتقال ارز اشاره و خاطرنشان کرد: اگر واردات بدون انتقال ارز بصورت محدود و کنترل شده صورت گیرد ازنظر ما دچار ایراد نیست.

وی از فعالان اقتصادی درخواست کرد با هماهنگی اتاق بازرگانی هر ماه و یا حداکثر دو ماه یک بار گرد هم آیند تا در جلسات مشترک با وزیر و معاونان وزارت صنعت، مسائل را پیگیری نمایند.

وزی صنعت، معدن و تجارت گفت: آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد تسهیلات پرداخت شده به بخش صنعت ۲۷ درصد بوده که اگر تمدید بازپرداخت این وام ها را از آن کم کنیم، این سهم به ۱۸ درصد می رسد.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ