اختصاصی اکونیوز/

نبود زیرساخت ها چالش جدی صنعت گردشگری ازبکستان

اقتصاد ایران: ازبکستان از ظرفیت ها و پتانسیل های منحصر به فردی برای رونق گردشگری برخوردار است اما آماده نبودن زیر ساخت های توریسم رشد این صنعت را در این کشور را با اختلال روبرو کرده است.


به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، ازبکستان هم اکنون برای رشد گردشگری به امکاناتی مانند راه استاندارد و کافی، محل اقامت مناسب و وسایل حمل و نقل استاندارد نیاز دارد تا به رونق اقتصادی این کشور کمک شود.
اما در زمان حاضر این امکانات برای این کشور مهیا نیست به گونه ای که مشاور رئیس کمیته توسعه گردشگری ازبکستان می گوید اگر زیربناهای مورد نیاز ایجاد شود این کشور می تواند سالانه از صنعت توریسم 15 میلیارد دلار درآمد به دست آورد.صادق باداک افزود: ازبکستان از امکان پذیرایی 10 میلیون گردشگر در سال و کسب درآمد تا 10 میلیارد دلار برخوردار است.
همانطور که گفته شد ازبکستان از ظرفیت های زیادی برای رونق گردشگری در حوزه های آثار تاریخی و باستانی و همچنین طبیعت برخوردار است، این ظرفیت ها به گونه ای است که می توان در طول 4 فصل  گردشگران خارجی را به خود جذب کند.در زمان حاضر شمار گردشگران خارجی ازبکستان حدود سه میلیون نفر در سال است.

Image result for ‫گردشگری در ازبکستان‬‎
آثار باستانی و تاریخی، معماری های منحصر به فرد و طبیعت شگفت انگیز از جمله جاذبه های گردشگری در ازبکستان است که گردشگران زیادی از سایر کشورهای جهان را به خود جذب می کند.
ازبکستان کشوری در آسیای مرکزی و دارای مرز مشترک با کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان است. این کشور از پرجمعیت ترین کشور در میان کشورهای آسیای مرکزی محسوب می شود.
ازبکستان که از اعضای سازمان همکاری های اقتصادی اکو به شمار می رود در طول قرن ها به عنوان مسیر جاده بزرگ ابریشم، محل رفت و آمد بازرگانان، کاشفان و جغرافیدانان بوده است.
این کشور دارای بناهای باستانی مانند مجموعـه ایجـان قلعـه در شـهر خیـوه، مراکـز تاریخـی بخـارا، ِ شهرســبز و ســمرقند است.
تاشکند به عنوان پایتخت ازبکستان در حال حاضر از یک شهر قدیمی فاصله گرفته است و درحال تبدیل شدن به شهری پیشرفته و توسعه یافته است. اکنون در این شهر ساختمان های باستانی و آسمانخراش های مدرن در کنار هم وجود دارد که نوع معماری ساختمان ها به گونه ای است که تناسب ساختمان های قدیمی و باستانی کاملا حفظ شده است.
ازبکستان همچنین دارای موزه های مختلف است که هم اکنون حدود 100 موزه در این کشور فعالیت می کند که نصف آن در تاشکند است.
سمرقند شهر دیگر تاریخی ازبکستان است که مجموعه ای از معماری های منحصر به فرد باستانی را در خود دارد. شکوه و زیبایی های این بناها گردشگران را  از راه های دور به این شهر می کشاند تا تاریخ را در این نقطه جهان حس کند.
بخارا شهر دیگری از ازبکستان به مانند سمرقند در نزد ایرانیان شناخته شده است. شناخت خیلی از ایرانیان از این شهرها به ارتباطات فرهنگی و رفت و آمد شاعران دو کشوربه کشورهای یکدیگر بر می گردد. کتاب های فارسی و ادبیات ایران مملو از نام شاعران واندیشمندان سمرقند و بخارا است و این موضوع باعث شد که نام این شاعران همواره در ذهن ایرانیان باقی بماند.
بخارا علاوه بر این ویژگی ها، دارای آثار باستانی و تاریخی، اقامتگاه حاکمان بخارا، مناره کالنان، مساجد و مدارس علمیه، کارروانسرها و حمام ها است. این شهر را به دلیل تعدد مکان های باستانی و تاریخی  به عنوان موزه های در فضای آسمانی باز می شناسند.

Image result for ‫گردشگری در ازبکستان‬‎اما زیبایی های ازبکستان فقط به شهرهای سمرقند و بخارا محدود نمی شود بلکه حیوا شهری دیگری از این کشور در میان انبوهی از آثار تاریخی و باستانی و طبیعت زیبا نهفته است.
برخی از کاخ های شاهان مانند تالش حولی که دارای سالن های تشریفات و قصرهای و اتاق های خلوت است از دیدنی های این شهر محسوب می شود.
ازبکستان در اصل محیط زیست طبیعی غنی و گوناگونی دارند اما چندین دهه سیاست زیان بار شوروی برای تولید هر چه بیشتر پنبه، آلودگی و نابودی منابع آبی و خاکی و وخامت کیفیت هوای این کشور مانند خشک شدن دریاچه آرال  را به دنبال داشته است در حالی که تاثیر بسزایی برای معتدل کردن رطوبت هوا و کیفیت خاک اطراف داشت.
اما بازارهای سنتی شهرهای ازبکستان یکی از جذاب ترین مراکزی است که گردشگران زیادی به خود جذب می کند. این بازارها در واقع برگرفته از تمدن مشرق زمین است که در آن نمایش رنگ های مختلف همراه است و در بازارهای شرقی میوه و سبزیجات در تمام فصل های سال یافت می شوند.
با اینحال ازبکستان با همه این ظرفیت ها و پتانسیل های گردشگری هنوز نتوانسته از این صنعت به خوبی در رونق اقتصادی خود بهره بگیرد که مهم ترین عامل این توسعه نیافتگی  به آماده نبودن زیر ساخت های گردشگری این کشور شامل راه، حمل و نقل و محل اقامت مناسب بر می گردد.
گزارش از: علی حبیبی

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ