بازار ۲.۵میلیاردی اوراق تسهیلات مسکن

اقتصاد ایران: وزیر راه و شهرسازی با رد هرگونه افزایش سقف در تسهیلات خرید مسکن، سبب بازگشت مجدد رکود به بازار اوراق تسهیلات مسکن شد و اوراق بانک ملی نیز به زیر ۲۰ هزار تومان سقوط کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته با حضور در برنامه تلویزیونی سلام صبح به خیر اعلام کرد هر گونه افزایش تسهیلات خرید مسکن منتفی است و تنها ممکن است تسهیلات عرضه مسکن (وام ساخت مسکن) افزایش یابد؛ آن هم برای خانوارهایی که توانایی بازپرداخت اقساط تا ۵ میلیون تومان در هر ماه را دارند. به این صورت که وام ۲۵۰ میلیون تومانی ساخت به تولیدکننده داده شده و این وام پس از تکمیل ساخت و ساز به خریدار منتقل می‌شود و خریدار باید اقساط آن را پرداخت کند.
این اظهارات وزیر راه و شهرسازی آب پاکی را روی دست کسانی که قصد خرید خانه دارند اما پول کافی ندارند، ریخت. چرا که در حال حاضر با ارقام فعلی وام های خرید، عملاً وام ها کارآمدی گذشته را در توانمندکردن مردم جهت خرید مسکن از دست داده اند. در شرایط فعلی برای تهران و دیگر کلانشهرها میزان پوشش دهی تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن ویژه زوجین از محل اوراق تسهیلات مسکن کمتر از ۲۰ درصد و تسهیلات ۹۰ میلیون تومانی ویژه متقاضیان انفرادی در تهران از محل اوراق تسهیلات کمتر از ۱۵ درصد شده است.
اظهارات وزیر راه و شهرسازی سبب شد تا بار دیگر رکود به بازار اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن بازگردد قیمت اوراق بانک ملی به زیر ۲۰ هزارتومان سقوط کند.
به گونه‌ای که از مجموع ۲۴ نماد معاملاتی موجود در فرابورس با نماد تسه (اوراق تسهیلات مسکن صادره از بانک عامل بخش مسکن) تنها سه نماد معاملاتی در گران‌ترین قیمت معاملات امروز به بالای ۴۵ هزار تومان رسید و سایر نمادها همگی در گران‌ترین قیمت حداکثر ۴۴ هزار تومان به فروش رسیدند.
در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت امسال (تسه ۹۸۰۲) در گرانترین نرخ ۴۷ هزار تومان و در ارزان‌ترین نرخ ۴۲ هزار و ۶۱۹ تومان به فروش رسید. این نماد معاملاتی در حال حاضر با نرخ میانگین ۴۳ هزار و ۸۵۵ تومان در تابلوی معاملات ثبت شده است.
ارزان‌ترین نماد معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز به تسه ۹۶۱۲ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند ۹۶) اختصاص داشت که با قیمت ۴۱ هزار و ۲۸۸ تومان به فروش رسید. گران‌ترین نرخ این نماد معاملاتی نیز ۴۳ هزار و ۹۸۰ تومان بود که با میانگین ۴۳ هزار تومان بر تابلوی معاملات امروز بازار سرمایه نقش بست.
سایر نمادها نیز در بازه قیمتی ۴۲ تا ۴۴ هزار تومان معامله شد که نشان دهنده ثبات در بازار این اوراق بود.
همچنین بیشترین میزان خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۳ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در خرداد سال جاری) تعلق داشت که با معامله ۲۲ هزار و ۵۰۰ برگه در صدر معاملات این ابزار نوین بازار سرمایه قرار داشت. ۲ هزار و ۲۴۷ نفر نیز امروز در صف خرید و فروش این برگه‌ها بودند.

حجم و ارزش معاملات امروز

رتبه دوم حجم خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۲ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در ارادیبهشت امسال) با معامله بیش از ۱۰ هزار برگه اختصاص داشت که ۸۵۰ نفر را در صف خرید این اوراق نشاند.
همچنین از ۲۴ نماد معاملاتی تسه، ۱۲ نماد معاملاتی در حجم کمتر از یکهزار برگه معامله شدند.
بیشترین ارزش بازار اوراق تسهیلات مسکن به نماد تسه ۹۸۰۳ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در خرداد ۹۸) با ۲۰۰ میلیون تومان و سپس تسه ۹۸۰۲ با ۱۳۰ میلیون تومان و پایین‌ترین ارزش معاملات به نماد تسه ۹۶۱۱ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در بهمن ۹۶) با ۲۱ میلیون تومان اختصاص داشت.
ارزش کل معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن به طور تقریبی به ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است.

اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی در سراشیبی سقوط

از سوی دیگر کاهش قیمت‌های اوراق تسهیلات مسکن صادره از بانک عامل بخش مسکن به کاهش نرخ این اوراق در بانک ملی منجر و سبب شد تا اوراق تسهیلات مسکن با نماد معاملاتی تملی در بازه ۱۵ تا ۲۲ هزار تومان در فرابورس به فروش برسد.
نماد معاملاتی تملی ۷۰۶ (اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی صادره در شهریور ۹۷) در معاملات امروز به قیمت ۱۵ هزار تومان در دو برگه و با صف خرید یک نفره عرضه شد. تملی ۷۰۹ (اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی صادره در آذر ۹۷) نیز با قیمت ۱۸ هزار و ۴۹۰ تومان در ۶ برگه به فروش رسید. گران‌ترین نماد معاملاتی تملی به اوراق تسهیلات بانک ملی صادره در دی ماه ۹۷ با قیمت ۲۴ هزار و ۳۸۰ تومان تعلق داشت که ۵ برگه از آن فروخته شد.

***بیشتر بخوانید:

-  مکان یابی ۷۳ درصد واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی

-  ورود وزارت راه به موضوع ساماندهی کلانشهر تهران

-  اتصال چین به اروپا با ساخت ۲۰۰۰ کیلومتر آزادراه

هزینه دریافت انواع وام‌های خرید مسکن از محل اوراق تسهیلات

گفتنی است با در نظر گرفتن میانگین ۴۲ هزار تومان برای هر برگه اوراق تسهیلات مسکن صادره از بانک عامل بخش مسکن (نماد معاملاتی تسه) قیمت هر وام مسکن با سقف ۱۴۰ میلیون تومان و الزام به خرید ۲۴۰ برگه برای دریافت این تسهیلات، به رقم ۱۰ میلیون و ۸۰ هزار تومان برای متقاضیان زوجین و در صورت در نظر گرفتن سقف ۹۰ میلیون تومانی این تسهیلات برای متقاضی انفرادی در تهران و الزام خرید ۱۸۰ برگه، به رقم ۷ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان می‌رسد.

وام خرید مسکن با اوراق، معادل ۲۰ درصد یک واحد ۶۰ متری در تهران

با توجه به اینکه وزارت راه و شهرسازی در آخرین گزارش خود از وضعیت بازار مسکن، میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران را ۱۳ میلیون و ۴۲۵ هزار تومان اعلام کرده، هزینه خرید یک واحد مسکونی ۶۰ متری در پایتخت به رقم ۸۰۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد که وام خرید مسکن زوجین در سقف فعلی آن (۱۶۰ میلیون تومان) تنها پوشش ۱۹.۸۷ درصدی هزینه خرید این واحد را دربرمی گیرد.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ