بازار لوازم خانگی در تب کمبود مواد اولیه

اقتصاد ایران: بازار لوازم خانگی در ماه های گذشته شرایط پر التهابی را تجربه کرده، التهابی که این روزها در کمبود جنس و بالا بودن قیمت ها همچنان احساس می شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، کارشناسان بازار معتقدند هرچند دولت ارز نیمایی در اختیار تولیدکنندگان قرار داده و حدود یک سالی می شود که واردات لوازم خانگی به کشور قطع شده، اما تولیدکنندگان نتوانستند از این فرصت به خوبی استفاده کرده، تولیداتشان را افزایش دهند.
به طور کلی در سال های گذشته حدود ۴۰ درصد لوازم خانگی در بازار را اجناس و برندهای خارجی و ۶۰ درصد دیگر را تولیدات ایرانی تشکیل می داد، اما به نظر می رسد تولیدکنندگان داخلی نتوانستند آن طور که باید تولیدشان را افزایش داده، به نیاز بازار جواب دهند.

تداوم کمبود اجناس و گرانی‌ها
«سید مرتضی میری»، رئیس اتحادیه صنف توزیع کنندگان لوازم خانگی ایران معتقد است: تامین مواد اولیه داخلی و خارجی برای تولیدکنندگان به سختی انجام می شود، اما انتظار بیشتری از تولیدکنندگان می‌رفت تا تلاش مضاعفی در این زمینه داشته باشند.
وی می‌گوید: به نظر می رسد تولیدکنندگان ورودی محصولاتشان به بازار را کم کرده‌اند تا از افزایش قیمت‌ها سود بیشتری به جیب بزنند.
وی به بدعهدی کره ای ها متاثر از موضوع تحریم‌ها اشاره کرد و افزود: با اینکه فعالان اقتصادی کشورمان، سرمایه گذاری‌های سنگینی در سیرجان، قزوین و جاده کرج کرده و خطوط تولید این محصولات کره ای را با فناوری روز در کارخانجات مستقر کرده بودند، اما کره ای ها به تامین مواد مورد نیاز این کارخانجات نپرداختند که در نتیجه تیراژ تولید این کارخانجات افت زیادی داشت.
میری ادامه داد: این روزها با ترخیص بخشی از مواد اولیه در گمرک مانده و توزیع آنها به خطوط تولید، تولید جان تازه ای گرفته، اما هنوز به حد کفاف نرسیده است.
وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که چینی ها در تحریم ظالمانه علیه ایران عملکرد بهتری داشتند و حداقل بدعهدی نکرده بودند، سرمایه گذاران ایرانی برند جدیدی را با همکاری آنان پایه گذاری کرده‌اند تا با استفاده از همان خطوط تولید و امکانات در کشور تولید شود.
رئیس اتحادیه صنف توزیع کنندگان لوازم خانگی ایران گفت: اکنون تلویزیون تولید شده حاصل این همکاری جدید وارد بازار شده و در ماه‌های آینده یخچال و لباسشویی آن هم به بازار می‌آید.

افزایش داخلی سازی محصولات
در این زمینه، «علیرضا موسوی مجد»، رئیس هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران به ایرنا گفت: بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده در شرایط کنونی، از راه‌های مختلف با دور زدن تحریم‌ها در حال وارد کردن قطعات خارجی مورد نیاز خطوط تولیدشان هستند.
وی اظهار داشت: امروز با یک جنگ تمام عیار اقتصادی مواجهیم و آمریکایی‌ها به شدت فروشندگان و تامین کنندگان قطعات به شرکت‌های ایرانی را رصد و با جریمه‌های سنگین مواجه می‌کنند.
وی بیان داشت: نزدیک به نیمی از قطعات مورد نیاز خطوط تولید برندهای مطرح لوازم خانگی داخلی سازی شده و برای تامین بقیه قطعات نیز تلاش می شود به شیوه‌های مختلف و از کشورهای متفاوت این قطعات تامین شود.
موسوی مجد خاطرنشان کرد: با وجود همه مشکلات، در بحث خدمات پس از فروش لوازم خانگی و صوتی و تصویری هیچ مشکلی وجود ندارد و مردم نگرانی از این بابت نداشته باشند.
رئیس هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران تاکید کرد: شرکت‌های تولیدکننده از تهدید تحریم‌ها فرصت ساخته‌اند و افزایش داخلی سازی را دنبال می‌کنند.
وی با اشاره به برندهای مطرح خارجی که در سال های گذشته با سرمایه گذاری ایرانی در کشور توسعه یافته، تاکید کرد: سهامداران ایرانی این شرکت‌ها که در سال های گذشته ماشین آلات و تجهیزات زیادی به کشور وارد کرده‌اند، چاره‌ای جز توسعه فعالیت‌هایشان ندارند و به هر طریق ممکن در تلاشند تولید را افزایش دهند.

کمبود نقدینگی و نقدی شدن خرید مواد اولیه
«حمیدرضا غزنوی»، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز در این زمینه به ایرنا گفت: واردات قطعات خارجی مورد نیاز خطوط تولید لوازم خانگی مشکل خاصی ندارد و مشکل اصلی ناتوانی در گشایش ال. سی برای حواله کرد پول و مبادلات مالی بین المللی است.
این مقام صنفی تاکید کرد: از آنجایی که تامین کنندگان قطعات خارجی مورد نیاز صنعت لوازم خانگی از بخش خصوصی هستند و راه تامین قطعات را بلدند مشکل خاصی وجود ندارد، اما تحریم‌ها سبب شده هزینه‌های تامین قطعات بالا برود.
وی یادآور شد: تحریم‌ها سبب شده تا در سال های گذشته، بسیاری شرکت‌های داخلی به عمق بخشی داخلی سازی محصولاتشان رو بیاورند البته در این مسیر تغییرات نرخ ارز نیز تاثیرگذار بوده است.
غزنوی توضیح داد: در گذشته ارز ارزان قیمت سبب شده بود تا عده‌ای واردات را به جای داخلی سازی در دستور کار خود قرار دهند، اما با افزایش قیمت ارز عمق بخشی ساخت داخل قطعات و محصولات صرفه پیدا کرده است.
وی با تاکید بر اهمیت نظام پولی و مالی کشور در این موضوع، افزود: اکنون برخی شرکت‌های تولیدکننده یخچال، از مجموع ۳۵۰ قطعه به کار رفته فقط چهار تا پنج مورد را از خارج وارد می‌کنند که شامل قطعاتی نظیر بردهای الکترونیکی می شود.
سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ادامه داد: هرچند قطعات خارجی یاد شده ارزبری بالایی دارند، اما فقط منحصر به محصولات لوکس و شبه لوکس می شود و محصولات ایرانی می‌توانند از قطعات مشابه داخلی استفاده کنند.
وی گفت: ۷۵ درصد خانواده‌های ایرانی در زمره استفاده کنندگان از لوازم خانگی لوکس و شبه لوکس بوده و به عبارتی برندباز هستند، اما ۲۵ درصد مردم از محصولات تولید شده در شرکت‌های ایرانی استفاده می‌کنند که اکثر قطعاتشان در داخل تولید می شود.
غزنوی اضافه کرد: با وجود خروج شرکت‌های مطرح خارجی لوازم خانگی از کشور به دلیل تحریم‌ها، اما در ادامه، جابجایی مصرف از محصولات این شرکت‌ها به سمت محصولات ایرانی انجام نگرفت که یک دلیل اصلی آن، افزایش قاچاق است.
وی بیان داشت: جریانی در تلاش است که به هر طریق ممکن به صورت سازمان یافته یا غیر سازمان یافته، بازار ایران را از دست ندهد و هرچند کجدار و مریض به حفظ نام خود بپردازد تا با برداشته شدن تحریم‌ها برای حضور مجدد در بازار کشورمان زیاد به دردسر نیفتد.
غزنوی، کمبود نقدینگی و نقدی شدن خرید مواد اولیه و قطعات را اصلی ترین مشکلات این روزهای تولیدکنندگان لوازم خانگی برشمرد.
کارشناسان معتقدند این روزها عطش وحشتناکی که در ماه‌های گذشته بر بازار لوازم خانگی سایه انداخته بود، دیگر وجود ندارد و فقط افراد و خانواده‌هایی که نیاز واقعی به لوازم خانگی دارند برای خرید مراجعه می‌کنند.
به اعتقاد کارشناسان، از آنجایی که مسائل اقتصادی همواره با مسائل سیاسی در کشور ما گره خورده، پیش بینی مشخصی نمی‌توان از این بازار حتی برای ۶ ماه آینده ارائه کرد.
 برپایه آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، در دو ماهه نخست امسال ۱۲۹ هزار دستگاه یخچال و فریزر در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.
در این مدت ۴۳ هزار و ۱۰۰ دستگاه ماشین لباسشویی تولید شد که کاهش ۵۳.۹ درصدی در مقایسه با فروردین و اردیبهشت پارسال داشته است.
همچنین تولید کولر آبی در این مدت با رشد ۱۵.۹ درصدی به ۲۹۱ هزار و ۴۰۰ دستگاه رسید.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ